Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Amerykańskie komiksy z superbohaterami

Znamy ich z ekranów kin i telewizorów, ale niekoniecznie z oryginalnych komiksów. Po które opowieści obrazkowe można sięgnąć, jeśli chce się poznać nie tylko inspiracje filmowych scenarzystów, ale także samych superbohaterów?

Sławomir Serafin
Sławomir Serafin 04-08-2015 aktualizacja: 11-02-2019

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter

Amerykańskie komiksy z superbohaterami

Amerykański komiks superbohaterski to potężny przemysł, który od ponad półwiecza włada masową wyobraźnią i jest ważną częścią całej popkultury. Ekranizacje kinowe oraz seriale powstałe na bazie komiksów to relatywna nowość, która zdobyła popularność w ostatnich latach i znacznie poszerzyła grono odbiorców. Do tego stopnia, że wielu fanów ekranizacji nie zna oryginałów. Gdzie mają sięgnąć, gdyby chcieli się z nimi zaznajomić?

Avengers

Chyba najbardziej znana grupa superbohaterska z uniwersum komiksów Marvela stała się kanwą do filmowej serii długo po tym, jak pojawiła się w zeszytach i albumach. „Avengers” to tacy znani i popularni bohaterowie, jak: Iron-man, Kapitan Ameryka, Hulk czy Thor, ale jak dobrze wiemy, bo widzieliśmy to w kinach, przez szeregi tej supergrupy przewinęło się znacznie więcej postaci.

Batman

komiks batman Gdy myślimy „superbohater” to najprawdopodobniej bierzemy pod uwagę tego najbardziej znanego i popularnego, czyli Człowieka-Nietoperza. „Batman” jest filarem całego superbohaterskiego mitu w komiksie i kinie, prawdopodobnie dzięki temu, że w odróżnieniu od szeregu innych barwnych postaci jest zwykłym człowiekiem, takim jak każdy z nas. Tylko dużo bogatszym.

Deadpool

komiks deadpool Niepoprawny żartowniś z uniwersum Marvela był relatywnie mało znany szerszej publiczności przed premierą pierwszego filmu. Od tego czasu jednak „Deadpool” stał się jedną z ulubionych postaci, prawdopodobnie dlatego że z jednej strony operuje o wiele lżejszym i mniej poważnym tonem, a z drugiej jest opowieścią zdecydowanie przeznaczoną dla dorosłych i to nie tylko przez to, że jest wyjątkowo brutalny i pełen żartów o seksie.

Green Arrow

Człowiek-Nietoperz ma pelerynę, a Zielona Strzała ma łuk, i obaj są zwykłymi ludźmi, ale również obaj mają jedną supermoc – wielką fortunę, którą mogą spożytkować na pomaganie ludziom. „Green Arrow”, znany doskonale z popularnego serialu, wzorowany na klasycznej postaci Robin Hooda, utrzymuje prawo i porządek w Star City już od ponad siedemdziesięciu lat – pierwsze komiksy z jego udziałem pojawiły się w czasie II wojny światowej!

Hellboy

komiks hellboy Jeden z najbardziej nietypowych superbohaterów z Ameryki i jedyny na naszej liście, który nie należy do uniwersum DC czy Marvela. „Hellboy” to… półdemon, który został sprowadzony na Ziemię w celu wywołania apokalipsy, ale zamiast w ręce kultystów trafił do Ameryki i został wychowany przez ludzi. Aktualnie, jak dobrze wiemy z filmów, pracuje dla rządu, choć nie zawsze chętnie, i trzymając się zasad, pomaga w eliminowaniu różnych paranormalnych i okultystycznych zagrożeń.

Liga Sprawiedliwości

Uniwersum DC również ma swoją supergrupę, która zbiera się, gdy zagrożenie dla ludzkości przerasta możliwości nawet najpotężniejszej istoty na Ziemi, czyli Supermana. Tradycyjni członkowie „Ligi Sprawiedliwości” to Aquaman, Batman, Flash, Superman i Wonder Woman, o czym dobrze wiemy z filmów, ale przez szeregi grupy przewinęło się znacznie więcej postaci, które być może kiedyś zobaczymy na ekranach kin.

Punisher

komiks punisher Marvel, tak samo jak DC, ma wśród swoich komiksowych bohaterów także zwykłych ludzi, którzy nie dysponują żadnymi nadnaturalnymi mocami. Frank Castle, czyli „Punisher”, nie ma jednak olbrzymiej góry pieniędzy, a jego kodeks moralny nie jest bynajmniej kryształowy. Ten przeznaczony dla dorosłych komiks i popularny serial z platformy Netflix to opowieść całkiem inna od tych, do których przyzwyczaiły nas bajki o paniach i panach w kolorowych trykotach.

Spider-Man

komiks spiderman Prawdopodobnie najbardziej popularny i znany superbohater świata po Batmanie jest filarem uniwersum komiksów Marvela. „Spider-Man” to setki, jeśli nie tysiące, opowieści obrazkowych, rozbitych na kilka różnych serii, rozgrywających się w często alternatywnych światach. Ich bohater raz jest poważny i dorosły, raz dowcipny i młody, ale zawsze jest naszym ulubionym Człowiekiem-Pająkiem z sąsiedztwa.

Superman

komiksy superman Człowiek ze Stali, czyli Kal-El, przybysz z Kryptona, był pierwszym z superbohaterów, który wyszedł z komiksowego getta i wkroczył triumfalnie na kinowe ekrany dzięki niezapomnianemu Christopherowi Reeve’owi. „Superman” jest więc nie tylko najpotężniejszym obrońcą Ziemi, ale również tym, który wprowadził nową mitologię superbohaterów do szerokiej popkultury.

X-men

komiks x-man Jeżeli najbardziej znaną grupą superbohaterów Marvela nie są „Avengers”, to są nimi mutanci z „X-men”. Pojawili się w kinach wcześniej niż Iron Man i jego banda, a filmów z ich udziałem jest więcej, ale nadal pozostają osobną i oddzielną linią, jeśli chodzi o kino i telewizję. Co nie znaczy, że fani Marvela nie czekają z utęsknieniem na tę chwilę, w której Wolverine stanie twarzą w twarz z Kapitanem Ameryką. I Deadpoolem. Koniecznie z Deadpoolem.

Superbohaterskie komiksy zadomowiły się już w popkulturze do tego stopnia, że władają niepodzielnie całkiem sporą jej częścią. Bardzo pomagają w tym właśnie różnego rodzaju ekranizacje, które trafiają również do odbiorców, którzy oczywiście o tych postaciach słyszeli, ale do tej pory nie mieli w ręku komiksów. Kinowa i telewizyjna ofensywa jest jednak bardzo dobrą okazją, by w końcu sięgnąć po materiał źródłowy.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro