Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Akcesoria ogrodowe przydatne w walce z opadającymi liśćmi

Technik sprzątania liści jest tak wiele, jak wielu jest ogrodników, którzy się tym zajmują. Najpowszechniejsze akcesoria ogrodowe do usuwania opadłych liści to tradycyjne grabie oraz dmuchawy i odkurzacze ogrodowe. Ogrodowe porządki ułatwią także kosiarki do trawy, szczotki teleskopowe do udrażniania rynien i zgarniacze do liści.

Anna Bartoś
Anna Bartoś 16-11-2016 aktualizacja: 28-08-2019

Czas czytania: 6 min

Akcesoria ogrodowe przydatne w walce z opadającymi liśćmi

Usuwając liście zalegające na trawniku, zapobiegamy gniciu trawy i gromadzeniu się wilgoci umożliwiającej namnażanie się grzybów i bakterii. Pozostawienie liści na murawie sprawiłoby, że wiosną trawa będzie pożółknięta. Liście sprzątamy także z kostki brukowej, płytek, tarasów i podjazdów, ponieważ mogą powodować odbarwienia i trudne do usunięcia ciemne plamy.

Grabie wachlarzowe – tradycyjny sposób na usuwanie liści z trawnika

Najczęściej w sprzątaniu liści wykorzystujemy klasyczne grabie wachlarzowe. Są lekkie, poręczne i dosyć dokładne. Zależnie od naszych potrzeb możemy wybrać grabie z zasięgiem szerokim, wąskim lub regulowane. W sprzedaży dostępne są modele plastikowe i metalowe o różnej ciężkości. Jeżeli zależy nam na dokładnym usunięciu nie tylko liści, ale także drobnych gałązek, zdecydujmy się na cięższy model. Drążek w grabiach może mieć stałą długość lub możliwość dostosowania długości do użytkownika. Tradycyjne grabienie liści to dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich powierzchni oraz wszędzie tam, gdzie występują gęste nasadzenia roślinności ozdobnej. Grabie wachlarzowe mogą się przydać także podczas sprzątania przy użyciu ciężkiego sprzętu, który może nie poradzić sobie w miejscach trudnodostępnych. Będą też niezbędne podczas przygotowywania gleby, np. pod sianie nowej trawy.

Sprzątanie suchych liści kosiarką do trawy

Usuwanie liści przy użyciu kosiarki do trawy lub traktorków to sposób wygodny i dosyć szybki. Sprzęty te nie wymagają dużego nakładu sił, ale najlepiej sprawdzają się w przypadku lekkich, wyschniętych liści, które są sprzątane na bieżąco. Planując takie użytkowanie kosiarki, warto wziąć tę funkcję pod uwagę już na etapie wyboru sprzętu. Dzięki temu wybierzemy model wyposażony w pojemny kosz na odpadki i wytrzymały nóż, który dobrze rozdrobni liście. Ułatwieniem w trakcie koszenia trawy i sprzątania liści kosiarką będzie antywibracyjna i ergonomiczna kierownica oraz technologia Soft Grip zapobiegająca męczeniu się dłoni. Na rynku dostępne są także kosiarki wielofunkcyjne, które działają również na zasadzie zamiatarki i odkurzacza do liści. Taka multifunkcyjna kosiarka posiada też napęd ułatwiający porządki w ogrodzie.

Dmuchawy i odkurzacze ogrodowe do liści

Sprzęty takie jak dmuchawy i odkurzacze ogrodowe mogą występować oddzielnie lub jako jedno urządzenie łączące obie funkcje. Są zasilane silnikiem spalinowym lub elektrycznym (akumulatorowe bądź podłączane do sieci). Sprawdzą się nie tylko na dużych obszarach typu parki, ale też w przydomowych ogródkach i na działkach. Najważniejsze parametry dmuchaw i odkurzaczy to prędkość i objętość przepływu powietrza. To właśnie szybkość i szerokość nadmuchu będzie decydować o precyzji sprzątania liści. Zaletą takich sprzętów jest fakt, że możemy używać ich na przykład podczas oczyszczania rabat kwiatowych, na których nawet klasyczne grabie nie miałyby zastosowania. Odkurzacze do liści mają możliwość doczepienia specjalnego worka, w którym będą gromadzić się rozdrobnione liście i inne odpadki.

Pozostałe akcesoria i narzędzia ogrodowe do sprzątania liści

Sprzątanie liści nie kończy się na etapie utworzenia z nich wysokiego kopca. Kolejnym krokiem jest przełożenie ich do worka, kosza lub na taczkę. Podczas tej czynności przydadzą nam się zgniatacze lub łapy do liści. Są to plastikowe urządzenia, które ułatwiają przenoszenie liści z miejsca na miejsce, dzięki dużemu zasięgowi chwytania. Sprzątanie liści ułatwi nam także wykorzystanie specjalnych koszy ogrodowych, które mogą zastąpić nieporęczne foliowe worki. Kosze mogą być wykonane z lekkiego tworzywa lub usztywnionego materiału. Taki pojemnik będzie poręczniejszy, ponieważ jego ścianki nie będą się uginać podczas wkładania liści.

Walka z opadającymi liśćmi nie kończy się na poziomie trawnika czy podjazdów. Mokre liście, gałęzie i inne odpady często wpadają do rynien i uniemożliwiają przepływ wodzie deszczowej. Do usuwania takich zatorów posłużą nam rękawice ogrodowe i teleskopowe szczotki. Ich wysuwane trzonki sprawiają, że pozbycie się liści z rynny jest szybkie i precyzyjne.

Co zrobić z zebranymi liśćmi? Pomysł na przydomowy kompostownik

Problem z pozbyciem się zebranych ze sprzątania liści możemy rozwiązać, decydując się na założenie kompostownika. Dostępne w sprzedaży pojemniki są wykonane np. z tworzywa sztucznego. Jest ono odporne na warunki atmosferyczne i mróz. Do takiego pojemnika możemy wrzucić nie tylko liście, ale też gałęzie, fragmenty roślin i odpady organiczne z kuchni, np. fusy z kawy. Gotowy kompostownik ma specjalne otwory boczne, które umożliwiają dostęp powietrza i szybszy rozkład odpadów biologicznych. Przerobione resztki będą dobrym nawozem dla roślin. Zasilona humusem gleba będzie bardziej przewiewna i bogata w próchnicę. Kompost sprawia, że substancje pokarmowe w ziemi są powoli uwalniane i długo dostępne dla roślin. Przyczynia się też do szybszego rozwoju pożytecznych organizmów glebowych. Proces tworzenia wartościowego i dobrze przerobionego nawozu trwa około 6–12 miesięcy. Jeżeli zależy nam przyspieszeniu dojrzewania kompostu, możemy zastosować kompostartery oraz wapno.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro