Aktualnie trwają przerwy techniczne w wielu bankach oraz PayU. Do godziny 8:00 możesz napotkać problemy z płatnościami.

Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Agile a praca zdalna

Metodyka pracy Agile powstała na potrzeby twórców oprogramowania na początku XXI wieku. Tzw. programowanie zwinne szybko zyskało na popularności, a obecnie coraz częściej metodyka ta przenoszona jest na inne branże.

Agile a praca zdalna

Rozwój technologii sprawia, że gospodarka nieustannie przyspiesza. W związku z tym tradycyjne modele pracy zaczęły być nieopłacalne. Firmom brakowało po prostu zwinności, dlatego powstało Agile.

Zwinność zamiast kaskady

Przed gwałtownym przyspieszeniem w branży IT w latach dziewięćdziesiątych wszelkiego rodzaju projekty realizowano w sposób znany z firm produkcyjnych, czyli kaskadowo (ang. Waterfall). Zakłada on linearną kolejność czynności, wykonywanych kolejno po sobie, od planowania po wdrożenie. Metodzie tej brakowało elastyczności, ponieważ w razie niepowodzenia cofanie się po „schodkach” zajmowało sporo czasu. Zresztą przejście do następnej fazy możliwe było tylko po zakończeniu poprzedniej. Powtarzanie wielu czynności było nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne. Wreszcie długi okres oczekiwania na projekt końcowy sprawiał, że często oprogramowanie w momencie dostarczenia klientowi było przestarzałe. Dlatego kiedy zarządzanie zwinne okazało się skuteczne, szybko zdominowało całą branżę IT. Tylko najbardziej skomplikowane projekty, gdzie na każdy jest bardzo rozbudowany, kierują się zasadami kaskadowymi. Jednak tam, gdzie liczy się czas, a podjęcie ryzyka jest opłacalne, metoda Waterfall jest nieskuteczna.

Na czym polega Agile?

Punktem wyjścia w modelu Agile jest założenie, że przed rozpoczęciem prac nie da się dokładnie zaplanować całego procesu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są krótkie cykle, czyli sprinty, które zupełnie nie przypominają układu kaskadowego. Zespół najpierw decyduje o priorytetach, realizuje je, a następnie wysyła do klienta. W ten sposób pracownicy znacznie szybciej otrzymują niezwykle istotny czynnik każdego projektu, czyli informację zwrotną. To ona w dużej mierze decyduje o dalszych pracach. Być może wizja klienta na tyle mocno różni się od pomysłu twórców, że wykonanie kolejnych, założonych wcześniej sprintów mijałoby się z celem. Zamiast tracić czas, można obmyślić nową strategię i stopniowo wcielać ją w życie. Kolejny sprint to feedback od klienta, a w efekcie przybliżenie zespołu do optymalnego produktu końcowego. Programowanie zwinne usprawniło również proces wykrywania oraz naprawiania błędów.

W przypadku większych zespołów kluczowa jest wymienność oraz komunikacja. W sytuacji, kiedy kilka grup jednocześnie pracuje na swoim sprintem, przepływ informacji oraz współpraca są kluczowe dla końcowego powodzenia przedsięwzięcia. W trybie Agile panuje też jasny podział obowiązków, dzięki czemu poszczególne zadania trafiają do specjalistów, co jeszcze bardziej podnosi wydajność. Istotne jednak, aby w pracy poszczególnych zespołów panowała pełna przejrzystość, która umożliwia szybkie zrealizowanie celu. Z perspektywy zarządzania grupą pracującą zgodnie z metodami Agile niezwykle ważna jest umiejętność rozdzielania obowiązków, a także skupienie na celu poprzez analizę błędów i wyciągnięcie z nich konstruktywnych wniosków.

Agile w pracy zdalnej

Jak już zostało wspomniane, jednym z kluczy do udanej pracy w modelu Agile jest komunikacja. W przypadku, kiedy zespół pracuje zdalnie, ten element staje się największym wyzwaniem. Na szczęście obecne technologie dostarczają rozwiązań, które mogą sprawić, że odległość dzieląca pracowników będzie niemal niezauważalna.

Pierwszym krokiem jest właściwy podział obowiązków. Jeśli zadania zostaną przypisane do konkretnych, a przede wszystkim kompetentnych osób, minimalizuje się ryzyko niewiedzy i powstających z tego powodu problemów.

Drugi aspekt to zapewnienie narzędzi do skutecznej komunikacji. Współcześnie istnieją platformy do wymiany informacji nawet w dużych grupach, gdzie można wypowiadać się zarówno na forum, jak i poprzez prywatne wiadomości.

Po trzecie, ogromne znaczenie ma bycie na bieżąco z wszelkimi ustaleniami. W modelu Agile cały plan może zmienić się o 180 stopni z dnia na dzień, dlatego pilnowanie wszelkich zmian jest niebywale ważne. Tutaj również pomocne mogą być narzędzia, które przekazują grupie informacje o wykonanych zadaniach, a także kolejnych krokach, jakie należy powziąć. Tylko w ten sposób można zagwarantować pełną transparentność. Z perspektywy zarządzania zespołem, w pracy zdalnej mniej jest kontroli, natomiast więcej zaufania. Równocześnie na pracowników spada dodatkowa odpowiedzialność za projekt.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro