7 najlepszych romansów historycznych

Kobieta i mężczyzna, wielka miłość i wielkie trudności, a w tle ważne wydarzenia, które przeszły do historii. Czego więcej potrzeba, by zagłębić się w lekturę i ożywić wyobraźnię?

Julita Słonczewska Julita Słonczewska / 19-10-2015

Romanse historyczne cieszą się niesłabnącym powodzeniem od wielu lat. Miłośnicy gatunku mają ogromny wybór zarówno wśród klasycznych pozycji, popularnych od dziesięcioleci, jak i nowości pisanych przez polskich czy zagranicznych autorów. W najlepszych romansach historycznych wielka miłość przedstawiona jest na tle prawdziwych wydarzeń, a dawne realia ukazane są zgodnie z przekazem historycznym.

Wina i odkupienie

Miłość, wojna, grzech i odkupienie. Fabuła „Pokuty” Iana McEwana przykuwa do fotela. Czy można naprawić wyrządzone zło? Jak można uratować zniszczony związek? Odpowiedź znajdziemy w tej fascynującej książce.Krzywda i pokuta są także tematem indochińskiego romansu Williama Somerseta Maughama „Malowany welon”, którego akcja dzieje się w latach 20. XX wieku. Piękne krajobrazy z dala od cywilizacji, oddany lekarz i niewierna małżonka. Czy piękna Kitty zdąży docenić i pokochać swojego męża oraz odkupić przewiny, zanim będzie za późno?

Kobiety piszą romanse

Meagan McKinney to popularna amerykańska autorka romansów. Akcja „Księżycowej damy” toczy się w dziewiętnastowiecznym Nowym Jorku, a bohaterką jest fascynująca złodziejka. Oprócz pięknej, zmuszonej przez życie do kradzieży dziewczyny jest też oczywiście on – mężczyzna znany i poważany w towarzystwie. Co połączy tych dwoje?Jedną z najbardziej znanych pisarek wyspecjalizowanych w romansach historycznych jest Amanda Quick. Prawie każda książka jej autorstwa okazuje się bestsellerem. Także „Kłamstwa w blasku księżyca” doceniają czytelniczki na całym świecie. Rzecz dzieje się w dawnej Anglii. Mamy interesującą, wyzwoloną i nowoczesną guwernantkę, tajemnicze zniknięcia dziewcząt oraz złodzieja, który jest dżentelmenem. Co z tego wyniknie? Tego dowiemy się z kart książki.Przyzwyczailiśmy się do tego, że typowy bohater romansu jest zamożny, niezależny, nieco bezczelny i pewny siebie. A tu niespodzianka. Czy arystokratka może marzyć o spokojnym domatorze, skromnym pantoflarzu? Jakie są szanse na spełnienie takich pragnień? Odpowiedź znajdziemy w „Sekretnej kochance” Mary Balogh.

Nieśmiertelna klasyka

Przedrewolucyjna Francja i wielka intryga, do tego świetnie odmalowane obyczaje dawnej epoki. „Niebezpieczne związki” Pierre’a Choderlosa de Laclosa to książka, która się nie starzeje. Napisana 200 lat temu ciągle jest wznawiana i znajduje rzesze czytelników. Kto wygra: niewinna i nieco naiwna młoda dziewczyna czy przebiegła wdowa? Czy czarujący hrabia potrafi zdobyć serce każdej kobiety? XVIII wiek to epoka swobody obyczajowej i wyzwolenia seksualnego, książka nie jest więc pozbawiona pikanterii. Formuła listów pisanych przez różne osoby pozwala czytelnikowi wcielać się w różne postacie. „Kochanek Lady Chatterley” Davida Herberta Lawrence’a to kolejna książka, która pokazuje, że klasyka nigdy się nie starzeje. Napisana 90 lat temu historia romansu angielskiej arystokratki z ubogim leśniczym zaraz po ukazaniu się wywołała skandal, ale odważnie i bezpruderyjnie pokazana głęboka namiętność stanowi o sile powieści, po którą sięgają kolejne pokolenia czytelników.To tylko krótka lista dostępnych na polskim rynku romansów historycznych, a na Allegro znajdziemy mnóstwo innych tytułów należących do tego gatunku.

podziel się