Back to school: Telefon komórkowy dla ucznia

Back to school: Telefon komórkowy dla ucznia

Rozpoczęcie nauki w szkole to moment, w którym nasze dziecko zaczyna się coraz bardziej usamodzielniać. Dlatego też dobrym pomysłem może być zakup pierwszego telefonu komórkowego. Pytanie brzmi – jaki powinien on być?

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 22-08-2014 / aktualizacja: 31-08-2019

Chociaż jeszcze kilka lat temu było to kompletnie nie do pomyślenia, to dzisiaj niemal wszyscy mamy telefony komórkowe. Co więcej, są to smartfony, które często określane są mianem małych komputerów, noszonych w naszych kieszeniach, torbach i torebkach. Nawet w rękach kilkuletniego dziecka telefon komórkowy nie dziwi. Dlatego też coraz więcej rodziców chce kupować telefon pociechom, które we wrześniu wybierają się do szkoły. Na co zwrócić wtedy uwagę?

Tylko smartfon

Jeszcze kilka lat temu można było się zastanawiać – smartfon czy zwykły telefon komórkowy? Dzisiaj takie rozważania już raczej nie mają sensu. Chociaż w sprzedaży nadal są tradycyjne komórki, to ceny tych inteligentnych są na tyle niskie, że dzisiaj każdy może sobie na nie pozwolić. Co więcej, ich jakość na tyle się poprawiła, że nawet tańsze modele mają już sporo do zaoferowania. Nie oznacza to jednak, że w pełni zadowolą nas ten najtańsze z najtańszych. Trzeba się liczyć z wydaniem przynajmniej tych kilkuset złotych.

Na co zwrócić uwagę?

Kupując telefon dla dziecka, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o trwałości. Nie da się ukryć – nasze pociechy zazwyczaj nie należą do szczególnie ostrożnych, a smartfony nie należą do urządzeń najbardziej odpornych na uszkodzenia. Co prawda w sprzedaży znajduje się sporo konstrukcji, po których można przejechać samochodem lub zrzucić je z kilkunastu metrów, ale nie należą one do najbardziej funkcjonalnych i najładniejszych. Dlatego lepszym pomysłem będzie kupno odpowiedniego etui w zestawie z folią ochronną na ekran. Takie połączenie możliwie zminimalizuje ryzyko uszkodzenia telefonu.

Druga kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to rozmiar telefonu. Raczej nie polecałbym zbyt dużych modeli. Powód wydaje się oczywisty – niewielkie, dziecięce dłonie mogą mieć problem z obsługą ekranu o dużej przekątnej. Myślę, że rozsądne maksimum to w tym momencie 4,7 lub ewentualnie 5 cali. Czemu aż tak dużo? Bo dzisiaj niewiele jest smartfonów, które mają mniejsze wyświetlacze. W zdecydowanej większości królują modele o przekątnych od 5,5 do 6,5 cala. Co prawda są one dużo mniejsze niż 2-3 lata temu, ale nadal to sporych rozmiarów urządzenia, które dla dziecka mogą być trudne w obsłudze.

Android czy iOS?

Dzisiaj, kupując smartfon, mamy do wyboru tylko dwa systemy operacyjne – Androida oraz iOS-a, używanego przez Apple. Czy któryś z nich będzie lepszym lub gorszym rozwiązaniem dla dziecka? Prawdopodobnie nie. Chociaż różnią się one od siebie, to w kluczowych kwestiach są to systemy bardzo do siebie podobne. W obu możemy ograniczyć dziecku dostęp do poszczególnych funkcji lub treści. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pociecha nie kupi niczego przy użyciu naszej karty kredytowej lub nie będzie wchodzić na strony internetowe z materiałami dla dorosłych. Nawet jeśli pod tym względem same systemy operacyjne nie będą w całości spełniać naszych oczekiwań, to możemy posiłkować się odpowiednimi aplikacjami, których jest pełno zarówno w Sklepie Play, jak i App Store.

Polecane telefony dla ucznia

W takim razie – jakie telefony dobrze sprawdzą się w przypadku początkującego ucznia szkoły podstawowej? Postanowiłem wytypować kilka propozycji zarówno spośród tych nieco tańszych, jak i trochę droższych.

  • Xiaomi Redmi Go – wystarczy niecałe 400 zł, aby kupić solidny smartfon z Androidem w postaci modelu Xiaomi Redmi Go. Ekran o przekątnej 5 cali powinien być akceptowalny dla młodszych użytkowników.

  • Alcatel 1c – zaledwie 219 zł, tyle wystarczy, aby kupić smartfon Alcatel 1c. W tej cenie otrzymamy solidny model z ekranem o przekątnej 5 cali, 8 GB wbudowanej pamięci masowej i czterordzeniowym procesorem. To dobra propozycja na początek przygody ze smartfonami.

  • Samsung Galaxy XCover 4 – to świetna propozycja z kilku powodów. Po pierwsze, jest to telefon bardzo wytrzymały, więc jest spora szansa, że przetrwa przynajmniej kilka miesięcy w rękach malucha. Po drugie, jest to po prostu ciekawy model o solidnej wydajności i przyzwoitej funkcjonalności, co przy cenie około 800 zł czyni go bardzo ciekawą propozycją.

  • Google Pixel 2 – to już sporo droższa propozycja, bo w cenie około 2200 zł. Zaletą jest specyfikacja prawdziwego flagowca, czyli duża wydajność, sporo wbudowanej pamięci i rewelacyjny aparat fotograficzny.

  • Apple iPhone 8 – jeśli ktoś preferuje smartfony z nadgryzionym jabłkiem, to dobrą propozycją powinien być iPhone 8. Nie jest to najnowszy model, dzięki czemu możemy go kupić już za około 2200 zł. Jednocześnie ma wciąż wiele do zaoferowania w tym ekran o rozsądnej przekątnej zaledwie 4,7 cala.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro