Badminton w hali – niezbędne akcesoria

Badminton w hali – niezbędne akcesoria

Pogoda za oknem zachęca do przeniesienia aktywności fizycznej pod dach. Wiele osób wciąż się zastanawia, jaki sport wybrać na okres jesienno-zimowy. Ciekawą opcją może się okazać badminton w hali – sport ten wymaga jednak odpowiedniego sprzętu i akcesoriów.

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 15-11-2017

Dająca już o sobie znać zima wcale nie musi oznaczać porzucenia aktywności fizycznej. Mimo że niektórzy decydują się zapaść w „zimowy sen”, są osoby szukające alternatywy dla sportów uprawianych na zewnątrz. Jeśli lubimy aktywność z rakietą w ręku, możemy spróbować swoich sił w halowym badmintonie. Sport większości kojarzący się ze słoneczną plażą od wielu lat jest dyscypliną olimpijską. To idealna forma rozrywki zarówno dla szukających chwili relaksu, jak i tych, którzy chcą się porządnie zmęczyć.

Niezbędne akcesoria

Jak w każdym sporcie nie obejdzie się bez podstawowego sprzętu, który umożliwia jego uprawianie. Aby móc grać w badmintona, na szczęście nie musimy się ponosić bardzo dużych wydatków.

Elementem, bez którego gra będzie niemożliwa, jest rakieta. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, nie musimy kupować modelu z najwyższej półki. Bez problemu znajdziemy sprzęt za 80–100 zł. Ważne: na rynku jest wiele tańszych rakiet, które jednak bardzo szybko mogą ulec zniszczeniu lub zniechęcić nas do tego sportu.

Równie ważnym elementem w badmintonie halowym jest siatka. Jeśli wybierzemy się do profesjonalnego klubu, nie musimy się przejmować tym detalem. Możemy jednak bez problemu rozpocząć rozgrywki w hali, która w żaden sposób nie jest przystosowana do gry w badmintona. Musimy tylko kupić siatkę ze słupkami. Na szczęście zestawy te są poręczne, więc każdy poradzi sobie z ich montażem. Za modele klasy średniej trzeba zapłacić około 50 zł.

Gra w badmintona odbywa się na określonej powierzchni, dlatego równie ważne w tym sporcie są linie. Jeśli nasz obiekt nie ma wydzielonego boiska do gry w badmintona, to również nie problem. Możemy kupić regulowane linie, które po zakończonej rozgrywce zwiniemy do niewielkich wymiarów. Pamiętajmy jednak, że muszą być wystarczającej długości. Mecz w badmintona rozgrywa się na boisku o wymiarach 13,4 m x 6,1 m.

Lotka to ostatni element, bez którego rozpoczęcie gry jest niemożliwe. Wyróżniamy dwa jej rodzaje – nylonową i piórową. Lotkami piórowymi gra się w turniejach o najwyższym poziomie. Wykonane są z naturalnych materiałów, np. gęsich piór. Niestety w porównaniu do lotek syntetycznych (nylonowych) charakteryzują się o wiele niższą wytrzymałością. Jeśli więc zaczynamy dopiero przygodę z halowym badmintonem, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup lotki nylonowej. Bardziej wybacza ona błędy niedoświadczonym graczom oraz pozwala ograniczyć wydatki związane z grą.

Buty

Stawiając pierwsze kroki w badmintonie, powinniśmy pomyśleć o wygodnym obuwiu, które nie będzie ograniczało ruchów. Sport ten wymaga bowiem dosyć dużego wysiłku ruchowego, nieustannych zmian kierunku biegu oraz skoków. Buty do badmintona powinny więc zapewniać stopom dobrą stabilizację. Pozwoli to nam uchronić się przed kontuzjami, które potrafią być groźne i wyeliminować z gry na dłuższy czas. Obuwie do badmintona w hali powinno zapewniać również doskonałą wentylację. Wilgoć zbierająca się wewnątrz butów sprzyja bowiem powstawaniu odcisków oraz bolesnych otarć. Podstawą są też podeszwy typu non marking, czyli takie, które nie pozostawiają śladów na parkiecie. Najłatwiej wybrać obuwie z jasnymi podeszwami. Ważnym zadaniem podeszew jest również tłumienie wszelkich drgań powstających podczas wyskoków. Źle dobrane obuwie szybko męczy stopy, co znacznie obniża komfort gry.

Badminton w hali to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających dawki ruchu zimą. Rozgrywki parami umożliwiają spędzenie czasu ze znajomymi, a przy tym zrzucenie zbędnych kilogramów. Wybór odpowiedniego sprzętu pozwoli nam cieszyć się grą na najwyższym poziomie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro