8 książek, które wzruszają do łez bez względu na wiek

Są książki, które – przeczytane choćby raz – na zawsze zostają w naszej pamięci, ucząc nas, bawiąc i wzruszając do łez. Sprawdźcie nasze zestawienie i jeśli którejś z wymienionych w nim książek nie czytaliście, jak najszybciej nadróbcie te zaległości.

Aleksandra Filipiak Aleksandra Filipiak / 02-07-2015

W naszym zestawieniu ośmiu książek, które wzruszają do łez bez względu na wiek, znajdziecie zarówno szkolne lektury, jak i literaturę popularną, dzieła współczesne i te nieco wcześniejsze.

1. „Ania z Zielonego Wzgórza” – Lucy Maud Montgomery

„Ania z Zielonego Wzgórza” to pierwsza część napisanego przez Lucy Maud Montgomery cyklu o dziejach osieroconej dziewczynki, która znajduje swój dom na kanadyjskiej Wyspie Księcia Edwarda u rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów. Kto z nas nie zna przygód sympatycznej, ale i zadziornej Ani Shirley, dla której największym problemem jest ognisty kolor jej włosów? Ciepła i wzruszająca opowieść o perypetiach dziewczynki, która co rusz wpada w kłopoty, ale także błyskawicznie podbija serce każdego, z kim się zetknie. Wielokrotnie ekranizowana, co sprawiło, że wychowały się na niej pokolenia młodych kobiet.

2. „Kubuś Puchatek” – Alan Alexander Milne

„A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika” – to jeden z najsłynniejszych cytatów z ponadczasowej książki A.A. Milne’a. Obdarzone ludzkimi cechami zwierzęta – tytułowy Kubuś Puchatek, Kłapouchy, Tygrysek, Prosiaczek i Królik – wraz z małym Krzysiem z jednej strony rozśmieszają swoją naiwnością, ale z drugiej zaskakują filozoficznym podejściem do życia i umiejętnością odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania.

3. „Mały książę” – Antoine de Saint-Exupéry

Arcydzieło literatury światowej, które od lat podbija serca czytelników w każdym wieku. W niezwykłej baśnio złotowłosym księciu autor uczy o miłości i przyjaźni, samotności i cierpieniu oraz o tym, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Utwór opowiada o spotkaniu małego przybysza z niewielkiej asteroidy B 612 z Pilotem, który mimo dorosłego wieku zachowuje dziecięcą wrażliwość. Dzieło tylko pozornie jest przeznaczone dla dzieci – tak naprawdę pod płaszczykiem baśni de Saint-Exupéry stawia uniwersalne pytania o sens życia. Pozycja obowiązkowa dla każdego.

Zobacz także inne książki Antoine de Saint-Exupéry'ego.

4. „Tajemniczy ogród” – Frances Hodgson Burnett

Jedna z najbardziej czarujących powieści na świecie, olśniewająca dziecięcą prostotą, ale jednocześnie poruszająca kwestie samotności, zaufania i przebaczenia. Główna bohaterka, Mary, osierocona przez rodziców, trafia pod opiekę wuja, którego właściwie nie zna, i powoli odkrywa tajemnice jego olbrzymiej posiadłości i okolicznych nastrojowych wrzosowisk… Opowieść o tym, że przyjaźń jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jaka może trafić się człowiekowi, i o tym, że nie ma ludzi złych, tylko czasem trzeba pomóc im odkryć w sobie dobro.

5. „Oskar i pani Róża” – Eric-Emmanuel Schmitt

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej wydawanych tytułów w Europie. Wzruszająca opowieść o śmierci – tej najtrudniejszej i niemożliwej do zrozumienia, bo śmierci dziecka. Główny bohater, 10-letni Oskar, umiera na białaczkę. Lekarze nie potrafią mu pomóc, rodzice nie mogą nawiązać z nim kontaktu. Nagle w ostatnich dniach egzystencji chłopca pojawia się pani Róża, która pomaga mu przejść przez całe życie – od dzieciństwa po starość – w dwanaście dni…

6. „Złodziejka książek” – Markus Zusak

Nie jest to powieść o wojnie, ale z jej okrucieństwem w tle. Nie jest to książka o miłości, ale miłość przenika z każdej jej strony. Nie jest to także książka o śmierci, choć śmierć odgrywa w niej kluczową rolę. Opowieść o dziewczynce, która dzięki „Podręcznikowi grabarza” odkrywa moc słów i robi wszystko, by ocalić wiele książek od zniszczenia i zapomnienia. Ale gdy rodzina Liesel decyduje się ukryć przed nazistami pewnego Żyda, w życiu bohaterki zmienia się wszystko… Nie da się przeczytać bez łez wzruszenia.

Przeczytaj pełną recenzję książki Markusa Zusaka „Złodziejka książek”.

7. „Wichrowe wzgórza” – Emily Jane Brönte

Jedna z najpiękniejszych historii miłosnych wszechczasów, osnuta wokół dziejów trzech pokoleń dwóch rodów ziemskich, rozgrywająca się w nastrojowej i pełnej grozy scenerii angielskich wrzosowisk. Heatcliff, mały cygański przybłęda, od najmłodszych lat szaleńczo kocha Katarzynę Earnshaw, która jednak porzuca go na rzecz zamożnego Edgara Lintona. Wzgardzony i upokarzany przez brata Katarzyny Heatcliff poprzysięga rodzinie Earnshaw zemstę i znika na kilka lat. Wraca jako bogaty, demoniczny i bezwzględny mściciel…

8. „Cień wiatru” – Carlos Luis Zafon

W dniu swoich dziesiątych urodzin Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez swojego ojca bibliotekarza do niesamowitego, pełnego tajemnic miejsca zwanego Cmentarzem Zapomnianych Książek. Daniel ma wybrać jedną ze znajdujących się tam książek, którą się zaopiekuje. Daniel sięga po powieść „Cień wiatru” nieznanego nikomu Juliana Caraxa. Zafascynowany książką, próbuje odkryć, kim był autor, i znaleźć inne jego dzieła, tym samym trafiając na ślad tajemnicy sprzed lat… Przeklęta miłość, wielkie namiętności, budzące grozę tajemnice, a w tym wszystkim dojrzewający Daniel i cudowna Barcelona – czyta się jednym tchem.

Zobacz także inne książki Carlosa Ruiza Zafóna.

Oczywiście, wymienione wyżej książki to tylko kilka przykładów uniwersalnej, ponadczasowej literatury, która wryła się w pamięć pokoleń czytelników. Do listy tej można bowiem dopisać niemal każde dzieło, które zrobiło na nas wrażenie i po które sięgamy wyjątkowo często i chętnie.

podziel się