6 najważniejszych książek o Państwie Islamskim i terroryzmie

6 najważniejszych książek o Państwie Islamskim i terroryzmie

autor: Julita Słonczewska , data publikacji: 19-01-2016

Państwo Islamskie to twór, którego działania wstrząsają światem. Warto wiedzieć, skąd on się wziął i na jakiej zasadzie funkcjonuje.

Książki o Państwie Islamskim powinny znaleźć się w biblioteczce każdej osoby, która chce zrozumieć współczesny świat i problemy polityki międzynarodowej.

Twór terrorystów

Konflikt na Bliskim Wschodzie jest skomplikowany i trudno go zrozumieć. Na terenie Syrii i Iraku działa wiele bojówek i ścierają się różne interesy międzynarodowe. Książka Benjamina Halla „ISIS. Państwo Islamskie. Brutalne początki armii terrorystów” pomaga zrozumieć, kto jest kim w wojnie, wyjaśnia, jakie są źródła finansowania tworu zwanego Państwem Islamskim i czym w ogóle ono jest. Autor jest dziennikarzem, który książkę napisał w oparciu o własne doświadczenia i przeprowadzone wywiady. Kolejną ważną dziennikarską analizą sytuacji na Bliskim Wschodzie jest „Państwo Islamskie” Patricka Cockburna. Pochodzący z Irlandii autor, który od wielu lat zajmuje się Bliski Wschodem, w obszernym eseju sięga do 11 września 2001 r., opisuje interwencje w Iraku i Afganistanie, arabską wiosnę wraz z interwencją w Libii, aż po wojnę w Syrii i powstanie Państwa Islamskiego. Z lektury dowiemy się, czym jest ISIS i do czego dąży oraz czego się możemy po nim spodziewać, a także jakie błędy popełnił Zachód w kontakcie z tym tworem.

Sięgając do źródeł

Olivier Hanne i Thomas Flichy de la Neuville w książce „Państwo Islamskie. Geneza nowego kalifatu” podjęli się wyjaśnienia, skąd się wzięło Państwo Islamskie, które faktycznie nie jest państwem, a organizacją terrorystyczną. Autorzy podeszli do tematu rzetelnie i przeanalizowali problem z kilku perspektyw: politycznej, historycznej i kulturowej, sięgając aż do czasów Mahometa. Książka zbiera znakomite recenzje znawców tematyki bliskowschodniej i arabskiej.

Terroryzm od kuchni

Samuel Laurent jest francuskim dziennikarzem wyspecjalizowanym w tematyce Bliskiego Wschodu i terroryzmu. Jego „Kalifat terroru” to wnikliwe studium samozwańczego kalifatu zwanego ISIS – Państwem Islamskim. W opinii Laurenta terroryzm tej organizacji wykracza poza działania militarne i zamachy, obejmuje też zdobywanie kapitału i skuteczną propagandę internetową. „ISIS. Wewnątrz armii terroru” Michaela Weissa i Hassana Hassana opowiada o zbrodniczym tworze ISIS, sięgając do początków Al Kaidy w Iraku. Autorzy wyjaśniają przyczyny drastycznej przemocy stosowanej przez terrorystów z Państwa Islamskiego oraz ideologię, która kieruje ich działaniami. Omawiają także związek terrorystów z islamem, unikając przy tym szkodliwych uproszczeń. Ta rzetelna analiza daje dokładny obraz konfliktu bliskowschodniego.

Skąd się biorą dżihadyści?

Państwo Islamskie bardzo skutecznie pozyskuje rekrutów z Zachodu, stosując wyrafinowaną propagandę internetową. Temu procederowi przyjrzała się Anna Erelle, a efekty opisała w książce „Dżihadystka. Relacja z wnętrza komórki rekrutacyjnej”. Dziennikarka wcieliła się w rolę naiwnej dziewczyny, która chce przyłączyć się do dżihadu. Wartka akcja ukazuje proces od kontaktu z islamistami, po udawanie nawrócenia na islam i przyjęcia obyczajów muzułmańskich, aż po kontakty z terrorystami i przede wszystkim podróż do Państwa Islamskiego, która kończy się tym, że dziennikarka musi się ukrywać. Książka świetnie pokazuje mechanizmy manipulowania młodymi ludźmi z Zachodu przez terrorystów islamskich. Państwo Islamskie, terroryzm i konflikt bliskowschodni to złożone kwestie, które niełatwo zrozumieć. Na rynku można znaleźć wiele książek poruszających tę tematykę – warto po nie sięgnąć, by dowiedzieć się czegoś więcej o problemach współczesnego świata.

Przeczytaj również: „Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych” Tahar Ben Jelloun – recenzja