7 najciekawszych publikacji literatury faktu 2017 roku

7 najciekawszych publikacji literatury faktu 2017 roku

Reportaż i literatura faktu mają się coraz lepiej na naszym rynku wydawniczym. Jak grzyby po deszczu na księgarnianych półkach pojawiają się nowe pozycje, a wachlarz podejmowanych przez nie tematów jest naprawdę szeroki. Sprawdźmy, którym z premier 2017 roku warto poświęcić uwagę.

udostępnij

Literatura zaangażowana społecznie, biografie, książki podróżnicze, reportaże, wspomnienia. Lektury polskie, zagraniczne, traktujące o tematach lekkich i mające swój ciężar tematyczny i emocjonalny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Trudne tematy

Hiszpania okiem Polki. Reportaż „Ludzie z Placu Słońca” Aleksandry Lipczak nie pozostawia złudzeń. Ten kraj to nie tylko modne kurorty, ciekawe zabytki, piękne plaże i urokliwe miasteczka. To także cała gama problemów – bezrobocie, kredyty nie do spłacenia, eksmisje, emigranci, brak perspektyw, nietrafione inwestycje i wiele innych. Świetny debiut reporterski!

Przeczytaj pełną recenzję książki Aleksandry Lipczak „Ludzie z Placu Słońca”.

Kolejnym reportażem burzącym mit raju na ziemi jest „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandi” Urszuli Jabłońskiej. Tym razem rzecz dotyczy jednego z państwa azjatyckich. Choć to piękny i kuszący kraj, kojarzony jest nie tylko z rajskimi plażami, ale i współczesną odmianą niewolnictwa, nie tylko seksualnego.

Fascynujące biografie

Dużym zainteresowaniem cieszy się ostatnio literatura górska. Wśród pozycji biograficznych i autobiograficznych warto zwrócić uwagę na poniższe tytuły. Adam Bielecki i Dominik Szczepański w pięknie wydanych wspomnieniach „Spod zamarzniętych powiek” snują opowieść o pierwszym z wymienionych, o trudnej drodze zwykłego chłopaka z Tychów na szczyty najwyższych gór. Nie zabrakło w niej nawiązań do tragicznego wejścia na Broad Peak, podczas którego zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Inną publikacją wartą uwagi jest „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, czyli najsłynniejszej polskiej himalaistki, która zaginęła w górach w maju 1992 roku. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Anna Kamińska opowiada o tej niezwykłej kobiecie, o sile, determinacji i pasji, która czasem może zabić.

Miłośników kina z pewnością zainteresuje opowieść o Marilyn Monroe. Elizabeth Winder nie opisuje jednak całego życia aktorki, ale jej pobyt w Nowym Jorku (choć nawiązuje od czasu do czasu także do lat wcześniejszych i późniejszych). „Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia” pozwala poznać aktorkę nie tylko jako seksbombę borykającą się z rozmaitymi problemami, ale i inteligentną, oczytaną, ciekawą świata kobietę, która próbowała zerwać etykietkę głupiutkiej dziewczyny i całe życie marzyła o roli Gruszeńki z „Braci Karamazow”.

Dla ciekawych świata

To nie była podróż na koniec świata, ale przeprowadzka z Londynu na duńską prowincję. Helen Russell w „Życiu po duńsku” opowiada o swoich zdumieniach, przygodach, zderzeniach z rozmaitymi aspektami codziennego funkcjonowania w Danii. Opowiada niezwykle barwnie, ciekawie, nie szczędzi zabawnych anegdot, ale przy tym nie pomija tego, co w tym kraju nieidealne. Pełno tu ciekawostek z życia Duńczyków oraz emigrantki, na którą czeka sporo niespodzianek. Jeśli jesteście ciekawi, jak żyje jeden z najszczęśliwszych (podobno!) narodów świata i dlaczego długie rodzinne wakacje grożą rozwodem, koniecznie przeczytajcie tę pełną ciepła i uśmiechu książkę.

Tym, którzy szukają relacji z bardziej egzotycznych miejsc, warto podsunąć wspomnienia Weroniki Mliczewskiej „Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów”. Odważna, młoda kobieta rusza śladami współczesnych Majów przez Gwatemalę, Honduras, Salwador i Belize. Szczera, pełna ciekawostek, obserwacji i anegdot opowieść jest pasjonującą lekturą. Autorka nie chodzi utartymi szlakami, jest uparta, odważna i otwarta na nowe doświadczenia. Opowiada nie tylko barwnie, ale i mądrze.

Literatura faktu pozwala poznać świat, który nie zawsze znajduje się na wyciągnięcie ręki. Dobrze napisana książka otwiera oczy, poprawia świadomość społeczną, uczy. Każda z wymienionych publikacji jest inna. Łączy je to, że wzbogacają życie czytelników o sporą dawkę wiedzy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro