Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Akcesoria do ustawienia żywej choinki

Zapach choinki jest jak klucze, które otwierają drzwi do świata naszego dzieciństwa. To mama, tata, poczucie bezpieczeństwa i radość z prezentów. Dlatego warto co roku zafundować sobie i swoim bliskim tę pełną emocji podróż czasie.

Akcesoria do ustawienia żywej choinki

Plantatorzy oferują przed świętami wiele gatunków choinek. Najczęściej proponowane są cztery: świerk pospolity, świerk klujący, jodła i sosna. Świerk pospolity ma intensywny zapach, ale szybko opadają z niego igiełki. Świerk kłujący pachnie mniej intensywne, ale jest bardziej trwały. Jodła to najbardziej trwałe drzewko – utrzymuje igły nawet ponad pięć tygodni, ale prawie nie pachnie. Za to sosna intensywnie pachnie żywicą i jej igiełki nie opadają, ale ma mniej gęste gałęzie i igliwie.

Stojaki

Zanim zdecydujesz się na konkretne drzewko, sprawdź, czy jest świeżo cięte. Poznasz to po pniu w miejscu cięcia. Drewno powinno mieć kolor jasnobrązowy i powinny się na nim pojawiać kropelki żywicy. Jeśli już kupiłeś choinkę – najlepiej klasy A lub I – trzeba ją obsadzić. Należy więc zakupić odpowiedni stojak na choinkę. Ale co to znaczy „odpowiedni”?

Po pierwsze, powinien być wytrzymały. Na pewno sprawdzi sięstojak z metalu lub z trwałego plastiku. To ważne, bo dwumetrowa choinka może ważyć nawet 10 kg. Ma więc taki stojak robotę do wykonania.

Po drugie, powinien być piękny. Wielu z nas może to różnie rozumieć, więc wybieramy taki, który nam się bardzo podoba. Kupno taniego i brzydkiego, bo „przed wigilią owinie się go srebrną folią i jakoś ozdobi”, nie jest dobrym pomysłem – wystarczy sobie przypomnieć, ile roboty mamy przed świętami.

Po trzecie, stojak musi być rozłożysty, by choinka stała stabilnie. Powinien też mieć odpowiedni ciężar, sięgający co najmniej połowy ciężaru choinki – czyli do dwumetrowego drzewka stojak o wadze co najmniej 5 kg. W przeciwnym razie nawet drobna nieuwaga może się skończyć katastrofą.

Po czwarte, obręcz stojaka, w której osadzamy choinkę, powinna mieć co najmniej trzy śruby montażowe (motylki), dzięki czemu będziemy mogli obsadzać w nim drzewka o różnej grubości pnia.

Po piąte, warto, by zawierał naczynko, w które w czasie montażu włożymy pień choinki. Jeśli będziemy pamiętać o regularnym dolewaniu wody i ustawimy choinkę z dala od kaloryfera, to drzewko utrzyma się w dobrej kondycji co najmniej do Trzech Króli. Niektóre modele z naczynkiem mają specjalne wskaźniki poziomu wody w zbiorniku.

Po szóste, miarę możliwości wybierzmy model, w którym na dnie naczynka znajduje się kolec stabilizujący. Oparcie pieńka na kolcu docenimy w czasie montażu, zwłaszcza starając się ustawić drzewko jako tako w pionie. Ten drobny wynalazek zaoszczędzi nam sporo zachodu.

Piłka, nóż, naczynko

Zdarza się, że przywiezione do domu drzewko ma większy obwód pnia niż obręcz stojaka. Z problemem możemy się uporać na dwa sposoby. Pierwszy to wzięcie w rękępiłki do drewna i obcięcie pnia na takiej wysokości, by zmieścił się w stojaku (oczywiście wiąże się to ze skróceniem drzewka). Można też ociosać pieniek małą siekierką, np. campingową, lub wyjętym z szafki w kuchni ostrym i masywnymnożem szefa.

Jeśli nie mamy stojaka z naczynkiem, z którego drzewko czerpać będzie wodę, warto ją obsadzić tak, by pieniek znalazł się w pojemniku, który ustawimy pod stojakiem. Można do tego użyć ładnej ceramicznej miski, małego ocynkowanego ozdobnego wiaderka lub zwykłego plastikowego okrągłego pojemnika na produkty spożywcze. Mamy sporo możliwości. Ogranicza nas jedynie wysokość nóżek stojaka.

Inne akcesoria

Warto mieć też pod ręką również spryskiwacz z wodą. Wilgoć w postaci mgiełki robi dobrze nie tylko naszej cerze, ale i świątecznemu drzewku. Dzięki takim drobnym zabiegom dłużej zachowa świeżość.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie odpowiada nam kolor drzewka, bo na przykład mamy ochotę na jego awangardową stylizację, zainwestujmy w lakiery i farby dekoracyjne w spreju lub nakładane pędzelkiem. Efekt murowany!

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro