Akwarium  – nie tylko dla alergików

Akwarium – nie tylko dla alergików

Wszyscy staramy się urządzić swoje mieszkania i domy tak, aby były piękne i funkcjonalne. Chcemy, by dawały nam możliwość wypoczynku i relaksu. Wszak to podstawowa sprawa, bo wtedy czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Miłośnicy zwierzątek nie zawsze mogą pozwolić sobie na posiadanie psa czy kota, ale akwarium to coś, co może cieszyć każdego.

udostępnij

Kasia WoźniakKasia Woźniak / 15-09-2015

Dlaczego akwarium?

Przyzwyczailiśmy się do czyściutkich pomieszczeń i czasami trudno nam zaakceptować czworonoga, który wprowadza do domu nieład i często trudno znaleźć czas na wyprowadzanie go oraz nieustanne sprzątanie po nim. A jednak, wielokrotnie słyszymy pytanie: „Mamo, tato, chcę mieć jakieś zwierzątko, mogę?”. Odpowiedź jest trudna, nawet biorąc pod uwagę tylko zwykłą, codzienną opiekę nad psem lub kotem. W dzisiejszych czasach niestety nierzadko borykamy się też z problemami alergii, które w zasadzie wymuszają odpowiedź negatywną na zadane pytanie. Jeśli jednak lubimy podwodny świat, fascynują nas rybki i inne wodne stworzenia, to akwarium jest idealnym rozwiązaniem. Nie musimy się obawiać, że nie ma ich z kim zostawić w czasie weekendu ani tego, że dzieci będą źle znosić obecność tych stworzeń w domu, bo akwarium nie wprowadza do pomieszczeń alergenów. To świetne rozwiązanie dla całej rodziny.

…dla zdrowia i relaksu

Alergia dotyka dzisiaj zarówno dzieci, jak i dorosłych. To problem, który zwykle nie pozwala na posiadanie zwierząt, bo sierść psa czy kota, gryzonie, a nawet ptaszki często powodują nasilenie się objawów. Jednak chęć opieki nad żywymi stworzeniami jest często tak duża, że warto rozważyć domową hodowlę rybek akwariowych, które sprostają takim potrzebom. Wówczas dzieci świetnie rozwijają w sobie umiejętności opiekuńcze oraz uczą się wypełniania obowiązków. Cieszą się, gdy w akwarium pojawią się młode rybki. Jednak trzeba też wziąć pod uwagę, że mały alergik może być uczulony na pokarm dla rybek, a wówczas karmieniem muszą zająć się rodzice.

Doskonały wpływ akwarium na psychikę i samopoczucie potwierdzają lekarze każdej specjalności. Obserwowanie życia, które toczy się w podwodnym świecie świetnie uspokaja, wycisza i koi skołatane nerwy. Z tych właśnie powodów, taki rodzaj spędzania wolnego czasu polecany jest osobom, którym ogromne tempo życia i stres nie pozwalają o sobie zapomnieć. Godzina spędzona przed akwarium, zamiast oglądania telewizji, to najlepsza terapia relaksacyjna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Z tego też powodu coraz częściej można spotkać akwaria nie tylko w domach, ale także w biurach, szkołach czy przedszkolach.

Akwarium to też zdrowe powietrze w pomieszczeniu. To fantastyczny element wyposażenia, który zdecydowanie zastępuje wszelkiego typu nawilżacze powietrza, a w sezonie grzewczym szczególnie docenia się tę zaletę.

…dla estetyki wnętrza

Każda instalacja wodna jest wspaniałym elementem zdobiącym pomieszczenie. Bez względu na fakt, czy akwarium będzie duże, czy małe, czy będą w nim rybki słodkowodne, czy morskie, zawsze robi ono duże wrażenie. Pięknie utrzymany zbiornik, z bogatą roślinnością, ciekawą fauną i dobrze dobranym oświetleniem to duma całej rodziny.

Według Feng Shui, akwarium w domu czy biurze zapewnia szczęście i bogactwo. Jednak są zasady, których trzeba przestrzegać nie tylko z uwagi na tę filozofię, ale także ze względu na estetykę i samopoczucie żywych mieszkańców domowego, podwodnego świata. Akwarium musi być usytuowane w pewnej odległości od ciągów komunikacyjnych w jakimkolwiek pomieszczeniu. Powinno znajdować się z dala od okna, gdzie zbyt duża ilość promieni słonecznych wpłynie na niekontrolowane namnażanie się glonów. Nie ustawiamy zbiorników w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kominki, piece czy zwykłe kaloryfery. Jedynym właściwym sposobem oświetlania i ogrzewania akwarium są specjalne grzałki i akwarystyczne lampy.

Tylko czyste i właściwie zadbane zbiorniki cieszą wzrok wszystkich domowników i gości. Tylko w takich akwariach rybki czują się dobrze i pięknie się prezentują. Taki, wodny, mały świat być może zapewni nam sukcesy i powodzenie.

Przed podjęciem decyzji o zakupie akwarium trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie odpowiednio się nim zajmować. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to warto zaczynać swoją przygodę z akwarystyką od niewielkich zbiorników, aby stopniowo wdrażać się w obowiązki. Wówczas przyjemność i satysfakcja są gwarantowane.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro