Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

7 oznak, że już czas kupić nowy laptop

Zastanawiasz się nad zakupem nowego laptopa? Dowiedz się, czy nadszedł czas, by sięgnąć do portfela. Oto problemy, którym często lepiej zaradzić, wymieniając sprzęt, niż płacąc za jego naprawę.

7 oznak, że już czas kupić nowy laptop

Technologie starzeją się bardzo szybko. Choć porządny laptop może wytrzymać pięć lub więcej lat intensywnego wykorzystania – głównie w biurze – to nie oczekujmy, że urządzenie wystarczy nam na zawsze. Podzespoły zużywają się lub stają się zbyt słabe, by nadążyć za wymaganiami nowych systemów i aplikacji. W rezultacie musi nadejść chwila, gdy zakup nowego laptopa będzie absolutną koniecznością. Jak rozpoznać, czy właśnie nadeszła? Oto siedem objawów.

  1. Laptop się nie włącza. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej uszkodzony zasilacz laptopa lub płyta główna. Jeśli twój laptop jest względnie nowy, zwykle naprawa się opłaca, ale jeśli to urządzenie minionej generacji, być może warto rozważyć zakup nowego. Pamiętaj, że nawet po wymianie zasilacza mogą wystąpić inne problemy, związane ze zużytymi podzespołami.
  2. Laptop sam się wyłącza. Pracujesz jak co dzień, gdy nagle laptop wyłącza się mimo naładowanej baterii? Często przyczyną jest przegrzanie, ale ten problem potraktujemy osobno. Laptop może się wyłączać także ze względu na usterkę płyty głównej albo kości RAM. Przyczyną mogą być nawet wirusy. Stare laptopy często taniej jest wymienić, niż naprawić, bowiem nawet po usunięciu awarii po pewnym czasie zaczną pojawiać się kolejne problemy.
  3. Problemy z wyświetlaniem obrazu na laptopie. Ekran jest dziwnie wyblakły? A może występują na nim artefakty, takie jak niezrozumiałe znaczki albo kolorowe linie? Przyczyn problemu może być mnóstwo: od uszkodzonej karty graficznej, przez matrycę ekranu, płytę główną, aż po elementy łączące poszczególne podzespoły. Jeśli problemem jest karta graficzna lub ekran, warto odesłać starego laptopa na zasłużoną emeryturę.
  4. Laptop działa tylko z podłączonym zasilaczem. Jeżeli laptop zachowuje się, jakby nie było w nim baterii lub w pełni naładowana bateria rozładowuje się w kilka chwil, oznacza to problem z samą baterią, zasilaczem lub płytą główną. O ile osoby pracujące na laptopie tylko w jednym miejscu mogą wycisnąć z niego jeszcze sporo czasu pracy na samym zasilaczu, to zabierającym komputer w podróże polecamy zakup nowego, pod warunkiem że bateria zużyła się ze względu na wieloletnie wykorzystanie.
  5. Laptop się przegrzewa. Jak już wspomnieliśmy, przegrzewanie się laptopa może powodować jego wyłączanie się, ale w niektórych przypadkach konsekwencje mogą być znacznie gorsze, choćby nieodwracalne uszkodzenia elementów elektronicznych. Przyczyną przegrzewania może być np. zbyt duże obciążenie przestarzałych podzespołów – wówczas wymiana laptopa jest konieczna, ponieważ urządzenie nie radzi sobie z technologią będącą obecnie standardem. Niekiedy jednak można poprzestać na naprawie układu chłodzenia... albo wyczyszczeniu sprzętu z kurzu, jeśli zaniedbaliśmy ten obowiązek.
  6. Laptop działa bardzo wolno. Powolne działanie może być spowodowane uszkodzeniem dysku lub pamięci, zaśmieceniem systemu operacyjnego zbędnymi programami, a nawet działaniem wirusów. Jeżeli jednak laptop jest stary, wynika ono zapewne z jego przestarzałej specyfikacji technicznej. Rozwiązaniem będzie albo kosztowna rozbudowa, np. o lepszy procesor czy więcej RAM-u, albo wymiana całego sprzętu. Polecamy to drugie rozwiązanie, ponieważ znacznie trudniej stopniowo modyfikować laptop niż komputer stacjonarny.
  7. Uszkodzenia mechaniczne laptopa. Rozbity ekran, roztrzaskana klawiatura, oddzielenie ekranu od podstawy laptopa, uszkodzenie portów, zalanie laptopa – to wszystko poważne usterki, które co prawda można naprawić, ale sporym kosztem. Jeśli komputer jest stary, stanowią one świetny pretekst do zakupu nowego modelu.

Jaki laptop kupić?

Oferta nowych laptopów jest ogromna, a wybór zwykle zależy od posiadanego budżetu. Zazwyczaj minimum oferowanym przez producentów jest 4 GB RAM i procesor dual-core 2,4 GHz, choć za całkiem przystępną cenę można nabyć modele z 8 GB RAM i procesorami quad-core.

Z tańszych, ale dość dobrze wykonanych komputerów możemy wybrać laptop Acer, dostępny już za niewiele ponad 1000 zł. Nie będzie to jednak szybka maszyna do najnowszych gier, a raczej urządzenie do surfowania po sieci i prac biurowych. Laptop Lenovo za ok. 1500 zł powinien spełnić wymagania mniej zasobnych graczy, ale jeśli szukamy najbardziej solidnego komputera z podzespołami wysokiej jakości, warto wybrać laptop Dell w przedziale cenowym 2000–3000 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro