Bagażniki rowerowe – platformy w cenie do 999 zł

Długi weekend, wakacje i rowery... Jak przetransportować swoje dwukołowce w wybrane miejsce, a przy okazji zmieścić w aucie rodzinę? Przedstawiamy bagażniki rowerowe – samochodowe platformy do przewozu rowerów.

Lucjan Korytko Lucjan Korytko / 18-03-2016

Bagażniki w formie platform są bardzo komfortowe i bezpieczne. Rowery stoją w specjalnych rynienkach, co powoduje dużą stabilność transportu. Ostrożność przyda się w przypadku parkowania, gdyż platforma wydłuża pojazd.

Platformy na hak holowniczy

Gdy do przewiezienia mamy od dwóch do czterech rowerów, jest to metoda najbezpieczniejsza i najwygodniejsza (nie wymaga podnoszenia ich na dach samochodu). Dzięki funkcji odchylania platforma nie przeszkadza w użytkowaniu bagażnika auta nawet wtedy, gdy rowery są już zamontowane. W czasie jazdy opory powietrza są dużo mniejsze niż w przypadku przewożenia rowerów na dachu. W efekcie transport jest cichszy. Większość platform tego typu jest uniwersalna i pasuje do każdego modelu auta z zamontowanym hakiem holowniczym. Bagażniki na hak mają oddzielne stanowiska dla każdego roweru, a niektóre modele –dodatkowe paski z klamrą zaciskową, którymi można mocować rowery do uchwytów. Jeszcze inne mają funkcję zamykania uchwytów rowerowych na kluczyk. W skład zestawu zwykle wchodzi tablica oświetleniowa z miejscem na tablicę rejestracyjną.

Od 1 stycznia 2016 roku obowiązują nowe przepisy, mówiące o możliwości zamówienia w wydziale komunikacji trzeciej tablicy rejestracyjnej, którą należy umieścić na bagażniku rowerowym. Tylko z taką legalnie wydaną tablicą można się poruszać po drogach publicznych.

Montaż bagażnika jest bardzo prosty i nie wymaga dużych umiejętności. W komplecie jest instrukcja, jak to zrobić samemu. Bagażnik ma łatwe i stabilne mocowanie na kuli haka, które nie wystaje ponad zderzak samochodu. Dodatkową funkcją jest zamykanie mocowania na kluczyk. Po demontażu platformy można ją złożyć – zajmuje niedużo miejsca i jest wygodna w przechowywaniu.

Ceny platform na hak holowniczy zaczynają się już od około 500 zł. Tyle kosztuje np. popularny modelPeruzzo Siena. Gdy dysponujemy nieco większymi środkami, dobrym wyborem będą platformy markiInter Pack.

Platformy na klapę bagażnika

Te modele mieszczą od dwóch do trzech rowerów, których łączna masa nie powinna przekraczać 45 kg. Bagażnik na klapę to dobry wybór dla osób mających samochody w wersji hatchback, kombi lub minivan. Nie nadają się z kolei do aut z nadwoziem sedan. Są nieco tańsze od montowanych na hak – można je kupić za mniej więcej 300 zł. Trafnym wyborem będzie w tym przypadku bagażnik firmy Aguri, który charakteryzuje się mocną konstrukcją i łatwym montażem. Z kolei za 999 zł można skorzystać z oferty firmy Thule lub Menabo, które produkują bagażniki wyższej klasy.

Montaż w tym wypadku również nie jest trudny i nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Zestaw zawiera zwykle sześć mocowań, które zapewniają dopasowanie uchwytu do pojazdu oraz stabilność zarówno uchwytu, jak i rowerów. Jednak podczas montażu należy być ostrożnym, aby nie uszkodzić tylnej szyby lub nie zarysować klapy bagażnika swojego samochodu. Na trasie należy również uważać, aby podróż nie skończyła się porysowaniem lakieru, szczególnie gdy jedziemy po nierównych drogach.

W komplecie są specjalne szczęki, za pomocą których mocuje się rowery. Koła umieszcza się w specjalnych aluminiowych rynnach, co powoduje stabilność transportu, a dodatkowo możliwość przewozu rowerów o różnej wielkości. Platformy na klapę mają ten plus, że nie zasłaniają tablic rejestracyjnych ani świateł.

Z badań wynika, że podczas transportu rowerów na klapie bagażnika zużycie paliwa wzrasta najbardziej, natomiast jest najmniejsze, gdy korzysta się z platform na haku.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro