Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Akwarium dla bojownika – jak je urządzić?

Bojownik syjamski to jedna z najbardziej okazałych ryb. Niesamowita różnorodność wyhodowanych odmian barwnych sprawia, że ryba ta zdobywa jeszcze większą ilość fanów. Ryba ta nie nadaje się jednak do klasycznego akwarium, dlatego też warto zapoznać się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi tego gatunku.

Natalia Maj
Natalia Maj 17-07-2017 aktualizacja: 18-02-2020

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter
zamknij

Akwarium dla bojownika – jak je urządzić?

Betta splendens, bo tak brzmi łacińska nazwa gatunkowa tej ryby, to bardzo ciekawy przedstawiciel ryb tzw. labiryntowych. Labirynt jest dodatkowym organem pozwalającym tym rybom funkcjonować w zbiornikach o małej powierzchni i ze zmniejszoną zawartością tlenu. Dzięki labiryntowi ryby te pobierają tlen znad powierzchni wody. Jak pisałam wcześniej, gatunek ten jest niezwykle agresywny – w szczególności samce. W związku z tym chów tych ryb prowadzimy pojedynczo. Wyjątek może stanowić harem samic, w odpowiednio dużym zbiorniku. Jednak to właśnie samce są pięknie wybarwione, efektowne z okazałymi ogonami.

Akwarium

Mimo powszechnej opinii, bojowniki nie powinny być trzymane w czymkolwiek. Nieodpowiednie są zbyt małe zbiorniki czy tak popularne szklane kule. Samce bojowników mogą osiągać prawie 10 cm. Klaustrofobiczne kule, w których ryba nie może pływać swobodnie, doprowadzi ją do rychłego upadku na zdrowiu i śmierci. Jeśli więc chcemy, by nasza piękna ryba żyła dłużej, a dodatkowo chcemy mieć naprawdę piękną ozdobę w postaci akwarium, to warto zainwestować w zbiornik ponad 20-litrowy. Szklane kule w ogóle się nie nadają – ryby, pływając „w kółko”, stają się nerwowe. Kupując akwarium, warto rozważyć od razu zakupienie zestawu z pokrywą i oświetleniem. Odpowiednie oświetlenie uwydatni piękne barwy samca bojownika oraz jego otoczenia.

Dodatkowe akcesoria

Mimo dodatkowego organu umożliwiającego bojownikowi oddychanie powietrzem atmosferycznym, warto wyposażyć akwarium w odpowiedni filtr z napowietrzaczem oraz grzałkę z termostatem. Termostat odpowiada za dokładne utrzymanie ustawionej temperatury wody. Temperaturę wody utrzymujemy na poziomie 24-30 stopni C. Aby mieć nadzór nad odpowiednią temperaturą, należy w wodzie umieścić termometr.

Dekoracja akwarium

Oprócz wyposażenia technicznego należy pomyśleć o dekoracji zbiornika. Tylną ścianę akwarium elegancko ozdobi tło np. strukturalne. Nie może ono być „lustrzane”, gdyż widok „innej” ryby wzbudzi nerwowość i agresję. Podłoże powinny stanowić trzy różne rodzaje substratów (podobnie jak drenaż w doniczkach roślin ozdobnych w domu). Na samym dnie umieszczamy żwir o dużym granulacie (1-2 cm), kolejna warstwa powinna być już drobniejsza, również ok. 1 do 2 cm, a ostatni to już bardzo drobny piach. W takim podłożu śmiało możemy umieścić ciekawe rośliny. Wśród pływających po tafli wody roślin samiec bojownika ochoczo zbuduje pieniste gniazdo. Dodatkowe korzenie i skałki stanowią również ciekawą ozdobę zbiornika, jeśli dodatkowo umieścimy na nich ciekawe gatunki roślin płożących np. gałęzatkę, która pięknie obrośnie korzeń. Podstawowy warunek w hodowli bojowników to krystalicznie czysta woda o pH = 6.0-8.0. Dlatego oprócz wydajnego filtra ważne jest regularne podmienianie wody (zwykle jednorazowo wymienia się ok. 30%).

Bojowniki są dość żarłoczną rybą, a co się z tym wiąże, mogą produkować sporą ilość ekskrementów. Należy więc kontrolować parametry wody, jej czystość i co jakiś czas „odkurzyć” dno akwarium przy pomocy odpowiedniego sprzętu.

Bojowniki to niebywale piękne ryby i mimo szerzonej w sklepach opinii nie są to ryby proste w chowie i hodowli. Tak jak każdej żywej istocie należy im zapewnić odpowiednie i godne warunki do życia. Gdy umieścimy je w odpowiednio dużym i dobrze wyposażonym akwarium, będą zachwycały swoją elegancją i barwą każdego właściciela.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro