Akcesoria, dzięki którym zwiększysz widoczność w aucie

Dbanie o odpowiednią widoczność to kluczowy czynnik zapewniający wysokie bezpieczeństwo jazdy. Z niedrogimi i skutecznymi akcesoriami będzie o to znacznie łatwiej.

Paweł Szyszka Paweł Szyszka / 17-03-2016

Chroń swoje oczy dzięki okularom

Oczy kierowcy podczas jazdy narażone są na intensywne działanie promieni słonecznych, które dodatkowo mogą odbijać się od kropel deszczu czy kałuż, tworząc oślepiające refleksy świetlne. Szczególnie niebezpieczne są więc sytuacje, w których tuż po opadach deszczu wychodzi słońce.

Ratunkiem i ulgą dla oczu z pewnością będą okulary stworzone z myślą o kierowcach. Warte uwagi są przede wszystkim produkty wyposażone w soczewki polaryzacyjne, które mają zdolność do filtrowania niebezpiecznych refleksów. Posiadają filtry UV chroniące przed szkodliwym promieniowaniem, co spowalnia zmęczenie oczu. Zakup okularów polaryzacyjnych to wydatek rzędu 20–30 zł za najtańsze egzemplarze. Markowe modele kosztują więcej, bo od ok. 150 zł. Wśród polecanych firm wyróżnić można takie marki, jak Lozano, Arctica czy Bloc.

Tańszą alternatywą są zwykłe okulary przyciemniające lub rozjaśniające bez soczewek polaryzacyjnych. Te pierwsze doskonale sprawdzą się w warunkach silnego nasłonecznienia, zwiększając kontrast widzenia. Charakteryzuje je szary kolor szkiełek. Przydatnym akcesorium są także okulary rozjaśniające o żółtej barwie szkieł, które najlepiej sprawdzą się w warunkach ograniczonej widoczności spowodowanej mgłą lub silnymi opadami deszczu. Produkty tego typu kupimy już od 10 zł.

Osłony przeciwsłoneczne alternatywą dla okularów

Okulary przeciwsłoneczne to skuteczne akcesorium poprawiające widoczność podczas jazdy, jednak nie wszyscy mogą lub chcą je zakładać, z różnych przyczyn. Właśnie z myślą o takich kierowcach powstały osłony przeciwsłoneczne. Montuje się je przy pomocy klipsa do tradycyjnej blendy przeciwsłonecznej w aucie.

Funkcjonalność osłony jest szeroka, ponieważ ma dwie przezroczyste, akrylowe płytki w kolorze szarym i żółtym. Poprawiają one kontrast widzenia zarówno podczas słonecznego dnia, jak i trudnych warunków atmosferycznych. Zaletą osłony typu Clear View jest także cena, gdyż jej koszt wynosi ok. 20 zł.

Bez czystej szyby ani rusz

Troska o czystość szyb zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz to kolejna istotna kwestia mająca znaczący wpływ na widoczność podczas jazdy. Bardzo pomocny będzie płyn do mycia szyb, który nie tylko usunie wszystkie zabrudzenia, ale też pozostawi szybę wolną od smug i zacieków. Najtańsze płyny kupimy już za kilka złotych, a do najpopularniejszych produktów należą: K2 Nuta, koncentrat Wurth czy płyn Shiny Garage Perfect Glass Cleaner. Podczas czyszczenia szyb warto mieć pod ręką ściereczki z mikrofibry, a więc materiału wyróżniającego się wysoką chłonnością.

Niezastąpione, mocne żarówki

Podczas jazdy w nocy szczególnie ważne jest odpowiednie doświetlenie jezdni, za co odpowiadają w dużej mierze zamontowane w reflektorze żarówki. Kierowcom podróżującym często w długich trasach z przewagą nieoświetlonych dróg poleca się markowe produkty o najlepszych parametrach. Wyróżniają się one nie tylko zwiększonym zasięgiem świecenia, ale również dużo jaśniejszą barwą światła poprawiającą kontrast widzenia. Spośród topowych żarówek wskazać można np. Osram Night Breaker czy Bosch Plus 120 Gigalight. Koszt zakupu 2 sztuk to wydatek ok. 60 zł.

Dbanie o odpowiednią widoczność podczas jazdy to gwarant bezpieczeństwa podróżujących, a wyposażenie się w dodatkowe akcesoria tylko może nam w tym pomóc. Warto się ku nim skłonić, gdyż ceny i wybór są zachęcające.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro