Aparaty cyfrowe z wejściem na mikrofon zewnętrzny – polecane modele

Aparaty cyfrowe coraz częściej przejmują funkcje kamer. YouTuberzy bardzo często wykorzystują lustrzanki lub bezlusterkowce do nagrywania filmów. Jednak trzeba zadbać wtedy o jeden aspekt – złącze na mikrofon zewnętrzny. Tylko wtedy dźwięk będzie miał odpowiednią jakość.

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 05-07-2016

Wejście na mikrofon zewnętrzny wciąż nie jest standardem w wielu aparatach cyfrowych. O ile niemal wszystkie lustrzanki są wyposażone w tego typu złącze, o tyle wiele bezlutserkowców i kompaktów nie pozwala podłączyć dodatkowego mikrofonu. Na szczęście jest kilka modeli, które z tego trendu się wyłamują.

Panasonic Lumix DMC-G7

Panasonic Lumix DMC-G7to aparat, który zadebiutował na rynku w 2015 roku. Wyposażony jest w matrycę w rozmiarze 17,3 x 13 mm (4/3”), czyli tylko nieco mniejszą od APS-C spotykanego w wielu lustrzankach. Urządzenie pozwala na rejestrowanie wideo w rozdzielczości 4K z prędkością 30 klatek na sekundę lub Full HD z prędkością nawet 60 klatek na sekundę. Producent zadbał także o tryb ciągłego autofocusa oraz złącze mini-jack 3,5 mm do podłączenia zewnętrznego mikrofonu. W aparacie można stosować różnego rodzaju obiektywy systemu micro 4/3. Za Panasonic Lumix DMC-G7 trzeba zapłacić od 2500 zł za samo body do nawet 4400 zł w zestawie z dwoma obiektywami.

Olympus PEN E-PL7

Olympus PEN E-PL7 także jest wyposażony w matrycę Live-MOS w rozmiarze 4/3”, czyli 17,3 x 13 mm. Tak samo jak Panasonic wykorzystuje obiektywy z mocowaniem micro 4/3. Jeśli chodzi o możliwości wideo, to urządzenie pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD z prędkością 29,97 klatek na sekundę. Materiały są zapisywane w formacie MOV lub Motion-JPEG. Maksymalny czas zapisu to 29 minut. Aby podłączyć zewnętrzny mikrofon, trzeba dokupić dodatkowe akcesorium SEMA-1, które dodaje do aparatu złącze mini-jack 3,5 mm. Olympus PEN E-PL7kosztuje około 2300-2400 zł.

Sony Alpha A6000

Sony Alpha A6000 korzysta z bardzo dobrej matrycy Exmor APS HD CMOS w rozmiarze APS-C, który jest często spotykany w tańszych lustrzankach. Wyposażony jest w system Fast Hybrid AF, co oznacza, że wykorzystuje jednocześnie detekcję fazy i kontrastu. Dzięki temu błyskawicznie jest w stanie ustawić odpowiednią ostrość. Aparat pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD z maksymalną prędkością 50 klatek na sekundę. Wideo jest zapisywane w formacie MP4 z wykorzystaniem kodeka AVCHD 2.0. Dzięki stopce Multi Interface do urządzenia można podłączyć zewnętrzny mikrofon, np. XYST1M. Aparat kosztuje około 2500 zł.

Fujifilm X-E2S

Fujifilm X-E2S to kolejny bezlusterkowiec z wejściem na mikrofon zewnętrzny. W przypadku tego modelu jest to port jack w rozmiarze 2,5 mm. Urządzenie jest wyposażone w matrycę CMOS w rozmiarze APS-C oraz wymienne obiektywy z mocowaniem Fujifilm X. Aktualnie w ofercie znajduje się ponad 20 obiektywów. Aparatem można nagrywać wideo w rozdzielczości Full HD z prędkością do 60 klatek na sekundę. Maksymalny czas zapisu to 14 min w przypadku Full HD lub 27 min przy rozdzielczości HD. Fujifilm X-E2S kosztuje około 3100 zł za sam korpus.

Canon EOS M3

Canon EOS M3 to bardzo ciekawy bezlusterkowiec. Wyposażony jest w dobrej jakości matrycę CMOS o rozmiarze APS-C i rozdzielczości 24,7 Mpix. Współpracuje ze wszystkimi obiektywami z mocowaniem EF-M. Aparat może rejestrować wideo w rozdzielczości Full HD z prędkością 30, 25 lub 24 klatek na sekundę. Dodatkowo korzysta z mechanizmu Hybrid CMOS AF III z ciągłym autofocusem. Do urządzenia można podłączyć zewnętrzny mikrofon przez złącze mini-jack 3,5 mm. Za model Canon EOS M3 trzeba zapłacić około 2500 zł.

Już za mniej więcej 2500 zł można kupić dobrej jakość aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami i wejściem na mikrofon zewnętrzny. Taki zestaw sprawi, że nagrywane filmy będą zachwycać zarówno obrazem, jak i dźwiękiem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro