Akcesoria kuchenne w stylu vintage

Akcesoria kuchenne w stylu vintage

autor: Blanka Jarębska , data publikacji: 17-08-2015

Kuchnia zaprojektowana w stylu vintage kojarzy się z pysznym, domowym jedzeniem i pomysłową panią domu. W osiągnięciu zachwycającego efektu pomogą odpowiednio dobrane akcesoria.

Styl vintage już na dobre przyjął się w aranżacji wnętrz. Jego główną cechą jest wykorzystywanie sprzętów, akcesoriów i dekoracji stylizowanych na pochodzące z minionych epok. Równie często pojawiają się połączenia nowoczesnych mebli z pomieszczeniem stylizowanym na pochodzące z dawnej epoki, jak i odrestaurowanego klasycznego wyposażenia z wnętrzem nowoczesnym. Obecnie najmodniejszym trendem w urządzaniu kuchni w stylu vintage jest powrót do lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Królują kropki, kratki, róże, turkusy i amerykańskie wzory. Oczywiście są również akcesoria dla wielbicieli zarówno wcześniejszych, jak i późniejszych dekad. Wielki wybór efektowych przyborów i pięknych dodatków pozwoli stworzyć kuchnię stylową i wyjątkową.

Przechowywanie

Wyjątkowo dużą część akcesoriów kuchennych w stylu vintage stanowią różnego rodzaju pojemniki, np. piękne, zdobione puszki na ryż, kaszę czy makaron, metalowe pudełka na różnego rodzaju przybory i drewniane skrzyneczki na warzywa i owoce. Pamiętajmy jednak, aby jedzenie umieszczać tylko w opakowaniach przeznaczonych doprzechowywania żywności. W innych możemy natomiast magazynować akcesoria, środki opatrunkowe czy przybory do pisania.

Jednym z ciekawszych akcesoriów są maselniczki – można w nich masło zarówno przechowywać, jak i podawać na stół bez przekładania do innego pojemnika. W każdej kuchni nawiązującej stylem do minionych epok powinien się znaleźćchlebak. Będzie stanowił nie tylko ciekawą dekorację, ale także zapewni odpowiednie warunki do przechowywania pieczywa, aby długo pozostało świeże. Na Allegro są pojemniki zarówno proste, metalowe czy ceramiczne, jak i zdobione drewniane. Większość z nich dekorowana jest techniką decoupage’u, malowana akrylowymi farbami i zabezpieczona lakierem odpowiednim do akcesoriów mających kontakt z żywnością. Tworzone w ten sposób przedmioty są niepowtarzalne, a możliwość zamówienia indywidualnego wzoru sprawia, że otrzymamy produkt idealnie dopasowany do wystroju pomieszczenia.

Gotowanie

Oprócz produktów spożywczych w każdej kuchni konieczne są przybory do przygotowywania potraw. Całkiem sporo z nich jest również w stylu vintage. Do dyspozycji mamy przede wszystkim garnki – emaliowane, w barwach cukierkowego różu, błękitu i zieleni, a także zdobione w kwiaty, kropki lub kratę. Równie nieodzowna jest deska do krojenia. W zależności od potrzeb i epoki, do której chcemy nawiązać, mamy do wyboru szklane, z tworzywa i drewniane, ozdobione ciekawymi wzorami, motywami kwiatowymi czy pięknie podanych potraw.

Odmierzenie odpowiedniej ilości składników podczas gotowania umożliwią nam stylowe wagi, przypominające te z dawnych sklepów spożywczych czy starych aptek. Aby uniknąć zachlapania czy oparzenia i mieć zawsze pod ręką czystą ściereczkę, warto się wyposażyć również w zestaw wzorowanych na starodawne ręczników, rękawic i fartuchów kuchennych, które zawiesimy na stylizowanym wieszaku. Osobom dużo gotującym lub piekącym z pewnością przydadzą się też termometry i minutniki w rozmaitych kształtach i kolorach. Mierząc temperaturę potraw i czas gotowania, zawsze przygotujemy dania wyglądające i smakujące idealnie.

Serwowanie

Przyrządzone pieczołowicie potrawy wymagają równie perfekcyjnego podania. Aby zachować spójność stylu, możemy użyć ozdobnych tac. Na rynku znajdziemy złote lub srebrne, klasyczne drewniane ze zdobionymi uchwytami oraz wykonane z tworzywa, w kontrastowych kolorach i z grafiką w stylu retro, wyglądające jak zabrane z amerykańskiego baru. Ciepłe napoje możemy podać w pięknym czajniku lub imbryku i dopasowanej do nich zastawie. Jeśli zależy nam na utrzymaniu stałej temperatury napoju, świetnie sprawdzi się metalowy termos. Pastelowe kolory i stylizowane grafiki znakomicie uzupełnią aranżację kuchni.

Urządzając kuchnię w stylu vintage, nie musimy się ograniczać. Ten nurt cechuje mnogość form, dodatków i akcesoriów, których im więcej, tym ciekawiej.