Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Bądź trendy – poznaj z dzieckiem tajemnice Minecraft

Minecraft to prawdziwy ewenement na rynku gier komputerowych. Chociaż pod względem wizualnym pozostaje lata świetlne za większością współczesnych produkcji, uwielbiają go zarówno dzieci, jak i dorośli. Z badań Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że Minecraft to jedna z najczęściej wybieranych gier pośród uczniów podstawówki.

Izabela Kokot Izabela Kokot / 25-02-2016

Minecraft został pierwotnie stworzony przez Markusa „Notcha” Perssona. W czasach, gdy twórcy gier prześcigają się w tworzeniu skomplikowanych fabuł, a pod względem graficznym produkcje coraz częściej przypominają wręcz filmy, stanowi swojego rodzaju fenomen. Prosta pod względem wizualnym gra, polegająca na budowaniu i próbie przeżycia nocy, odniosła światowy sukces, zdobywając serca milionów dzieci i dorosłych. Oto gra, w którą możesz zagrać ze swoją pociechą.

Minecraft jest „trendy”

Za oficjalną datę premiery Minecraft uznaje się rok 2011, chociaż pierwsza wersja gry powstała na początku 2009. Gra bardzo szybko uczyniła swego twórcę bogatym człowiekiem, pozwalając mu na założenie firmy, która zajęła się dalszym rozwojem produkcji. W 2012 „Financial Times” poinformował, że Minecraft zarobił osiemdziesiąt milionów dolarów. W 2013 mówiono już o ponad trzystu milionach przychodu. Choć większą część zysków generuje gra sama w sobie, to kilka milionów zarobiono także na sprzedaży popularnych gadżetów w rodzaju koszulek z serii Minecraft.

O tym, że Minecraft jest w modzie najlepiej świadczą liczby. W zeszłym roku według szacunków twórców wersja na PC i konsole została kupiona już przez 54 miliony nabywców. 86 milionów osób pobrało darmową wersję na PC. Oprócz grona wiernych odbiorców gra doczekała się także szeregu nagród: między innymi została uznana za najlepszą niezależną grę roku 2010 przez serwis DB. Badania przeprowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych (www.ibe.edu.pl) dowodzą z kolei, że gra jest popularna także w Polsce. Uczniowie podstawówki najchętniej sięgają po The Sims, Angry Birds oraz właśnie Minecraft. O ile pośród dziewczynek króluje ta pierwsza gra, o tyle Minecraft wybierają głównie chłopcy (76%). Na poświęcenie mu czasu zazwyczaj decydują się osoby z nieco wyższym niż przeciętny ilorazem inteligencji.

Świetna zabawa i rozwój w jednym

Nie da się zaprzeczyć, że gry są pożeraczem czasu, a ich nadmiar może negatywnie rzutować na oceny dziecka. Okazuje się jednak, że oprócz zapewniania rozrywki, granie miewa także pewne inne, pozytywne efekty. „Gazeta Wyborcza” przytacza wnioski Kamila Sijko przedstawione na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Badane przez niego osoby pytane o przyczyny zainteresowania produkcją Notcha wskazywały, że gra rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną oraz kompetencje językowe. Może pozytywnie wpływać na zdolności komunikacyjne oraz pomagać w nauce angielskiego – to za sprawą anglojęzycznej wersji gry oraz chęci komunikowania się z graczami z całego świata. Zwraca się też uwagę na istnienie pewnego rodzaju presji grupowej – granie w Minecraft jest częścią prób dopasowania się do grupy rówieśniczej. Gry wbrew pozorom mogą więc wspomagać tworzenie relacji – z jednej strony w przestrzeni wirtualnej w trybie wielu graczy, z drugiej w rzeczywistości: przez zapewnienie tematu do rozmów.

Potrzeba kreatywności

Agencja analityczna Newzoo przeprowadziła badania, mające na celu odkrycie przyczyn, dla których gracze pokochali Minecraft. Wnioski są zbieżne z informacjami przytaczanymi przez Sijko. Największy procent graczy wskazywał, że wybierają tę właśnie grę, bowiem zaspokaja ich potrzebę kreatywności – 22,5%. Twierdzą też, że jest zabawna i prosta do opanowania (13,5% uznaje to za najważniejszą zaletę). Jako jej wartość wskazywali jednak także to, że zmusza do myślenia – 13,5% graczy uznało ten fakt jako najistotniejszą motywację wyboru tej formy rozgrywki. Otwarty świat, możliwość przeprowadzania eksperymentów, konieczność planowania mogą stanowić formę wyzwania umysłowego i dzięki trybowi multiplayer uczyć współpracy. Minecraft zaspokaja więc różnego rodzaju potrzeby twojego dziecka i może wpłynąć pozytywnie na niektóre umiejętności.

Poznaj świat Minecraft

Czym jest Minecraft? Podobno sam twórca opisał kiedyś grę jako zabawę w budowanie klocków, podczas uciekania przed potworami. Można uznać to za całkiem udane podsumowanie – w wielkim skrócie oczywiście. Granie w Minecraft często porównywane jest do budowania klocków Lego (powstały zresztą rzeczywiście całe serie klocków Lego Minecraft) w otwartym świecie, którego przemierzenie w całości jest wręcz niemożliwe. W zależności od preferencji można wybrać tryb, w którym gracz skupia się tylko na wznoszeniu konstrukcji – budynków, ale też statków, wodospadów czy całych miast, albo taki, gdzie świat nawiedzany jest przez potwory. W tym drugim przypadku oprócz budowania gracze muszą sprostać jeszcze jednemu wyzwaniu: przeżyciu. Należy przygotować sobie schronienie bądź wytępić czające się w mroku stwory. Jeśli na podstawie tego opisu wydaje się, że gra oznacza tworzenie prostych formacji i ciągłą ucieczkę przed potworami, to nic bardziej mylnego – w sieci namierzyć można choćby filmik, w którym jeden z graczy prezentuje wzniesione przez siebie miasto Minas Tirith. Minecraft pozwala na uwolnienie pokładów kreatywności, pokazanie sprytu przy zabezpieczaniu dobytku przed potworami i tworzenie najbardziej fantazyjnych konstrukcji.

Krótki przegląd postaci

W grze występują różnego rodzaju byty zwane zwykle „mobami”. Sam gracz steruje człowiekiem, którego wygląd da się modyfikować. Postać ma wskaźniki życia, głodu oraz tlenu, a jej zadaniem jest… cóż, budowanie. Moby mogą być przyjazne – jak koń czy bałwan. Bałwan to mob, który może zostać stworzony przez gracza (poprzez crafting, metodę tworzenia rzeczy za pomocą składników z ekwipunku) i będzie wspomagać go, atakując przeciwników (bądź przeszkadzać, jeśli zaatakuje coś zbyt silnego). Zwierzęta takie jak świnie czy kurczaki pozostają pasywne i istnieją głównie po to, aby dostarczać graczowi pewnych materiałów. Hoduje się je na mięso lub by pozyskać jajka, pióra. Wilka da się oswoić, zamieniając go w psa, istnieje też możliwość posiadania kota. W wersji gry z potworami świat przemierzają agresywne stwory, takie jak kościotrupy, zombie czy uważane za znak rozpoznawczy gry creepery. Creepery to zielone istoty, które po podejściu zaczynają syczeć, a po chwili wybuchają. Aby uniknąć ich działania, najlepiej jest utrzymywać odpowiednią odległość, chować się przed ich wzrokiem… i mieć kota. W grze pojawiają się także bossowie – pierwszym oficjalnym był Smok Kresu.

Popularność Minecrafta sprawiła, że większość mobów, przerobiono na figurki – idealny prezent dla młodych wielbicieli gry.

Przeczytaj też recenzję gry "Minecraft: Story Mode – Episode 1".

Czy ten artykuł był pomocny?