Abażur – szybki sposób na metamorfozę mieszkania

Lampy to idealne dopełnienie każdej aranżacji. Czy to wersja stołowa, podłogowa, czy wisząca – dobrze dobrane oświetlenie podkreśli styl i nada wyjątkowego charakteru naszemu wnętrzu. Stojąc przed wyborem, warto rozważyć, jaki rodzaj abażura będzie najlepiej wpisywał się do całości wystroju. Podpowiadamy, czym należy się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 28-05-2015

Z roku na rok coraz modniejsze stają się nie same lampy, ale ich oryginalne abażury. Rynek oferuje duży wybór produktów różniących się nie tylko kształtem, rozmiarem, ale także fakturą i wzorem. Dokonując wyboru, warto jednak zdecydować się na taki model, który będzie dopasowany do naszego gustu i upodobań. Poniżej kilka cennych wskazówek, które ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji.

Jaka kolorystyka?

Każde pomieszczenie wymaga właściwie dobranego oświetlenia, które wspaniale podkreśli całość. Dlatego też bardzo ważny jest wybór odpowiedniego koloru abażuru. Jeśli zależy nam na tym, aby konkretna przestrzeń była mocno oświetlona, wtedy warto wybrać taki odcień, który wyróżni lampkę na tle innych elementów dekoracyjnych. Postawmy na żywe kolory, takie jak żółty, intensywny zielony, mocny róż bądź bardzo popularny błękit. Wyrazista barwa abażuru z powodzeniem zastąpi oryginalną formę lampy. Z kolei dla subtelnego półmroku warto użyć modelu o neutralnej barwie. Pamiętajmy, że wybrany przez nas model powinien współgrać z resztą kolorystyki we wnętrzu. Użycie lekko stonowanych odcieni pozwoli uzyskać większe rozproszenie światła w pokoju, a jeszcze ciemniejsza barwa stworzy wspaniały nastrój w pomieszczeniu.

Jakie wzory?

abazur_2.jpg

W tym sezonie królują geometryczne wzory, ale oczywiście wszystko zależy od nas samych, naszego stylu i aranżacji naszej przestrzeni mieszkalnej. Jeśli zależy nam na wyszczególnieniu oświetlenia, możemy zakupić abażur w romby, koła czy klasyczną kratkę. Niezwykle efektownie prezentują się także motywy florystyczne, które szczególnie pasują w mieszkaniu stylizowanym na retro. Tego rodzaju modele dobrze współgrają, rozweselając wnętrze.

Jaki kształt i rozmiar wybrać?

Kolejną kwestią jest dobór właściwego rozmiaru. Zanim jednak podejmiemy decyzję, musimy wziąć pod uwagę miejsce, gdzie zostanie ustawiona lub zawieszona lampa. W przypadku nocnej szafki będzie pasować małe oświetlenie o wysokości około 40 cm. Większe abażury zaś zarezerwowane są do dużych przestrzeni, między innymi salonu. Biorąc pod uwagę kształt, tutaj panuje duża swoboda, ponieważ możemy spotkać modele nie tylko w kształcie cylindra, trapezu albo też klasycznego stożka, ale również w wielu innych zaskakujących formach.

Moc żarówki

Wydawać by się mogło, że światło żarówkinie ma żadnego znaczenia podczas doboru odpowiedniego abażuru, jednak nic z tych rzeczy. Światło odgrywa tutaj kluczową rolę, a to wszystko dlatego, że dzięki niemu jesteśmy w stanie uczynić nasze mieszkanie znacznie bardziej przytulnym. Pod żadnym pozorem nie należy inwestować w żarówkę o wysokiej mocy. W przeciwnym razie możemy uzyskać efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego.

Zanim skoncentrujemy się tylko i wyłącznie na wyglądzie abażuru, jego wielkości, kolorze czy też przeznaczeniu, pamiętajmy, że niezmiernie ważne są funkcje, jakie spełnia. Rozważając nad odpowiednim rodzajem, warto spojrzeć także na dane wnętrze, aby określić, czy chcemy, żeby abażur był zauważalnym elementem, czy też wtapiał się w otaczające dekoracje. Dodatkowo inspiracją dla nas mogą być tkaniny, wzory i kolory, które pojawiają się w konkretnym pomieszczeniu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro