Awaria samochodu podczas wakacji – naprawy, które można wykonać na drodze, aby dojechać do warsztatu

Awaria samochodu podczas podróży to koszmar każdego kierowcy. Sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna, jeśli akurat udajemy się na wymarzone wakacje. Niestety, nawet w zadbanym i regularnie serwisowanym samochodzie nie da się uniknąć niespodziewanej awarii. Sprawdźmy, jak poradzić sobie z niektórymi usterkami, aby móc kontynuować podróż lub przynajmniej dojechać do najbliższego warsztatu.

Łukasz Żochowski Łukasz Żochowski / 24-07-2015

Niezbędne narzędzia i akcesoria

Przed wyruszeniem w podróż powinniśmy zadbać o odpowiednie wyposażenie samochodu. Oprócz tak oczywistych elementów, jak koło zapasowe, lewarek, klucz do kół, trójkąt ostrzegawczy czy kamizelka odblaskowa, warto zabrać ze sobą komplet podstawowych kluczy, linkę holowniczą, kable rozruchowe, porządne rękawice oraz różnego rodzaju opaski zaciskowe czy taśmy izolacyjne. Niezbędne mogą się okazać podstawowe płyny eksploatacyjne, takie jak paliwo, olej silnikowy czy płyn chłodniczy.

Przebita opona

Złapanie gumy w trasie przydarza się raczej rzadko, szczególnie gdy poruszamy się drogami ekspresowymi czy autostradami. Jeśli jednak podróżujemy po naszym kraju, najczęściej korzystamy z dróg niższej kategorii, na których o przebicie lub poważne uszkodzenie opony nietrudno. Z taką usterką poradzimy sobie bez najmniejszego problemu, korzystając wyłącznie ze standardowego wyposażenia samochodu. Problem pojawia się wtedy, gdy nie mamy możliwości szybkiej naprawy koła, bo na przykład podróżujemy w nocy, kiedy zakłady wulkanizacyjne są zamknięte. Wychodząc z założenia, że nieszczęścia chodzą parami, może się zdarzyć, że zanim naprawimy przebite koło, złapiemy kolejną gumę. W takiej sytuacji dobrze jest mieć zestaw naprawczy w sprayu, który pozwoli na kontynuowanie podróży.

Awaria oświetlenia

Awaria oświetlenia to najczęściej błaha usterka, która nie powoduje unieruchomienia samochodu. Wymiana przepalonej żarówki najczęściej nie stanowi problemu i nawet jeśli nie mamy przy sobie zapasowej, to możemy ją kupić na każdej stacji.

Problem pojawia się, gdy podróżując nocą, nagle stracimy oświetlenie pojazdu, na przykład z powodu przepalonego bezpiecznika. Zazwyczaj w skrzynce z bezpiecznikami są zapasowe sztuki, dzięki którym można bez problemu usunąć usterkę. W sytuacji, gdy nie mamy zapasowych bezpieczników, możemy wymontować inny sprawny od wyposażenia opcjonalnego, które nie jest niezbędne do jazdy. Dobierając zapasowy bezpiecznik, należy zwrócić uwagę na jego kolor, który oznacza natężenie prądu, jaki może przez niego płynąć.

Rozładowany akumulator

Rozładowany akumulator skutecznie unieruchamia samochód. Jednak niezwykle rzadko zdarza się, aby w trakcie dłuższej podróży odmówił posłuszeństwa. Nawet kilkuletnie modele, które mają już niższą sprawność, powinny zapewnić skuteczny rozruch silnika. Czasem zdarzają się sytuacje, że uszkodzeniu ulegnie alternator, przez co akumulator nie będzie ładowany. O pierwszych symptomach takiej usterki poinformuje nas kontrolka na desce rozdzielczej. Akumulator zwykle ulega uszkodzeniu na skutek wewnętrznego zwarcia, co eliminuje go z dalszej eksploatacji. W awaryjnej sytuacji możemy uruchomić samochód przy użyciu kabli rozruchowych.

Ubytki płynów eksploatacyjnych

Ubytki płynów eksploatacyjnych najczęściej są spowodowane nieszczelnością silnika lub któregoś z układów. Kiedy zapala się kontrolka ostrzegawcza, nie należy jej bagatelizować i jak najszybciej zatrzymać samochód. W przypadku oleju silnikowego powinniśmy zaczekać, aż silnik ostygnie i wtedy uzupełnić jego stan.

Jeśli nieszczelność pojawiła się w układzie chłodzącym, to po jego ostygnięciu możemy spróbować zlokalizować miejsce wycieku i korzystając z taśmy izolacyjnej, postarać się go usunąć. Taka naprawa, nawet jeśli nie wyeliminuje wycieku, może zmniejszyć jego rozmiar. Następnie uzupełniamy płyn i kontynuujemy jazdę. Aby odciążyć układ chłodzący, we wnętrzu ustawiamy nawiew ciepłego powietrza. Nawet w przypadku poważniejszej usterki pozwoli nam to dojechać do warsztatu. Wyciek płynu hamulcowego eliminuje samochód z dalszej jazdy. Konieczna jest wtedy dokładna inspekcja w serwisie.

Gdzie szukać pomocy?

Zakres napraw, jakie możemy wykonać na drodze, jest bardzo ograniczony. Podstawowe usterki da się jednak usunąć bez większych problemów. W przypadku nowszych samochodów nawet wizualna ocena sytuacji pod maską sprawia duży kłopot, ponieważ silnik i cały osprzęt są szczelnie zabudowane.

Jeśli powstała usterka definitywnie unieruchomiła samochód, musimy skorzystać z pomocy specjalistów. Gdy mamy pewność, że usterka nie jest poważna, na przykład gdy pęknie pasek osprzętu, możemy skorzystać z usług serwisów, które naprawiają samochód na miejscu zdarzenia. Jest to lepsza opcja niż korzystanie z lawety i naprawa w warsztacie. W sytuacji gdy usterka wydaje się poważna, najlepiej od razu wezwać lawetę, która odwiezie samochód do serwisu.

Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie assistance, które pokryje koszty związane z holowaniem samochodu, a nawet zapewni nam pojazd zastępczy. Pamiętajmy również, że podczas usterki na drodze najważniejsze jest odpowiednie oznakowanie miejsca awarii, co ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro