Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Akryl – co musisz o nim wiedzieć?

Akryl to materiał, który coraz częściej pojawia się na sklepowych półkach, zwłaszcza tych znajdujących się w popularnych sieciówkach odzieżowych. Znany jest powszechnie jako tańszy, syntetyczny zastępca wełny. Choć jest niezwykle funkcjonalny, ciągle budzi wiele kontrowersji. W końcu jest to włókno sztuczne, a w dzisiejszych czasach mody na „produkty eko”, wiele osób już na wstępie zniechęca się do akrylu. Jak więc jest naprawdę? Czy rzeczywiście należy się wystrzegać tego materiału, czy może nadmiernie go demonizujemy?

Akryl – co musisz o nim wiedzieć?

Czym jest akryl?

Akryl to jedno z najpopularniejszych włókien sztucznych, które pierwotnie znajdowało zastosowanie przede wszystkim w przemyśle tekstylnym, a dziś coraz częściej jest wykorzystywane również w przemyśle odzieżowym. Jako zamiennik wełny, staje się on często składnikiem materiałów, z których wykonane są swetry, czapki, szaliki, rękawiczki i inne, zazwyczaj ciepłe ubrania. Produkcja włókien akrylowych stale rośnie, gdyż materiał ten jest znacznie tańszy niż wełna. Stanowi on więc idealną odpowiedź na potrzeby sieciówek ubraniowych, którym zależy zazwyczaj na utrzymywaniu niskich cen swoich produktów. Ponieważ często akrylowe produkty bywają bardzo dobrej jakości, trudno odróżnić je od prawdziwej wełny.

Zalety akrylu

Główną zaletą akrylu jest jego niska cena, przez co wykonane z niego ubrania są łatwo osiągalne dla wszystkich, niezależnie od zasobności portfela. Włókna akrylowe, podobnie jak wełna, prezentują się bardzo dobrze i często trudno jest na pierwszy rzut oka rozróżnić te dwie tkaniny. To właśnie łudzące podobieństwo do wełny sprawiło, że akryl stał się tak popularny i znalazł tak szerokie zastosowanie w przemyśle odzieżowym. Kolejną zaletą tego materiału jest to, że, w przeciwieństwie do wielu włókien naturalnych, nie powoduje on alergii ani podrażnień skórnych. Jest to więc doskonała alternatywa dla osób, które z powodu uczuleń nie mogą nosić prawdziwej wełny. Akryl jest sprężysty, przez co nie gniecie się ani nie odkształca – pomaga więc uniknąć długiego i uciążliwego prasowania, a ubranie wygląda dobrze przez cały dzień. Ponadto nie wymaga on specjalnej pielęgnacji, można go normalnie prać, a ponieważ jest materiałem sztucznym, nie dotyczy go też problem moli ubraniowych.

Wady akrylu

Do wad akrylu należy przede wszystkim to, że ubrania z niego wykonane często nie są przewiewne. Przez to możemy czuć się nieco mniej komfortowo niż nosząc wełną. Poza tym włókna akrylowe wykazują niską odporność na ścieranie, przez co odzież dość szybko się zużywa i mechaci – niestety, rzadko zdarza się, że służy nam ona dłużej niż jeden sezon. Tkanina ta może także powodować elektryzowanie się włosów, a także przyciągać drobne cząsteczki brudu i pyłu. Kolejną wadą jest to, że jest on łatwopalny, nosząc ubrania akrylowe należy więc zachować szczególną ostrożność w przypadku kontaktu z ogniem. Akryl, mimo podobieństwa do wełny, nie chroni też tak dobrze przed chłodem, jak jego naturalna siostra.

O czym należy pamiętać, kupując ubrania z akrylu?

Zanim zdecydujesz się na zakup ubrania z udziałem akrylu sprawdź koniecznie, czy jest to jedyny materiał, z jakiego zostało ono wykonane, czy może w składzie pojawiają się domieszki innych włókien. Jeśli nie chcesz kupować zupełnie sztucznego produktu, poszukaj takiego, który oprócz składników syntetycznych zawiera także naturalne. Czytaj uważnie informacje na metce, gdyż akryl może pojawić się także pod nazwami takimi, jak poliakryl, sztuczny jedwab, anilana czy orlon. Pamiętaj także, że podobnie jak w przypadku wielu innych tkanin, istnieją różne rodzaje „sztucznej wełny” – warto więc zawsze wybierać te lepsze jakościowo. Zwróć też uwagę na to, by ubranie było przynajmniej w pewnym stopniu przewiewne – omijaj szerokim łukiem tkaniny, w których włókna ułożone są bardzo ciasno. Nie daj się także nabrać na wysokie ceny swetrów – akryl ma swoje oczywiste zalety, jednak ze względu na jego nietrwałość nie warto inwestować zbyt dużo w produkty wykonane z tego materiału. W tym przypadku jakość tych ubrań jest zazwyczaj adekwatna do ich ceny, więc lepiej zdecydować się na tańszy produkt, dzięki czemu unikniemy ewentualnego rozczarowania.

Zobacz również: Zimowe swetry oversize – na jaki kolor warto postawić?

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro