Akcesoria do przydomowego placu zabaw

Chcesz stworzyć oryginalny plac zabaw dla dziecka we własnym ogrodzie? Szukasz ciekawych dodatków i części, które sprawią, że będzie on wyjątkowy? Na Allegro możesz znaleźć całą gamę akcesoriów do placu zabaw – drabinki, łączniki, lornetki, kierownice i wiele innych.

Iwona Szadkowska Iwona Szadkowska / 07-07-2015

Gotowy plac zabaw – czy warto?

Gotowy plac zabaw może kosztować kilkaset złotych, kilka tysięcy, a nawet kilkadziesiąt tysięcy. Wszystko zależy od rodzaju wykorzystanych materiałów i wielkości konstrukcji. Do ceny samych materiałów należy wliczyć jeszcze robociznę. Jeżeli jednak mamy czas i chęci, przydomowy plac zabaw możemy wykonać samodzielnie. Mając projekt, należy wyposażyć się w materiały: belki, deski i różnego rodzaju akcesoria, które nadadzą konstrukcji niezwykły wygląd. Jakie akcesoria przydadzą się do stworzenia własnego placu zabaw?

Zaślepki na śruby

Pierwszą rzeczą, o której warto pomyśleć, tworząc przydomowy plac zabaw, są zaślepki na śruby. Ich zadaniem jest zamaskowanie śrub, wkrętów, nitów, itp., aby zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych. Sprawdzą się nie tylko przy budowie placu zabaw, ale również w innych konstrukcjach. Zaślepki mogą mieć maksymalnie 12 cm średnicy i różne kolory. Pasują do wszystkich typów śrub – M8, M10, M12. Koszt pojedynczej zaślepki to około 1 zł.

Nakładka na belkę

Plastikowe nakładki na belkę możemy wybrać w różnym kolorze i wielkości. Dostępne są osłonki kwadratowe i okrągłe – w zależności od kształtu belki użytej w budowie. Charakteryzują się wytrzymałością i trwałością oraz odpornością na działania atmosferyczne i promieniowanie UV. Koszt nakładek na belkę to od około 4 do 10 zł za sztukę.

Akcesoria do zamontowania huśtawek, drabinek i innych

Tworząc przydomowy plac zabaw, warto również pomyśleć, jak zostaną zamontowane różnego rodzaju huśtawki, drabinki i inne zabawki dla dzieci. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie obejm. W zależności od kształtu belki wybieramy obejmę okrągłą lub kwadratową. Obejma wytrzymuje obciążenie około 200 kg. Jest również odporna na działanie warunków atmosferycznych. Koszt pojedynczej obejmy to około 15 zł. Innym sposobem montażu, na przykład huśtawki, są łączniki montażowe z karabińczykiem – sam karabińczyk możemy zakupić oddzielnie. Po przewierceniu belki na wylot, montuje się łącznik. Na górnej części stosuje się nakładkę i nakrętkę. Na karabińczyku można zawiesić huśtawkę, używając metalowych kółek. Koszt pojedynczego łącznika to około 10 zł.

Siatki gotowe i zrób to sam

Siatka to doskonałe miejsce do wspinania i wzmacniania mięśni rąk oraz nóg. Na Allegro możemy zakupić gotowe siatki do wspinaczki. Jednak mając linę i łączniki krzyżowe, możemy wykonać ją samodzielnie. Łączniki krzyżowe umożliwiają wykonanie węzłów w konstrukcji siatkowej. Jeden łącznik składa się z dwóch połówek. Między nimi umieszcza się linę i mocno zaciska. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie całości dołączonym wkrętem. I gotowe – jeden węzeł już mamy. Pora na kolejne. Pojedynczy łącznik krzyżowy to koszt około 6 zł.

Możemy również wybrać łącznik typu T, który umożliwia stworzenie linarium. Do zamontowania łącznika typu T niezbędne są wkręty – niedołączone do zestawu. Pojedynczy łącznik tego rodzaju to wydatek około 9 zł. Natomiast gotowe siatki do wspinaczki kosztują od 60 zł do 400 zł – w zależności od wielkości i rodzaju użytych materiałów.

Akcesoria urozmaicające zabawę na placu zabaw

Zwyczajny plac zabaw może przemienić się w bazę lub wieżę obserwacyjną, gdy postawimy w nim lornetkę lub teleskop. Może również stać się łodzią podwodną, gdy dodamy peryskop. Ster kapitana to element, dzięki któremu plac zabaw stanie się prawdziwym statkiem. Do zestawu można również dorzucić bocianie gniazdo, które będzie nie tylko punktem widokowym, ale też miejscem do bujania. Ster kapitana możemy kupić za około 30 zł. Lornetka, teleskop lub peryskop to wydatek rzędu 40 zł. Bocianie gniazdo – w zależności od średnicy – to 250–400 zł.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro