Akcesoria do łuskania orzechów

Akcesoria do łuskania orzechów

Nie bez powodu mówi się, że orzechy są ciężkie do zgryzienia. Aby rozprawić się z ich twardą skorupką, warto się zaopatrzyć w akcesoria do łuskania. Przedstawiamy najciekawsze propozycje.

udostępnij

Olga ŚmiełowskaOlga Śmiełowska / 28-12-2016

Czym jest dziadek do orzechów?

Dziadek do orzechów znany był już w czasach starożytnych, ale za jego wynalazcę uznaje się Wilhelma Füchtnera, założyciela pierwszej na świecie fabryki dziadków do orzechów. W wielu polskich domach do dziś korzysta się z tego praktycznego narzędzia, chociaż w sklepach są orzechy łuskane. Jest ono szczególnie przydatne podczas Bożego Narodzenia, ponieważ wiele potraw wigilijnych zawiera orzechy oraz bakalie. Z dziadka do orzechówkorzystają także miłośnicy wypieków, potraw z Dalekiego Wschodu oraz zdrowych przekąsek. Modele o nietypowym kształcie – np. drewnianych grzybków czy żołnierzyków – doskonale sprawdzają się także jako uzupełnienie wystroju stołu w jadalni oraz salonie.

Modele dziadków do orzechów

Dziadek do orzechów to narzędzie oferowane w wielu oryginalnych wzorach. Podstawową różnicą między poszczególnymi modelami jest typ mechanizmu rozłupującego: jednostronna dźwignia, śruba dociskowa lub miniaturowa prasa. Większość z nich jest obsługiwana ręcznie, co oznacza, że rozkruszenie skorupy orzecha wymaga użycia siły. Modelem najczęściej spotykanym i zazwyczaj prostym jest dziadek do orzechów w formie kleszczy. Znaleźć można jednak wersje w kształcie wiewiórki czy renifera, a nawet postaci znanych ze świata filmu czy telewizji. Popularne są również konstrukcje śrubowe wykonane z drewna, żeliwa, a nawet porcelany oraz kości słoniowej. Przyjmują najróżniejsze formy, przypominające zarówno młynki do pieprzu, jak i grzyby. Najciekawsze są jednak bez wątpienia klasyczne drewniane dziadki do orzechów przypominające dziecięce zabawki, głównie żołnierzyki. W ich ustach ukryta jest mała prasa, którą zgniata się orzechy.

  • Dziadek do orzechów Drosselmeyer.Tradycyjny mechanizm (dźwignia jednostronna) zamknięty w nowoczesnej formie autorstwa szwedzkich projektantów. Opatentowana konstrukcja, pozbawiona śrub oraz zawiasów, jest niezwykle prosta do wyczyszczenia. Dwa modele do wyboru: z korpusem z cynku lub z tworzywa sztucznego (dostępne w kilku ciekawych kolorach). Cena: od 88 zł.
  • Dziadek do orzechów Vacu Vin.Eleganckie narzędzie do rozłupywania orzechów w zestawie z talerzykiem na skorupy. Orzech wystarczy włożyć między dwie łapki, a następnie ścisnąć. Rozwiązanie to pozwala zachować porządek na stole. Łapki można wyjąć, aby w wygodny sposób wyczyścić wszystkie elementy. Dziadek jest wykonany z metalu, a podstawka z melaminy. Cena: od 52,99 zł.

Inne akcesoria do łuskania

Do łuskania orzechów służą również inne akcesoria. Są rzadziej używane, ale równie interesujące, dlatego warto poświęcić im odrobinę uwagi. Znajdziemy wśród nich m.in. różnego typu młotki oraz tłuczkisprzedawane w zestawie z dodatkowym naczyniem (np. miseczką czy talerzykiem), na którym kładzie się rozłupywany orzech. Ciekawe są również konstrukcje, w których orzech rozłupywany jest uderzeniem o twardą powierzchnię. W małym kapturku wykonanym z silikonu umieszcza się orzech, a następnie nakłada go na główkę młotka ze stali nierdzewnej lub uszczelnia dołączoną zatyczką. Zawartość zostaje rozkruszona jednym uderzeniem i nie trzeba sprzątać drobinek skorupy. Sklepy oferują także profesjonalne mechaniczne łuskarki do orzechów, jednak są one drogie i zajmują bardzo dużo miejsca.

Akcesoria do łuskania orzechów są nie tylko praktyczne, ale również efektowne, dlatego mogą stanowić ciekawy element dekoracji wnętrza lub nietypowy prezent. Nie musimy się obawiać, że wyjdzie z mody lub przestanie być potrzeby. Ten ponadczasowy gadżet jeszcze długo będzie służył w naszych domach.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro