Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Aparat cyfrowy do 1500 zł – przegląd modeli z 2016 roku

Aparaty cyfrowe w cenie do 1500 zł to już dość zaawansowane urządzenia, które z całą pewnością swoimi możliwościami przewyższają aparaty zamontowane w większości dostępnych w tej chwili smartfonów. Jaki model wybrać, żeby zmieścić się w budżecie 1500 zł? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszym poradniku.

Piotr Pesta Piotr Pesta / 19-01-2017

Canon PowerShot SX720 HS

Na początek kompakt dobrze znanej firmy Canon, model PowerShot SX720 HS. Ten kosztujący ok. 1300 zł sprzęt potrafi naprawdę wiele. Do dyspozycji mamy tu sensor BSI-CMOS 21 Mpix o fizycznej wielkości 1/2,3”. Nie zapomniano o optycznej stabilizacji obrazu, która znacząco ułatwia robienie zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych. Jedną z głównych cech tego aparatu jest jego obiektyw, dzięki któremu możemy wykonać zdjęcie z aż 40x zoomem optycznym. To ogromna wartość, której zalety z pewnością dostrzeżemy podczas wielu sytuacji. Ogniskowa obiektywu wynosi 24–960 mm, przy światłosile F3,3–6,9. Do podglądu zrobionych zdjęć i łapania kadru posłuży 3-calowy ekran. Aparat ten ma również moduł komunikacji Wi-Fi i NFC, dzięki czemu przesyłanie materiałów jest jeszcze prostsze. Warto wiedzieć, że za pomocą PowerShot SX720 HS bez problemu nagramy film Full HD.

Nikon Coolpix B500

A może do gustu bardziej wam przypadnie aparat cyfrowy firmy Nikon, model Coolpix B500? Nie jest to już klasyczny kompaktowy aparat, tylko sprzęt nieco większy, swoją budową przypominający lustrzankę. Co Coolpix B500 może zaoferować? Przetwornik BSI-CMOS 16 Mpix o standardowej wielkości wynoszącej 1/2,3”, optyczną stabilizację obrazu, możliwość nagrywania filmów Full HD oraz łączność Bluetooth i 3-calowy ekran, na którym można m.in. przeglądać zrobione zdjęcia. Najważniejszą cechą tego aparatu jest jednak obiektyw, który – dysponując ogniskową 23–900 mm – pozwala aż na 40x zoom optyczny. W kwestii jasności obiektywu może się on pochwalić światłosiłą na poziomie F3–6,5. Cena? Ta oscyluje w granicach 1200–1300 zł.

Sony DSC-HX60

W cenie do 1500 zł warto też rozważyć kompakt firmy Sony, model DSC-HX60. Sprzęt ten kosztuje ok. 1150 zł. Japońskiemu producentowi w niewielkiej obudowie udało się zamontować dobry obiektyw, pozwalający na 30x zoom optyczny przy jasności F3,5–6,3 i ogniskowej 24–720 mm. To jednak nie koniec dobrych informacji, bo DSC-HX60 ma też świetny przetwornik CMOS Exmor R 20,4 Mpix o rzeczywistej wielkości 1/2,3”. Sony, jak przystało na aparat z tej półki cenowej, nie zapomniało o optycznej stabilizacji obrazu. DSC-HX60 potrafi nagrywać filmy Full HD, a podczas przesyłania przechwyconych materiałów można wykorzystać dobrodziejstwa łączności Wi-Fi i NFC.

Olympus Tough TG-4

Na koniec aparat cyfrowy do zadań specjalnych, czyli Olympus Tough TG-4. Możliwości tego sprzętu robią wrażenie, ponieważ jego obudowa bez problemu wytrzyma zanurzenie w wodzie na głębokości do 15 metrów oraz upadek z wysokości 2,1 metra. We wnętrzu zamontowano sensor BSI-CMOS 16 Mpix o wielkości 1/2,3”. Tough TG-4 potrafi też nagrywać filmy Full HD, a o wyraźne zdjęcia dba system stabilizacji obrazu typu Image Sensor Shift. Co z obiektywem? W tego typu sprzęcie można by się spodziewać stałoogniskowego rozwiązania. Olympus zamontował tu jednak obiektyw pozwalający na 4x zoom optyczny przy ogniskowej 25–100 mm. Na uwagę zasługuje duża jasność obiektywu, wynosząca F2–4,9. „Wisienkę na torcie” stanowi tutaj obecność Wi-Fi oraz wbudowany odbiornik GPS, który automatycznie taguje zdjęcia, pozwalając na ich późniejszą lokalizację na mapie. Cena tego aparatu wynosi ok. 1450 zł.

podziel się