Badminton – jak zacząć?

Badminton – jak zacząć?

Do rekreacyjnej gry w badmintona nie potrzebujemy od razu dużego boiska, specjalnej nawierzchni ani specjalnej odzieży czy obuwia. Zapewnijmy sobie dobry humor, szczere chęci i najprostszy sprzęt.

udostępnij

Ewa MościckaEwa Mościcka / 27-06-2017

Badminton to gra z długą historią. Żyjący w XIX w. książę Beaufort miał piękną posiadłość niedaleko Bristolu w hrabstwie Gloucestershire. To właśnie na jej terenie ok. 1870 roku odbył się pierwszy pokaz gry polegającej na odbijaniu lotki rakietami podobnymi do tenisowych. A że posiadłość nazywała się Badminton House, grę nazwano badmintonem.

Co współczesnym graczom jest potrzebne, by zapewnić sobie równie elegancką rozrywkę?

Rakietki

Bez nich ani rusz! Kiedyś grano drewnianymi rakietami, potem stalowymi, dziś mamy nowocześniejszy sprzęt wyprodukowany z aluminium lub włókien węglowych. Do gry rekreacyjnej najlepiej wybrać rakiety wyprodukowane z połączonych surowców – im większy udział włókien węglowych, tym lżejsza rakietka. Wykonane wyłącznie z aluminium lub aluminium z dodatkiem stali nie są wskazane dla osób ze słabymi nadgarstkami, ponieważ są cięższe i zwiększają ryzyko kontuzji. Producenci określają wagę rakiety oznaczeniem U i cyfrą od 1 do 5. U1 to rakieta najcięższa, a U5 to najlżejsza. Kolejny wskaźnik, który bierzemy pod uwagę przy kupnie rakiety, to grubość rączki, czyli tzw. grip. Oznaczany jest literą G i cyfrą od 2 (rączka najgrubsza) do 5 (najcieńsza). Osoby początkujące i grające rekreacyjnie powinny wybrać elastyczne rakiety do badmintona, które odginają się nieznacznie przy uderzeniu, więc pozwalają na dalekie i szybkie odbicie przy użyciu mniejszej siły.

Lotka

Jej masa wynosi ok. 5 gramów. Składa się z bazy, obecnie najczęściej wykonanej z pianki, oraz 16 piórek. Najlepsze dla graczy rekreacyjnych i początkujących są lotki nylonowe. Nie wymagają dużych umiejętności technicznych i są trwałe, a do tego niedrogie, więc jeśli nie chcemy zainwestować wiele w okazjonalne towarzyskie mecze badmintona, to będzie najlepszy wybór. Lotki piórkowe to klasyka, ale mają swoje wymagania – gdy brak nam odpowiednich umiejętności, szybko się zniszczą, przez co znacznie spadnie komfort gry. Dziś lotki do badmintona to też sprawa estetyki. Dawniej do wyboru gracze mieli tylko czerwoną gumową bazę, która zwiększała widoczność lotki na tle nieba. Dziś możemy nabyć lotki z kolorowymi piórami, co na pewno będzie zachęcało najmłodszych uczestników do rozegrania meczu.

Siatka i linki do wyznaczania pola

Przebijanie lotki przez siatkę to dodatkowa trudność, ale też większa radość z gry. Można nabyć siatkę w komplecie ze słupkami i odciągami. Przepisowo siatka powinna mieć szerokość 76 centymetrów i być zawieszona 1,524 metra nad boiskiem. Ale rozgrywki towarzyskie rządzą się swoimi prawami, co pozwala nam ustalić własne zasady, dostosowane do możliwości graczy. Mecze zawodowe są rozgrywane na boisku o wymiarach 13,40 na 6,10 metrów, lecz dzięki regulowanym liniom możemy wyznaczyć boisko o zupełnie innych wymiarach. Wiele z wymienionych akcesoriów jest do kupienia w zestawach, które w zupełności wystarczą do gry rekreacyjnej. Jeśli zdecydujemy się na towarzyskie rozgrywki badmintonowe, co może być świetnym pomysłem na spędzenie ciepłego dnia na świeżym powietrzu, nie zapomnijmy uhonorować najlepszych odpowiednim pucharem!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro