Astry i chryzantemy, czyli ogród jesienią

Ogród powinien zachwycać przez cały rok, a szczególnie jesienią, kiedy brakuje słońca, jest szaro i ponuro. Morze kwiatów zawsze poprawia humor i przegania chandrę. Astry i chryzantemy są idealne do takich ogrodów. Bogactwo kolorów, rozmiarów i pokroju kwiatów daje duże możliwości działania.

Kamila Okulska-Kosek Kamila Okulska-Kosek / 07-11-2016

Uprawa astrów

Są jednymi z najbardziej popularnych kwiatów, cenionymi zarówno przez ogrodników, jak i działkowców. Większość odmian kwitnie jesienią, ale są także odmiany wiosenne i letnie. Astry są bylinami o niezbyt wygórowanych wymaganiach glebowych. Posadzone w słonecznym miejscu, będą kwitnąć obficie. W miejscach cienistych będą wydawać mniej kwiatów. Nie lubią suszy, dlatego trzeba je dość regularnie podlewać, w innym przypadku zaczną schnąć dolne liście. Wymagają przeciętnego nawożenia. Im roślina wyższa i obficie kwitnąca, tym częściej powinno się ją nawozić. Dobrze znoszą zimę. Po przekwitnięciu należy przyciąć rośliny przy samej ziemi.

Najciekawsze gatunki

Astry nowoangielskieto prawdziwe olbrzymy wśród swoich kuzynów. Tworzą zwarte kępy i rosną nawet do 100 cm wysokości. Ciekawymi odmianami z kwiatami w odcieniach fioletu są: różowowo-fioletowy Purple Dane i Harrington’s Pink, wiśniowy Andenken and Paul Gerber, fioletowy Lady in Blue. Następną ciekawą grupą są astry nowobelgijskie. Mają ciemnozielone liście i żółty środek. Tworzą podziemne kłącza i dość silnie się rozrastają, dlatego należy uważać, by nie zdominowały innych roślin.

Astry nowobelgijskie potrafią dorastać do 150 cm. Interesującymi odmianami są: fioletowo-niebieski Schoene von Dietlikon, czerwony Royal Ruby, biały Weisser Elephant. Jeśli nie ma dużo miejsca w ogrodzie, dobrym rozwiązaniem będą astry krzaczaste. Dorastają one do 40 cm wysokości. Na końcach pędów mają rozgałęzione wiechy kwiatów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów dają mocny barwny akcent. Odmianami godnymi uwagi są: różowy Kassel i fioletowo-niebieski Blue lagune.

Uprawa chryzantem

Chryzantemy lubią słoneczne miesiące, dlatego przy ich sadzeniu najlepiej wybrać miejsce z dużą ilością światła. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Stanowisko najlepiej jest przygotować jesienią, aby wiosną móc posadzić sadzonki. Takie miejsce dobrze jest podsypać kompostem. Chryzantemy powinno się nawozić w okresie wytwarzania pąków. Należy robić to raz na tydzień. Gdy płatki zaczynają się wybarwiać, trzeba przerwać nawożenie. Dalsze zasilanie rośliny może doprowadzić do zbyt obfitego rozrostu pędów, które będą bardziej wiotkie i mniej odporne na choroby.

Najciekawsze odmiany

Chryzantemy można podzielić na rośliny jednoroczne i wieloletnie. Do roślin jednorocznych należą złocień trójbarwny, karłowaty i polny. Kwitną one do końca września. Chryzantemy wieloletnie należą do rodzaju Dendranthema. Są wśród nich rośliny rabatowe, doniczkowe i na kwiaty cięte. Chryzantemy rabatowe dobrze znoszą mrozy. Przedstawicielem tej grupy jest Clara Curtis, kwitnący na fioletowo. Ma drobne płatki w intensywnie fioletowym kolorze, które otaczają żółty środek. Dorasta do 70 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do późnej jesieni.

Astry i chryzantemy to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów ogrodowych. Prosta uprawa sprawia, że idealnie nadają się dla początkujących ogrodników. Żywe kolory kwiatów skutecznie przegonią jesienną depresję.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro