„Alicja w krainie zombi” Gena Showalter – recenzja

„Alicja w krainie zombi” Gena Showalter – recenzja

Czy zombi istnieją naprawdę? Nastoletnia Alicja nie wierzy w ich istnienie do momentu, w którym koszmar staje się rzeczywistością. Dziewczyna usiłuje kontynuować normalne życie, jednak po rodzinnej tragedii nic już nie będzie dla niej takie samo.

udostępnij

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 23-08-2016

Alicja w Krainie Czarów? O nie, nie tym razem. Książka Geny Showalter z czarami nie ma nic wspólnego. Jeśli trzeba by porównać opisywany przez nią świat to raczej byłaby to rzeczywistość sennego koszmaru. Nastoletnia Alicja wiedzie normalne życie, chodzi do szkoły, ma kochającą rodzinę. Wszystko zmienia się, gdy jej rodzice i siostra zostają zabici przez tajemnicze potwory. Okazuje się, że świat zamieszkiwany jest przez zombi. Jednak nie mają one wiele wspólnego z klasycznymi potworami, znanymi z horrorów.

Zombi czy nie?

Zombi, według Geny Showalter, to dużo niebezpieczniejsze potwory niż ożywione, powolne bestie, polujące na mózgi. Pisarka stworzyła nowy wymiar zombi – duchowy. To metafizyczne potwory, które czają się w ciemnościach i polują na wybrane przez siebie ofiary. Czyni je to wyjątkowo brutalnymi i bezwzględnymi przeciwnikami, gdyż ich ofiary praktycznie nie mają szans na ucieczkę. Brzmi zachęcająco? Witajcie w świecie „Alicji w krainie zombi”.

Zombi w liceum

„Alicja w krainie zombi” to pierwsza część cyklu „Kroniki Białego Królika”. Amerykańska pisarka Gena Showalter postanowiła stworzyć powieść dla nastoletnich czytelników, która będzie przyciągać intrygującym światem, niby znanym z popkultury i wielu innych utworów, a jednak opisanym z innej strony. Autorka w pierwszej części skupia się przede wszystkim na życiu Alicji po stracie rodziców – dziewczyna zamieszkuje z dziadkami i idzie do nowej szkoły, gdzie czekają na nią wyzwania o wiele ważniejsze dla nastolatki niż walka z nieumarłymi. Ale dziewczyna nie zapomina o zemście.

Zombi dla nastolatek

„Alicja w krainie zombi” nie jest horrorem. To typowa książka z gatunku literatury młodzieżowej, w której intrygujący świat, pełen niebezpieczeństw jest jedynie tłem do wydarzeń. W tym przypadku jest to próba ułożenia sobie życia w nowej szkole, pierwsze miłości, kłótnie, przyjaźnie. Starszy czytelnik może mieć poczucie, że potencjał historii nie został do końca wykorzystany. Jednak młodszym odbiorcom, którzy lubią opowieści o nastoletniej miłości i poszukiwaniu swojego miejsca z pewnością ta książka się spodoba. Zwłaszcza, że to dopiero pierwsza część, a przed czytelnikami kolejne tomy, w których akcja zaskakuje i rozwija się bardzo szybko.

Źródło okładki: www.harpercollins.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro