Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią

Porządkując ogród jesienią, należy się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia. Uczyni to pracę nie tylko wygodniejszą, ale również przyjemniejszą. Na rynku nie brakuje akcesoriów ogrodniczych – zarówno dla specjalistów, jak i amatorów. Podpowiadamy, w które z nich warto zainwestować.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 24-08-2015

Przycinanie i grabienie

Żywopłoty, krzewy i małe drzewka powinny być regularnie przycinane nie tylko po to, by wyglądały estetycznie, ale także by lepiej rosły. Uwagę należy zwrócić również na opadające z nich liście – jeśli nie zostaną zagrabione, powstanie nieprzepuszczająca słońca i wody warstwa, pod którą gleba będzie gnić. Narzędzia, które będą w tym wypadku potrzebne, to przede wszystkim:

 • Sekator. Służy do przycinania gałęzi różnej długości, czasem również kwiatów. Na rynku są dwa modele: nożycowy oraz kowadełkowy, do wyboru w wersji jednoręcznej lub dwuręcznej.
 • Nożyce. Polecane przede wszystkim do przycinania żywopłotów oraz w niektórych przypadkach trawy. Na rynku są nożyce akumulatorowe, lekkie i wygodne, jednak czas ich pracy jest bardzo krótki (potrzebują za to długiego ładowania). Alternatywą są nożyce elektryczne, które jednak wymagają podłączenia do prądu, oraz spalinowe, dość ciężkie, za to doskonałe wszędzie tam, gdzie nie ma źródła elektryczności.
 • Grabie. Drewniane lub metalowe, przydatne do pielęgnacji trawnika oraz spulchniania ziemi. Produkuje się również grabie zmechanizowane, przeznaczone głównie do prac rolniczych.
 • Miotłograbie, nazywane również grabiami wachlarzowymi, o sprężystej konstrukcji. Idealnie nadają się do grabienia liści oraz skoszonej trawy.

Przekopywanie i spulchnianie

Jesienią gleba wymaga odpowiedniego napowietrzenia, które uzyskujemy, przekopując ziemię. W małym przydomowym ogrodzie wykorzystuje się w tym celu proste narzędzia ręczne:

 • Szpadel. Służy do przekopywania, rozpulchniania i rozkruszania ziemi przed posadzeniem roślin. Powinien być wyposażony w ostre, szerokie stylisko oraz wygodną rączkę.
 • Widły. O cienkich zębach do przerzucania skoszonej trawy oraz o szerokich zębach tzw. widły amerykańskie, idealne do kopania.
 • Motyka. Idealna do głębokiego spulchniania ziemi, kopczykowania (rozmnażania) roślin, wykopywania chwastów. Najpopularniejsze są z ostrzem w kształcie serca i trójzębne.
 • Łopatka. Przydatna do wykopywaniu i przesadzania roślin. Najlepiej sprawdzają się modele wykonane w całości z jednego rodzaju materiału.
 • Pazurki. Nadają się do płytkiego spulchniania gleby i wyrywania chwastów.

Na rynku znaleźć można wiele ciekawych narzędzi ogrodowych, które ułatwiają i przyśpieszają pracę. Niektóre z nich to raczej ciekawe gadżety, jednak część zdecydowanie warta jest rozważenia. Poniżej przedstawiamy kilka innych interesujących akcesoriów:

 • Kosiarka lub kosa spalinowa. Niezbędna do okiełznania trawnika, szczególnie wiosną i latem.
 • Dmuchawa do liści. Ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za grabieniem.
 • Wózek ogrodowy. Wygodne rozwiązanie podczas zbierania i usuwania np. ściętej trawy.
 • Kompostownik. Miejsce do zbierania resztek owoców, zgniłych liści, chwastów oraz skoszonej trawy, które następnie zostaną wykorzystane jako nawóz.

Warto pamiętać, że narzędzia ogrodnicze będą służyły długo tylko wtedy, kiedy odpowiednio o nie zadbamy. Właśnie dlatego po skończeniu pracy wszystkie trzeba oczyścić i osuszyć. Należy również odpowiednio zabezpieczyć je przed zimą (zwłaszcza metalowe) i przechowywać w miejscu, do którego nie dociera wilgoć.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro