Badminton – co jest potrzebne?

Badminton – co jest potrzebne?

Często na plażach, biwakach i w parkach można spotkać osoby grające w badmintona. Nie potrzeba do tego wiele miejsca, jeśli chcemy potraktować taką formę ruchu jak dobrą zabawę. Podczas odbijania lotki liczy się radość i wspólne spędzanie wolnego czasu. Oczywiście, można też urządzić turniej w gronie rodziny czy znajomych.

udostępnij

Jarosław CieślaJarosław Cieśla / 26-05-2015

Popularna gra rekreacyjna

Badminton to jedna z dyscyplin igrzysk olimpijskich. Mecz jest rozgrywany na boisku o wymiarach 13,40 na 6,10 metrów. Zazwyczaj dzieje się to w hali, ale rekreacyjnie równie dobrze można zagrać na trawie czy piasku. By wyznaczyć plac gry, wystarczy użyć regulowanych linii, które są wykonane z tworzywa polipropylenowego. Mocujemy je do podłoża za pomocą metalowych szpilek, które zaczepiamy o gumowe odciągi. Dzięki temu nawet mocny wiatr nie zmieni granic boiska. Linie bardzo łatwo można zwinąć.

Plac gry można ustawić w dowolnym miejscu. Dzieli go na połowę siatka o szerokości 76 centymetrów, zawieszona na wysokości 1,524 metra nad podłożem. Wykonana jest z bawełny, a linka służąca do naciągnięcia – z tworzywa sztucznego. Siatkę należy zamocować na słupkach. Dobrym rozwiązaniem jest kupno teleskopowych, które można rozłożyć, kiedy mamy ochotę na grę.

Pojedynczo lub w drużynie

Zawodnicy grają rakietkami, trzymając je za rączkę, która połączona jest z tzw. głowicą. Tam znajduje się pole naciągu złożone z poprzeplatanych żyłek i jest okolone ramą. Ta część służy do odbijania specjalnej lotki. Jest ona wykonana z 16 piórek – naturalnych lub z tworzywa sztucznego. Należy ją przebić nad siatką tak, aby spadła na połowę boiska przeciwnika, ale nie poza nim. Jeśli zagranie jest prawidłowe, wtedy przyznaje się punkty.

Badminton jest grą pojedynczą lub podwójną. W pierwszej wersji naprzeciw siebie stają dwaj zawodnicy, natomiast w drugiej – drużyny. Ekipy w grze podwójnej mogą składać się z dwóch kobiet lub mężczyzn albo jednej kobiety i jednego mężczyzny. Gra się do dwóch wygranych setów przez jedną ze stron. W każdym secie należy zdobyć 21 punktów i osiągnąć przewagę minimum dwóch punktów nad przeciwnikiem.

Sport halowy

Badminton to gra, która wymaga bardzo dobrych umiejętności technicznych. Przede wszystkim trzeba opanować chwyt rakietki i właściwe odbicia. Rekreacyjnie można grać na świeżym powietrzu, ale wszystkie oficjalne turnieje odbywają się pod dachem, czyli w halach sportowych. Chodzi o to, aby wiatr nie utrudniał rozgrywki. W takiej sytuacji wynik mógłby być losowy i wypaczony. Technika prowadzenia gry zeszłaby na dalszy plan.

Do rozgrywania spotkania badmintona na parkietach halowych najlepiej nadają się buty z podeszwą jasną i antypoślizgową. Obuwie powinno zapewniać dobrą amortyzację. W tym sporcie wykonuje się wyskoki, nagłe zatrzymania, skręty, dlatego stopa powinna mieć zapewniony komfort i stabilność. Podeszwy powinny minimalizować wszelkie wstrząsy. W przeciwnym razie zawodnik będzie narażony na częste kontuzje stawu skokowego.

W badmintona gra się w koszulce z krótkim rękawem. Powinna być ona wykonana z przewiewnego materiału, który ma właściwości oddychające i szybko schnie. Pot musi być odprowadzany na zewnątrz, co pozwoli zawodnikowi czuć się w pełni komfortowo. Spodenki są krótkie i uszyte w taki sposób, by nie krępowały ruchów.

Grać w badmintona można rekreacyjnie oraz sportowo, co wymaga wielu treningów, dlatego dobrze jest, gdy ćwiczy się pod okiem doświadczonego instruktora. Ważne jest, aby nauczyć się odpowiedniej techniki, gdyż złe nawyki trudno potem wyeliminować. W tej dyscyplinie liczy się też znakomita kondycja fizyczna, warto więc poświęcić czas na bieganie, aby uzyskać doskonałą formę.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro