AKG Y40 – test atrakcyjnych słuchawek

Kompaktowe, składane słuchawki AKG mają oferować audiofilską jakość dźwięku i wysoki komfort użytkowania. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście tak jest.

Adam Malik Adam Malik  / 29-05-2015

Budowa i funkcje

Po wyjęciu z pudełka od razu doceniliśmy wysoką jakość wykonania AKG Y40i użytych materiałów. Porządny, przyjemny w dotyku plastik i wzmocniony metalem pałąk, a do tego miękkie w dotyku poduszeczki przetworników. Sam pałąk od strony wewnętrznej też został wyściełany cienką, miękką warstwą pianki, dzięki czemu słuchawki powinny dobrze leżeć na naszej głowie. W pudełku znajdziemy solidnie wykonany pokrowiec, który ochroni Y40 w transporcie. Nauszniki AKG składają się do wnętrza pałąku, co zmniejsza wielkość słuchawek i pozwala je całkiem wygodnie przenosić. W dołączonym do zestawu kablu producent zamieścił moduł sterujący, za pomocą którego możemy kontrolować głośność i odtwarzanie (przycisk odtwarzania i pauzy) bez potrzeby sięgania do urządzenia grającego. Sam kabel po obu stronach zakończony jest wtyczkami, dzięki czemuz łatwością będziemy go mogli wymienić – istotna informacja, bo kable słuchawkowe lubią z czasem się psuć. AKG Y40 to przykład dobrego, praktycznego designu słuchawek.

glowne.jpg

Zaprojektowane jako urządzenie mobilne słuchawki AKG są lekkie (133 g), mają niską impedancję (32 ohmy) umożliwiającą dobre wysterowanie przez smartfony i całkiem mocno trzymają się głowy. Ten dosyć silny docisk oraz konstrukcja nausznika, w którym otwory dźwiękowe są niewielkie w stosunku do całej jego powierzchni sprawiają, że Y40 dobrze izolują słuchacza od dźwięków otoczenia. Ma to swoje wady, bo silny docisk sprawia, że jeśli słuchacz nosi okulary, to po jakimś czasie zaczynają go uwierać za sprawą wbijania się w głowę. To ogólny problem „okularników”, którzy powinni raczej unikać słuchawek z mocnym dociskiem. Inna sprawa, że silny docisk gwarantuje nam stabilność słuchawek na głowie, co jest szczególnie istotne podczas poruszania się.

  1. akg_y40__1_.jpg
  2. akg_y40__2_.jpg
  1. akg_y40__1_.jpg
  2. akg_y40__2_.jpg

Brzmienie

AKG Y40 potrafią zagrać głośno bez przesterowania. Dźwięk jest dość szybki, dynamiczny, delikatnie ocieplony. Lekko podbity bas zapewnia solidny fundament basowy, choć dla niektórych może być go za dużo. Album „21” Adele, który już sam w sobie jest nagrany z mocno wyeksponowanym basem, zabrzmiał dla nas w sposób przebasowiony. Taki sposób prezentacji może się jednak spodobać fanom hip-hopu czy muzyki tanecznej. Sam bas nie jest bardzo szybki, za to brzmi ciepło. W ogóle brzmienie AKG Y40 jest otulające i przyjemne . To efekt mocnego wyciszenia górnych tonów – dźwięk nie kłuje w uszy. Cierpi jednak na tym przestrzeń, a całość brzmienia jest przesunięta w stronę niskich rejestrów. Średnia jest mocna, dzięki czemu dobrze brzmią wokale. Brzmienie nie należy do precyzyjnych, zabrakło nam trochę detali. Testowane przez nas AKG Y45 zabrzmiały podobnie, ale z większą dokładnością i lepszą stereofonią. W odsłuchiwanym albumie Adele smyki w utworze „Turning Tabels” zabrzmiały w sposób przytłumiony, wyprany. Po przełączeniu się na słuchawki Bose Quiet Comfort 15 usłyszeliśmy pełną górę i brzmienie stało się bardziej angażujące.

akg_y40__4_.jpg

Podsumowanie

Testowane słuchawki grają w sumie poprawnie, ale od tak uznanego producenta spodziewaliśmy się nieco lepszego brzmienia. Nie można jednak powiedzieć że Y40 nie grają angażująco – podkreślenie sekcji rytmicznej, dobre brzmienie wokali i wyciszenie potencjalnie kłującej w uszy góry sprawiają, że dość przyjemnie słucha się ich przez dłuższy czas, a dynamiczne utwory zapewniają dużą porcję rozrywki. Jeśli oczekujecie jednak dokładności i lepszych wysokich tonów, brzmienia bardziej otwartego i angażującego – warto dopłacić do któregoś z droższych modeli AKG.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro