ASG – broń boczna do 600 zł

ASG – broń boczna do 600 zł

Jeśli szukamy sposobu na podniesienie poziomu adrenaliny i ciekawe spędzenie czasu, możemy wypróbować ASG, czyli symulator działań militarnych z wykorzystaniem broni pneumatycznej strzelającej plastikowymi kulkami. Zanim ją jednak kupimy, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

udostępnij

Izabela KieśIzabela Kieś / 07-04-2016

Takie hobby jest znacznie tańsze od paintballu i bardziej „realistyczne”, gdyż sprzęt do ASG to zazwyczaj replika 1 : 1 prawdziwej broni ostrej. Jeśli więc chcemy poczuć się jak żołnierze, zaopatrzmy się w broń ASG.

Co było pierwsze, karabin czy pistolet?

Broń boczna jest używana zazwyczaj jako zapasowa, czyli wówczas, gdy główna się zatnie lub skończy się w niej amunicja.

Zanim dokonamy zakupu, określmy, gdzie będziemy z niej korzystać: na arenach w zamkniętych budynkach (close quarters battle), czy na otwartych przestrzeniach lub w lesie. Pomoże to nam zdecydować, jaki napęd i moc powinna mieć replika. Jeśli chodzi o areny CQB, zazwyczaj obowiązują tam najbardziej restrykcyjne ograniczenia ze względu na częstą walkę na bliski dystans. Moc replik (zarówno głównych, jak i bocznych) nie może zazwyczaj przekraczać 350 fps (feet per second – stóp na sekundę) ze względu na bezpieczeństwo graczy. Na arenach otwartych ograniczenia zależą jedynie od organizatora rozgrywek. Jeśli wybieramy się na jakąkolwiek arenę, warto więc zapoznać się z jej regulaminem i sprawdzić, czy nasza broń mieści się w granicach dopuszczalnej normy.

Napęd to podstawa

Najważniejszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest napęd repliki. Każdy ma inne właściwości, zalety i wady. Oto najpopularniejsze z nich.

  • Sprężynowe

Repliki sprężynoweto sprzęt, w którym sprężynę naciąga się ręcznie, więc po każdym strzale należy go przeładować, najczęściej odciągając zamek. W tym wypadku musimy strzelać, używając obu rąk, a szybkostrzelność jest mocno ograniczona. Kolejną wadą jest często mała trwałość takich replik. Są więc niepopularne jako broń boczna. Jednakże zaletą jest brak dodatkowego zasilania – można je wziąć do ręki, załadować amunicję i od razu strzelać. Plusem jest naprawdę niska cena, już od 40 zł.

Przykładowymi modelami są SigSauer P226 od Cybergun w cenie około 65 zł i G20 marki Galaxy w cenie około 73 zł.

  • Gazowe

Repliki gazowe to najpopularniejszy rodzaj broni bocznej. Zasilane są zazwyczaj z umieszczonego w magazynku zbiornika na sprężone CO2 lub Green Gas, czyli mieszankę propanu i oleju silikonowego. W przeciwieństwie do replik sprężynowych są samopowtarzalne i zapewniają większą moc oraz zasięg. Często wyposażone są w system odrzutu zamka, czyli blowback. Zapewniając wymienione funkcje, są najbardziej realistycznymi replikami broni. Jednakże mają też wady: ze względu na właściwości gazów ich skuteczność znacznie spada w niższych temperaturach, więc kiepsko funkcjonują, gdy na dworze panuje trzaskający mróz. Dodatkowo koszt ich użytkowania jest dość wysoki, ponieważ trzeba kupić gaz i konserwować je co jakiś czas. Ponadto repliki zasilane CO2 nie nadają się zazwyczaj na areny CQB ze względu na niestabilną prędkość wystrzeliwanych pocisków. Tańsze repliki, które kupimy już w cenie replik sprężynowych, czyli za ok. 100 zł, często sprawiają problemy z powodu pojawiających się nieszczelności. Dobra, wytrzymała replika gazowa wykonana z metalu kosztuje 300–400 zł. Przykładowymi modelami z tej kategorii są Colt M1911 od WE za 400 zł oraz Walther P99 marki Umarex w cenie 345 zł.

  • Elektryczne

Napęd elektrycznymają zazwyczaj karabiny szturmowe, ale występuje również w broni bocznej. Pod względem mocy repliki elektryczne plasują się między sprężynowymi a gazowymi. Często mają opcję ognia ciągłego, a niekiedy mechanicznej symulacji ruchu zamka. Jednakże coś za coś – ta druga funkcja przyczynia się do znacznie szybszego rozładowywania akumulatora. Zasilanie akumulatorem zapewnia niższe koszty użytkowania niż replik gazowych, trzeba jednak pamiętać, że ładowanie to proces czasochłonny, które należy kontrolować. Jeśli nie mamy naładowanego akumulatora, możemy zapomnieć o strzelaniu. Pojemność akumulatorów jest różna w zależności od ich rodzaju. Plusem jest możliwość zazwyczaj bezproblemowej wymiany, jeśli pojemność załączonego do repliki jest za mała. Decydując się na elektryczną replikę, powinniśmy szukać modeli z metalowym gearboksem, czyli głównym mechanizmem odpowiadającym za jej działanie. Są zazwyczaj bezawaryjne i nie mają żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o niskie temperatury. Kosztują 150–250 zł.

Replikami o takich właściwościach są Beretta M9 firmy CYMA w cenie około 260 zł i Taurus PTod Cybergun w cenie około 200 zł.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając się na rozgrywkę ASG, pamiętajmy o ochronie twarzy. Bezwzględnie musimy nosić cały czas okularylub gogle ochronne. Powinniśmy wyposażyć się też wmaskę na twarz, by zabezpieczyć zęby, zwłaszcza na arenach CQB. Na ochronie twarzy nie powinniśmy oszczędzać, przecież mamy tylko jedną.

Rozgrywka ASG zapewnia mnóstwo emocji i adrenaliny, pamiętajmy tylko, by w ferworze walki zachować rozsądek i ostrożność, aby mieć z „pola walki” jedynie dobre wspomnienia.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro