6 zastosowań dla lutownicy gazowej

6 zastosowań dla lutownicy gazowej

Lutowanie elementów metalowych może mieć wiele wymiarów, dlatego wykorzystuje się do tego różne rodzaje lutownic. Coraz większą popularnością cieszą się lutownice gazowe, a zwłaszcza modele, które nie wymagają zasilania sieciowego.

udostępnij

Daniel ZielaskiewiczDaniel Zielaskiewicz / 12-04-2019

Co można zrobić przy użyciu lutownicy gazowej? Jej zastosowań jest znacznie więcej niż tylko klasyczne lutowanie. Spore pole manewru możliwe jest dzięki regulacji płomienia, przez co urządzenie może nie tylko łączyć, ale m.in. ciąć. Modele wyposażone w zbiornik na butan cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją mobilność.

Lutowanie

Jedną z największych zalet lutownic gazowych jest osiągana temperatura. Płomień nawet w niewielkich modelach rozgrzewa się do 1300°C. Dzięki temu możliwe jest stapianie przedmiotów, z którymi nie poradziłaby sobie nawet lutownica transformatorowa. Poręczne modele, takie jak Yato YT-36706, sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie brakuje miejsca na rozstawianie klasycznej lutownicy. Dlatego używa się ich m.in. do precyzyjnego lutowania bardzo małych przedmiotów, jak np. podzespoły elektroniczne. W skład zestawu wchodzą zazwyczaj różnego typu groty, pojemnik na gorącą cynę oraz gąbka do wytarcia grotu. Zalety pracy z tego typu sprzętem to mobilność oraz szybki czas nagrzewania, wynoszący ok. 25-30 s. Poręczny zbiornik na butan pozwala na pracę do 30 min.

Cięcie i stapianie

Zestawy takie jak Dremel Versatip zawierają specjalne końcówki do cięcia. W ten sposób można precyzyjnie podzielić niewielkie metalowe przedmioty. Jeśli jednak nie chcemy stopić obiektu, należy pamiętać, że temperatura zapłonu metalu z tlenem powinna być niższa od temperatury topnienia metalu. Do cięcia wykorzystuje się również palniki gazowe, które dysponują większym płomieniem, przez co cały proces przebiega szybciej. Zastosowanie palników zaleca się głównie przy obróbce przedmiotów o dużych gabarytach, bowiem dokładność nie jest na takim poziomie, jak w przypadku lutownic.

Pirografia

Jedna z technik druku wypukłego, jak encyklopedycznie definiuje się pirografię, to metoda wypalania rysunku na drewnie. Nazwa ma związek z najczęściej wykorzystywanym do tego narzędziem, czyli pirografem. Niemniej sztukę tę można uprawiać również przy pomocy lutownicy gazowej. Wielu producentów, jak np. Bass z serii Proline, oferuje specjalny grot do pirografii, pozwalający wypalać w drewnie bardzo dokładne wzory. Technikę tę można wykorzystywać również na skórach. Coraz więcej entuzjastów ma też rzeźbienie na gorąco.

Warsztat samochodowy

Lutownie elementów samochodowych to standard każdego warsztatu, ale lutownica przydaje się także do prac blacharskich. Zwłaszcza większe urządzenia wykorzystuje się do przecinania blach, a także ich napraw. Użycie wysokiej temperatury sprawia, że metalowy element samochodu, który przykładowo ucierpiał w stłuczce, wraca do pierwotnej postaci.

Domowe naprawy

Pod tym szerokim pojęciem kryje się wiele możliwości lutownicy gazowej. Ze względu na swoją poręczność można ją wykorzystać do łączenia poszczególnych elementów metalowych, np. zerwanego przewodu elektrycznego. Zastosowanie precyzyjnej lutownicy to również naprawa biżuterii. Stworzona z bardzo kruchych części bransoletka bądź kolczyk mogą się łatwo ułamać. Przy pomocy odpowiedniego sprzętu może obejść się bez wizyty u jubilera. Lutownica gazowa przyda się także podczas usuwania starych naklejek. Zdarza się to zwłaszcza po kupnie używanego auta, które poprzedni właściciel „przyozdobił” naklejkami ze śmiesznymi hasłami czy herbem ulubionego klubu piłkarskiego. Funkcja wydmuchu ciepłego powietrza, jaką posiada większość lutownic oraz palników, znacznie ułatwia odklejanie starych nalepek. Nie trzeba już trudzić się, żeby doprowadzić do auta przewód od suszarki do włosów.

Gastronomia

Palniki gazowe powszechnie wykorzystywane są także w kuchni. Są efektowne oraz efektywne, bowiem strumień o bardzo wysokiej temperaturze od razu daje efekt spieczenia warstwy jedzenia. Klasycznym przykładem wykorzystania palnika gazowego w gastronomii jest crème brûlée, czyli tradycyjny francuski deser, którego warstwę skarmelizowanego cukru przypieka się tuż przed podaniem. Oprócz tego palniki doskonale sprawdzają się przy opalaniu drobiu z piór. Metoda ta znana jest od lat, ale dzięki poręcznemu urządzeniu czynność ta jest dużo prostsza.

Jak widać, lutownica gazowa ma wiele zastosowań i warto, aby miał ją na wyposażeniu każdy miłośnik majsterkowania. Model należy dobrać w zależności od tego, do jakich prac będzie najczęściej wykorzystywana.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro