Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

6 najlepszych książek polskich autorów 2019 roku

Choć w mediach wiele mówi się o tym, że Polacy czytają coraz mniej książek, to z pewnością nie wynika to z braku interesujących dzieł polskich autorów. Wybraliśmy te najlepsze z wydanych w 2019 roku.

6 najlepszych książek polskich autorów 2019 roku

Polska literatura może zaliczyć 2019 rok do wyjątkowo udanych. Jego ukoronowaniem było oczywiście przyznanie Oldze Tokarczuk literackiego Nobla, ale i na rodzimym podwórku wydarzyło się wiele dobrego. Nie zabrakło intrygujących debiutów, wciągających kontynuacji i długo wyczekiwanych powrotów. My wybraliśmy dla was 6 najlepszych książek polskich autorów. Z którą z nich wejdziecie w nową dekadę czytelniczych przygód?

„Matki i córki” Ałbena Grabowska

Grabowska to obecnie jedna z najpopularniejszych i najbardziej uznanych polskich pisarek. Autorka bestsellerowej sagi „Stulecie winnych” wirtuozersko radzi sobie z łączeniem wątków obyczajowych z wielką historią. Nie inaczej jest też w przypadku powieści „Matki i córki”, opowiadającej o losach 4 kobiet z tej samej rodziny. To książka, od której trudno się oderwać, wciągająca i grająca na emocjach.

„Psy pożrą ciało Jezebel” Jarosław Kamiński

Wstrząsająca powieść o matce przeżywającej żałobę po samobójczej śmierci nastoletniej córki. Jednak odejście Mili i pogrążanie się Sylwii w mrocznym, wirtualnym świecie, do którego ucieka po pociechę, to tylko pretekst, by zwrócić naszą uwagę na to, że coraz mniej zdajemy się żyć „w realu”. „Psy pożrą ciało Jezebel” to mocna lektura, która z pewnością pozostawia po sobie ślad.

„Żółte światło” Jerzy Pilch

Najnowsza powieść jednego z najsłynniejszych współczesnych pisarzy polskich zdaje się dzielić nawet jego najwierniejszych fanów. I rzeczywiście „Żółte światło” to z pewnością nie jest najlepsza książka w dorobku Pilcha. Ale warto ją docenić choćby dla samego warsztatu pisarskiego autora, który włada słowem jak nikt inny w tym kraju.

„Czarne słońce” Jakub Żulczyk

Najnowsza książka autora bestsellerowego „Ślepnąć od świateł” z pewnością może być zaskoczeniem. „Czarne słońce” to bowiem przedziwne połączenie dystopii, thrillera, kryminału noir, a nawet niecodziennego romansu. Wizja Polski przyszłości, przejętej w ręce prawicowych ekstremistów, też robi niezwykłe wrażenie. Czyżby Żulczyk powoli stawał się polskim Houellebecq’iem?

„Znikanie” Izabela Morska

Wielki powrót pisarski autorki tworzącej niegdyś jako Izabela Filipiak to książka, którą trudno jednoznacznie skategoryzować. „Znikanie” to bowiem zarówno dziennik, jak i reportaż, a momentami także traktat filozoficzny. Walka narratorki (autorki?) o powrót do zdrowia, o szacunek i o zrozumienie maluje przygnębiający portret polskiej służby zdrowia.

„Podróż ludzi księgi” Olga Tokarczuk

W tym zestawieniu nie mogłoby zabraknąć nazwiska, które uchroniło polski rynek wydawniczy przed kompletną zapaścią. Książki Tokarczuk, odkąd ogłoszono, że pisarkę uhonorowano literackim Noblem za 2018 rok, sprzedały się już w ponad milionie egzemplarzy. „Podróż ludzi księgi” to nie jest książka nowa. Ba, ta fascynująca powieść o XVII-wiecznej Francji to debiut pisarki, wydany po raz pierwszy w 1993 roku. Ćwierć wieku później na rynku pojawiło się wreszcie nowe wydanie tej książki, dzięki czemu mogą ją odkryć nowe pokolenia czytelników.

Polscy pisarze po raz kolejny udowodnili, że nie mamy się czego wstydzić. Wszystkie najlepsze książki Polaków z 2019 roku trudno zmieścić na jednej liście, ale mamy nadzieję, że to zestawienie zainspiruje was do odkrywania nowych autorów i tytułów.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro