Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

6 najlepszych nowych powieści obyczajowych do przeczytania latem 2020

Lato to świetny czas na powieści obyczajowe. Dodają atmosfery radości, lekkości, ze szczyptą codziennej dramaturgii. Całkiem jak codzienne życie. Spośród ostatnich nowości jest w czym wybierać! Podpowiadam kilka interesujących tytułów, co można oczywiście również potraktować jako całkiem udany pakiet książek na lato.

Katarzyna Sawicka
Katarzyna Sawicka 06-08-2020

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter
zamknij

6 najlepszych nowych powieści obyczajowych do przeczytania latem 2020

Ponieważ starałam się dobrać coś zarówno żartobliwego, jak i trochę bardziej na poważnie. W każdym zaś przypadku chciałam, żeby tematy były zróżnicowane, a powieści miały „to coś”.

Trudne relacje i pozytywne zmiany

Osiedlowe życie może prowadzić do ciekawej sąsiedzkiej wspólnoty, ale może też być źródłem frustracji i konfliktów. W takiej sytuacji znajdują się bohaterowie „Krokodyla w doniczce” Anny Szczęsnej. A dokładnie trójka z nich. Starsza pani, która nie potrafi zapanować nad gniewem (doprawdy, ludzie mogliby chodzić szeptem!), pewien pisarz i młoda dziewczyna. Tak dokładnie, właśnie ich świeża, nowa sąsiadka, która widzi w pisarzu potencjalną gwiazdę. Wszyscy oni mieszkają w jednym bloku, w obrębie jednej klatki schodowej. A poza tym dzieli ich wszystko – wiek, sytuacja życiowa, doświadczenie. Łączy jednak coś jeszcze – wszyscy mają to samo poczucie osamotnienia. I to pojawienie się nowej sąsiadki sprawi, że jednak coś się zmieni. Mimo nerwów, złości i niechęci. Pojawi się dużo ciepła i więcej zrozumienia. Bo przecież, jak świat światem, na zmiany naprawdę nigdy jest za późno. Możecie od razu wpisać tę powieść jako odstresowywacz numer jeden.

A gdyby tak można było na chwilę odpocząć od własnego życia i przez jakiś czas pożyć inną codziennością? Taki jest koncept w powieści „Zamiana” Beth O’Leary. Leena i Eileen to wnuczka i babcia. Każda na swój sposób jest przerażona swoją codziennością. Jedna uważa, że jest jeszcze za młoda na to, żeby już pozostać w jednym i tym samym miejscu. Druga, że jest za stara, żeby móc pójść do przodu i coś zmienić. Czy jednak na pewno? A może właśnie teraz jest doskonały czas na zmiany? W tej powieści odkryjesz dużo słodyczy i szczęśliwych zakończeń, ale w sumie – czy nie tego czasami właśnie potrzebujemy najbardziej? Przyjemna, lekkostrawna, książka idealna na lato!

Zobacz też:

Nieoczywiste i zaskakujące

Guillaume Musso, jaki jest, jego czytelnicy doskonale wiedzą. Zapewniam jednak, że nie ma lepszego autora na cudowne letnie popołudnia. Lektura pełna zaskakujących wydarzeń, rozwiązań i nieoczywistego zakończenia? To zdecydowanie „Ponieważ cię kocham”! A fabuła jest nielicha. Pewnego dnia znika z oczu opiekunki pięcioletnia Layla. Dla rodziny to cios i dramat. Dodatkowo nie pomaga fakt, że nie ma żadnych żądań okupu, żadnych śladów, żadnego tropu. Dziecko zniknęło jak kamfora. Rodzice, wzajemnie się obwiniając, nie są w stanie dalej podźwignąć małżeństwa. Rozstają się. Pięć lat później, dokładnie w tym samym miejscu, Layla wraca jak gdyby nigdy nic… Co się wydarzyło przez pięć lat jej nieobecności? Zagadka goni zagadkę, a rozwiązanie… Musisz to przeczytać!

A gdyby tak w upalny dzień wrócić chociaż myślą do zimy? Taki powrót zapewnia początek powieści Agaty Kołakowskiej „Uśpione pragnienia”. W grudniowy dzień na leśnym odludziu dochodzi do wypadku samochodowego. O życie walczą dwie kobiety. Magda i Bianka. Poznały się zaledwie pół roku wcześniej, ale od pierwszego wejrzenia zapałały do siebie sympatią. Chociaż każda prowadzi inny styl życia i ma za sobą inne doświadczenia, odbierają siebie nawzajem jak siostry. Co się wydarzyło jednak przez sześć miesięcy intensywnej znajomości, że nagle dochodzi do takiego wypadku? Jakie decyzje i jakie rozmowy doprowadziły do tego grudniowego dnia? Autorka nie podaje łatwych rozwiązań, często stosuje retrospekcje i naprowadza powoli czytelnika na odpowiedzi. A te nie będą łatwe. Jednakże doskonale się sprawdzą jako remedium na upał.

Pół żartem pół serio

W życiu może wydarzyć się wiele, może się też zdarzyć, że pewnego dnia kobieta ocknie się w dorosłym życiu jako matka trójki dzieci, w pakiecie z nieodpowiedzialnym partnerem. Historia, jakich wiele. Ona pracuje ciężko, próbuje jakoś utrzymać dom i rodzinę, on ma na wszystko… On ma wszystko w poważaniu. „Matka (prawie) idealna” Kerry Fisher to właśnie tego typu historia. Do pakietu z ciężarem odpowiedzialności za całą rodzinę dochodzi jeszcze wykonywana praca. Maia jest bowiem sprzątaczką. Pewnego dnia, na skutek niespodziewanego obrotu sprawy, sytuacja rodzinna Mai diametralnie się zmienia. Nagle z dnia na dzień otrzymuje spadek, a dzieci mogą zacząć edukację w elitarnych, drogich szkołach. Każdemu mogłoby to mocno wywrócić świat do góry nogami. Mai jednak świat wywraca się jeszcze bardziej, bo to wcale nie zdejmuje z niej ciężaru utrzymania całej rodziny. Dlaczego? Sięgnij po tę książkę, a zapewnisz sobie sympatyczny wieczór letnią porą.

Oprócz wszystkiego w życiu jeszcze bywa tak, że trzeba umrzeć. Wszystko ma swój kres. Pewnie, nikt nie chce umierać, kolej rzeczy powinna być dla wszystkich, byle nie dla nas. Podobnie myśli Małgorzata. Ona naprawdę nie zgadza się na swoją śmierć i chętnie przejmuje ciało młodej dziewczyny. Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto by nie skorzystał z takiej możliwości. Tak właśnie wykorzystuje sytuację dla świata tragicznie zmarła Małgorzata Lindberg w powieści Pauliny Wróbel „Ucieczka Sary H.” Cały szkopuł tkwi w tym, że młoda Sara wcale nie chce nikomu oddawać swojego ciała. Próby wyrwania jej ze szpon ambitnej pani Lindberg będą solą w oku przyjaciół Sary. I samej Sary. Ciekawe zwroty akcji, spora dawka czarnego humoru i całkiem nieoczywiste dylematy. Kto powinien odejść na zawsze? Sara czy Małgorzata? Zapewniam, że to lektura warta każdej letniej minuty.

Lato to świetny czas na czytanie. Jestem przekonana, że sześć powyższych tytułów zapewni ci znakomitą rozrywkę. I zainspiruje do szukania kolejnych ciekawych pozycji.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro