Seria Assassin’s Creed kilka lat temu zmieniła swoje oblicze i zaczęła oferować odsłony, w których do dużych, otwartych światów wprowadzono wybory moralne, liczne statystyki opisujące zarówno samą postać, jak i jej rynsztunek, rzemiosło i całkowicie przemodelowany system walki. Pomimo pewnych podobieństw, ta nowa unifikacja wcale nie oznacza, że we wszystkie te pozycje gra się identycznie. Różnią się one na wielu poziomach i to, co z powodzeniem praktykowaliśmy w Assassin’s Creed: Origins czy Assassin’s Creed: Odyssey, niekoniecznie musi sprawdzić się w Assassin’s Creed: Valhalla. Dlatego też zaprezentujemy Wam kilka porad, które z pewnością przydadzą się podczas wędrówki po ziemiach Norwegii i Anglii.
Przeczytaj recenzję gry Assassin’s Creed: Valhalla.
1. Eksploruj świat – to klucz do sukcesu
Ogromny świat X wieku przedstawiony w grze aż prosi się o zwiedzanie. Oprócz wykonywania misji należących do głównej linii fabularnej warto skupić się na dokładnym poznawaniu okolicy, zbaczaniu z ubitych ścieżek, poszukiwaniu bogactwa i tajemnic.

Jest to ważne przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest konieczność zdobywania surowców do craftingu, które następnie posłużą do ulepszania posiadanej broni. Drugim powodem są misje poboczne, zwane w grze wydarzeniami. Na mapie świata zaznaczono je białymi lub niebieskimi kropkami. Zazwyczaj są one bardzo krótkie – choć czasem wymagają wpadnięcia na konkretny pomysł, w jaki sposób można je wykonać – i stanowią znakomite źródło punktów doświadczenia, które zwiększają Moc postaci. Jest to najważniejszy współczynnik, informujący Cię, czy sprostasz przeciwnikom znajdującym się na danym terytorium. Staraj się więc nie pominąć żadnego wydarzenia.
Zapoznaj się z top 10 gier z otwartym światem.
2. Nie zaniedbuj osady
Kiedy już dotrzesz do Anglii, Twoim pierwszym większym zadaniem będzie rozbudowa własnej wioski – Kruczej Przystani. Pierwszy budynek, czyli kuźnia kowala, jest obligatoryjny i stanowi on zaczątek wznoszenia reszty ważnych przybytków. Zaraz po kuźni powinieneś (powinnaś) zdecydować się na postawienie biura Ukrytych, dzięki czemu zdobędziesz dostęp do misji związanych z likwidacją członków Zakonu Starożytnych.

W dalszej kolejności warto zająć się chatką myśliwych. W zamian za cenne nagrody będziesz mógł (mogła) sprzedawać tam części upolowanych zwierząt, zyskasz też możliwość zapolowania na legendarne bestie, jak również otrzymasz misję związaną z jedną z przydatnych zdolności postaci. Po zbudowaniu siedziby myśliwych warto postawić punkt handlowy, a także stajnie – w tym przypadku umiejętności zyskają nasze wierzchowce, a my sami będziemy mogli w przyszłości dosiąść np. monstrualnego wilka. No i koniecznie postaw piekarnię lub gorzelnię. To z kolei umożliwi organizowanie wieczerzy zwiększających czasowo statystyki Eivor(a).
Nie przegap innych ważnych gier listopada 2020.
3. Eksperymentuj z różnym orężem
W Valhalli przemodelowano system walki w taki sposób, aby był on bardziej elastyczny. Warto pamiętać, że ważne jest, w której ręce co trzymamy. Prawa zawsze będzie służyła do zadawania obrażeń, lewa do blokowania ciosów – nawet jeśli dzierżymy w niej na przykład drugi topór czy miecz. Wyjątkiem są tutaj konkretne zdolności postaci, które zdobywamy na odpowiednim drzewku umiejętności.

Ważne jest eksperymentowanie z różnymi rodzajami oręża. Choć gra namawia, przez rozmaite zależności, do używania i rozwoju zdolności podpiętych do jednego, wybranego rodzaju ekwipunku, dobrze jest wypróbować inne możliwości. Postać inaczej walczy mieczem i tarczą, inaczej dwuręcznym toporem, a jeszcze inaczej za pomocą włóczni. Co ważne, każda z tych broni może sprawdzić się lepiej w starciu z konkretnym rodzajem przeciwników. Opis słabości rywali znajdziesz w Kodeksie, który powrócił do serii po nieobecności w poprzednich odsłonach.
4. Wypróbuj skradanie się i cichą eliminację
Choć Valhalla udaną mechaniką walki zachęca do stawania na otwartym polu, to jednak często kluczem do sukcesu może okazać się cicha eliminacja nieprzyjaciół. Główna postać niemal od samego początku zabawy dysponuje ukrytym ostrzem i warto skupić się na poprawianiu jego statystyk na drzewku umiejętności. Co więcej, znajdziesz tam również umiejętność o nazwie „Zaawansowana likwidacja” (znajduje się ona w lewej dolnej części drzewka), dzięki której możliwe stanie się natychmiastowe zabójstwo przeciwnika, nawet jeśli ów ma znacznie wyższy poziom Mocy niż Eivor. Drugą przydatną umiejętnością jest „Seria zabójstw”, pozwalająca na szybką eliminację dwóch wrogów.

Potężną bronią w Valhalli, sprzyjającą skradaniu się, jest łuk. Występuje on w trzech rodzajach i w trakcie rozgrywki warto zapoznać się z każdym z nich, dlatego że działają one zupełnie inaczej. Niemniej już ten standardowy, dostępny od początku zabawy, jest znakomitym sposobem cichej eliminacji. Warto ulepszać go za pomocą surowców, a także zwiększać jego jakość u kowala i w miarę szybko odszukać ukryte na mapie księgi zdolności, pozwalające np. na jednoczesne wypuszczenie kilku strzał i tym samym pozbycie się grupki strażników.

Nie zapominajmy również o tym, że Eivor w każdej chwili może nałożyć płaszcz z kapturem, co pozwoli mu (jej) pozostać w ukryciu w pewnej odległości od wrogów, a także umożliwi wtopienie się w otoczenie lub grupę mnichów. Albo da szansę na swego rodzaju dywersję, jeśli znajdziemy pijanego człowieka.
Jeśli uważasz, że źle rozwinąłeś (rozwinęłaś) postać, w każdej chwili na ekranie drzewka umiejętności możesz je zresetować i przypisać punkty od nowa. Nie bój się eksperymentować.
5. Bierz udział w najazdach na klasztory
Najazdy na klasztory to bardzo ważny element mechaniki gry i warto przeprowadzać je za każdym razem, kiedy Moc Eivor(a) zrówna się lub przewyższy Moc przypisaną danemu terytorium. Zazwyczaj najazdów dokonujemy, podpływając do klasztornej przystani drakkarem, ale nie jest to konieczne. Zaatakować możemy też od strony lądu, wzywając wcześniej przy pomocy rogu swoich wojowników.

W klasztorach znajdziemy surowce, które posłużą nam do rozbudowy osady. Przechowywane się one w wielkich skrzyniach, zazwyczaj umieszczonych w dość eksponowanych częściach budynków, a do ich otwarcia potrzeba pomocy jednego woja. Najazd skończy się wraz ze złupieniem wszystkich tego typu skrzyń na terenie klasztoru.
Z rogu możemy korzystać nie tylko przy okazji najazdów. Przywołuje on także nasz drakkar, a w głębi lądu, kiedy znajdziemy się w tarapatach, wezwana drużyna może ocalić nam skórę podczas potyczki z większą grupą przeciwników.