Awaria światła ksenonowego. Jak sobie poradzić?

Awaria światła ksenonowego. Jak sobie poradzić?

Światła ksenonowe to niesamowity komfort i poprawa warunków jazdy, szczególnie w nocy. Komfort jednak kosztuje, zwłaszcza w przypadku awarii. Jak sobie poradzić, gdy uszkodzeniu ulegnie światło ksenonowe?

udostępnij

Jakub NieszporekJakub Nieszporek / 22-06-2016

Najprostszym sposobem rozwiązania problemu jest oddanie samochodu do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO), choć cena za naprawę może być wysoka, gdy w naszym samochodzie są zamontowane bi-xenony. Koszt wymiany jest tak naprawdę uzależniony od nakładu wymaganej pracy. W niektórych przypadkach wiąże się to z demontażem nadkola i przedniego zderzaka. Pamiętajmy, że zalecana jest wymiana dwóch żarówek jednocześnie, a więc koszt jest podwójny. Wymiana poza ASO to oszczędność nawet 1000 zł.

Najczęstsze usterki?

Początkiem problemów z światłami ksenonowymi jest zmiana barwy emitowanego światła. Tutaj również nie ma reguły – w niektórych przypadkach żarówka potrafi działać bezproblemowo przez kolejny rok, w innych przestaje świecić już po paru dniach. Jedno jest pewne – zmiana barwy emitowanego światła nie wróży nic dobrego. Często oprócz uszkodzenia żarówki dochodzi też do uszkodzenia zapłonnika czy przetwornicy.

W przypadku żarówki o oznaczeniu D1 i D3 zapłonnik znajduje się wraz z żarówką, a jego wymiana odbywa się w sposób automatyczny. Jeżeli żarówki naszego pojazdu mają oznaczenie D2 bądź D4, zapłonnik znajduje się oddzielnie. W takim przypadku najlepszym i najprostszym sposobem na upewnienie się, czy uszkodzeniu uległa żarówka czy zapłonnik, będzie przełożenie żarówki do drugiej lampy i uruchomienie świateł. Jeżeli żarówka nie będzie świecić, możemy być pewni, że jest uszkodzona.

Jakie żarówki kupić?

Rynek żarówek ksenonowych jest bogaty w dużą ilość produktów, dlatego bardzo dokładnie wybierajmy żarówki. Dlaczego? Łatwo jest kupić produkt chiński, o niskiej jakości, bez homologacji. Oczywiście cena nie jest wyznacznikiem. W wielu wypadkach produkt w niskiej cenie potrafi bezproblemowo funkcjonować przez wiele lat. Co gorsza, na rynku znajdziemy sporo podróbek, dlatego wybierajmy sprawdzonych i rzetelnych sprzedawców, którzy oferują oryginalne produkty.

Uznanymi producentami żarówek ksenonowych są: Hella, Philips, Osram, GE. Uśredniony koszt dobrej żarówki ksenonowej to około 200 zł za sztukę. Według danych producenta jej żywotność wynosi około 100 000 km, czyli wymiana będzie się odbywać nie częściej niż co 7–8 lat.

Niezbędnik ksenonów

Na rynku dostępne jest osiem typów żarówek ksenonowych. Cztery z nich pasują do reflektorów soczewkowych, a cztery do odbłyśnikowych. W zależności od typu (zintegrowana z zapłonnikiem czy też nie) oraz tego, czy produkt jest konwencjonalny czy nowszego typu (bezrtęciowy), żarówka ma odpowiedni symbol, np. D1. W celu uniknięcia pomyłki przy wyborze żarówki sprawdźmy, jaka znajduje się w naszym samochodzie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro