Bagażniki do przewożenia rowerów do 400 zł

Oferta bagażników rowerowych jest niezwykle szeroka. Liczni producenci oferują rozwiązania przystosowane do każdego rodzaju samochodu oraz umożliwiające zamontowanie roweru w wygodny i bezpieczny sposób na dachu pojazdu lub z tyłu. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie bagażniki mamy do wyboru, dysponując budżetem 400 zł.

Anna Lubertowicz-Sztorc Anna Lubertowicz-Sztorc / 21-05-2015

Jakie są typy bagażników dachowych?

Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy bagażników rowerowych. Najbardziej uniwersalnym sposobem przewożenia rowerów jest mocowanie ich do specjalnych uchwytów montowanych na dachu. W ten sposób można przewieźć od 1 do 4 rowerów, pamiętajmy jednak o ograniczonej nośności dachu, która wynosi zazwyczaj około 50 kg.

Drugim rozwiązaniem są platformy montowane na hak holowniczy. Jak nazwa wskazuje, wymagają posiadania w samochodzie haka holowniczego, jednak wyróżniają się dużym udźwigiem oraz łatwym montażem zarówno bagażnika, jak i rowerów. Możemy też zdecydować się na bagażnik rowerowy montowany na zaczepach na tylnej klapie samochodu. Tego typu bagażniki najlepiej sprawdzają się w hatchbackach i kombi, jednak niektóre modele – dzięki specjalnej konstrukcji – można zamontować również w sedanach. Sprawdźmy, jaki bagażnik rowerowy najlepiej wybrać, kiedy chcemy przeznaczyć na niego maksymalnie 400 zł.

Dachowy bagażnik rowerowy do 400 zł

Na dachu przewieziemy dowolny typ roweru, jedynym utrudnieniem jest konieczność podniesienia jednośladu wysoko nad głowę, co w przypadku cięższych egzemplarzy może być problematyczne. Jeżeli jednak już nam się to uda, montaż roweru w uchwytach nie powinien przysporzyć problemów.

Dachowe uchwyty rowerowe są montowane do poprzecznych belek bagażnika, a te z kolei do relingów lub bezpośrednio do dachu za pomocą specjalnych „łap”. Jeżeli nie dysponujemy jeszcze belkami poprzecznymi, musimy wziąć pod uwagę, że do ceny dachowego uchwytu na rower musimy doliczyć koszt zakupu dodatkowych elementów. Nie powinno to jednak stanowić problemu, ponieważ sam uchwyt na rower możemy nabyć już od około 60 zł.

Na uchwyt warto jednak wydać nieco więcej. Za kwotę około 200 zł możemy zakupić modele renomowanego producenta, z opatentowanymi rozwiązaniami, które ułatwią montaż roweru. Droższe modele, np. firmy Thule, będą posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Za 400 zł dostaniemy uchwyty z innowacyjnymi rozwiązaniami najwyższej klasy. Wśród bagażników rowerowych na dach w cenie do 400 zł warto zwrócić uwagę na Thule Proride 519. Jeżeli w kwocie 400 zł chcemy zakupić dwa uchwyty dachowe, możemy zdecydować się na tańsze modele Inter Pack Laguna.

Bagażnik rowerowy na klapę bagażnika do 400 zł

Bagażniki rowerowe na tylną klapę są nieco droższe od dachowych. Warto jednak zaznaczyć, że już na najprostszych modelach w cenie do 200 zł możemy zamontować od 1 do 3 rowerów. W przypadku tego rodzaju uchwytu lepiej jednak zachować bezpieczny margines w kwestii obciążenia, ponieważ może ono sprawiać, że na klapę bagażnika będą oddziaływać znaczące siły. Przy wyborze warto zdecydować się na droższe modele. Zapewnią one nie tylko bezpieczeństwo i łatwość montażu rowerów, ale również nie uszkodzą samochodu.

Pamiętajmy, że zaczepy tego rodzaju bagażnika montujemy w szparach karoserii. Warto, aby uchwyt posiadał sprawdzone i dobrze wykonane zaczepy, które nie zarysują lakieru. Bagażniki na klapę mogą kosztować nawet ponad 1000 zł, jednak w kwocie do 400 zł z łatwością znajdziemy profesjonalne i sprawdzone uchwyty, które zapewnią bezproblemową eksploatację. Warto zwrócić uwagę na model Padova firmy Interpack, na którym możemy zamontować 3 rowery, lub Thule Freeway 968.

Bagażnik rowerowy na hak holowniczy do 400 zł

Niestety, 400 zł w przypadku bagażników rowerowych na hak – w przeciwieństwie do dwóch ww. rozwiązań – to dosyć skromna kwota. Jednak i w tym przypadku znajdziemy platformy, na które będziemy w stanie zamontować od 1 do 3 rowerów, np. Thule 970 Xpress lub Peruzzo Arezzo 3.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro