Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

8 książek, na które warto czekać w 2015 roku

Co roku w Polsce wydawanych jest kilkadziesiąt tysięcy książek. Jak wybrać z tego ogromu tytułów tych kilka, na które warto czekać i po które warto sięgnąć? Przygotowałam subiektywny przegląd zapowiedzi wydawniczych na najbliższy czas. Jest beletrystyka, ale i literatura faktu. Fabuła, ale także i esej. Różne stylistyki, odmienne spojrzenia na świat, które łączy to, że z pewnością są lekturami godnymi uwagi.

Paulina Matysiak Paulina Matysiak / 17-02-2015

1. Ingeborg Bachmann „Dziennik wojenny. Z listami od Jacka Hamesha”.

Propozycja Wydawnictwa Czarne w serii Poza serią to przejmujący zapis ostatnich dni II wojny światowej, a także relacja ze spotkania austriackiej pisarki z brytyjskim oficerem. Zakochany mężczyzna śle po wojnie listy pełne samotności i poczucia wyobcowania. Lektura dla wszystkich, którzy chcą prześledzić proces odradzania się Europejczyków po II wojnie światowej.

2. Marek Bieńczyk „Jabłko Olgi, stopy Dawida. Eseje i jesienie”.

Bieńczyk, laureat literackiej nagrody Nike, powraca z esejami, w których refleksja miesza się z zachwytem i przeżywaniem. Autor raz pisze o Prouście, potem sięga do malarstwa i zapomnianych słów. Erudycja połączona z lekkością. Nie tylko dla humanistów!

3. Michael Dobbs „House of Cards”.

Pod koniec stycznia nakładem wydawnictwa Znak ukaże się powieść angielskiego pisarza, twórcy powieści, która stała się podstawą jednego z lepszych seriali XXI wieku – „House of Cards”. Dobbs opisuje świat polityki i mediów, nieczystej ich gry, mechanizmy zdobywania władzy. Upajająca, wciągająca opowieść.

4. Jacek Dukaj „Starość aksolotla”.

Na stronie pisarza zapowiedź powieści jest bardzo enigmatyczna: Tak oto kończy się świat. Nie hukiem, lecz wizgiem metalu. Równie mało konkretnie brzmi stwierdzenie: wkrótce. Fani pisarza czekają jednak z niecierpliwością na kolejną książkę tego mistrza fantastyki i na poznanie nowych, niesamowitych światów.

Zobacz także inne książki Jacka Dukaja.

5. Astrid Lindgren & Sara Schwardt „Twoje listy chowam pod materacem”.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia przedstawi czytelnikowi niezwykły tom korespondencji między szwedzką pisarką, twórczynią Pippi Långstrump i dzieci z Bullerbyn, a jedną z jej czytelniczek. Wymiana listów trwała przez kilkadziesiąt lat. Dla wszystkich oczarowanych twórczością Lindgren ta lektura to pozycja obowiązkowa. Z pewnością przybliży postać autorki.

Zobacz także inne książki Astrid Lindgren.

6. Wendy Lower „Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim”.

Lower w swojej książce bada biografie konkretnych kobiet, które – oczarowane narodowym socjalizmem – ruszają na wschód i tam biorą udział w Zagładzie. To z pewnością ważna pozycja, która pokazuje rolę kobiet w „ostatecznym rozwiązaniu”. Książka pojawi się w marcu, w serii Historia, nakładem Wydawnictwa Czarne.

7. Anders de la Motte „Szczątki pamięci”.

Powieść, wydana przez wydawnictwo Czarna Owca, to gratka dla fanów skandynawskich kryminałów. De la Motte znany był ze swojej trylogii [geim], [buzz] i [buble]. W najnowszej powieści, pierwszej w serii, głównym bohaterem jest oficer policji David Sarac. W wypadku traci pamięć, a z nią – wiedzę o swojej siatce informatorów. Na podstawie książki powstaje serial telewizyjny.

8. Kurt Vonnegut „Listy”.

Tej pozycji z pewnością specjalnie reklamować nie trzeba. Do tomu, przygotowanego przez wydawnictwo Albatros, trafiła korespondencja pisarza z różnymi osobami. W listach dzieli się swoimi przeżyciami, obserwacjami i wątpliwościami dotyczącymi otaczającej go rzeczywistości. Z jednej strony to swoista autobiografia pisarza, z drugiej zaś – wyjątkowy zbiór esejów.

podziel się