Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

6 książek o bieganiu, które warto przeczytać przed rozpoczęciem treningów

Bieganie, jak każda inna dyscyplina sportu, wymaga nie tylko systematyczności, ale i odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Te książki ci w tym pomogą.

6 książek o bieganiu, które warto przeczytać przed rozpoczęciem treningów

Jeżeli wydaje ci się, że biegać każdy może, to… masz rację! Nie zmienia to jednak faktu, że – podobnie jak w przypadku każdego innego sportu – do biegania warto się po prostu dobrze przygotować, również merytorycznie. To pozwoli ci nie tylko na osiąganie najlepszych wyników, ale w dodatku sprawi, że będziesz biegać bezpieczniej i zdrowiej, ochraniając się przed niepotrzebnymi kontuzjami. Oto książki, które powinien przeczytać każdy początkujący biegacz.

1. „Zakochaj się w bieganiu” Anna Szczypczyńska

Autorka popularnego bloga „Panna Anna biega” to żywy przykład na to, że na wprowadzenie do swojego życia diametralnych zmian nigdy nie jest za późno. Szczypczyńska zaczęła biegać dość późno, ale zdążyła nie tylko pokochać to całym sercem, ale i zarazić tysiące czytelników podobną pasją. „Zakochaj się w bieganiu” to zbiór praktycznych porad, planów treningów i zdrowych przepisów. Napisana przystępnym, ciepłym językiem książka to świetna propozycja dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem albo dopiero się do tego przymierzają.

2. „Biegacz niezłomny” T.J. Murphy, Brian Mackenzie

To świetna pozycja dla wszystkich, którzy z biegania chcą uczynić swoją pasję – zarówno biegaczy początkujących, jak i tych, dla których ten sport przestał być przyjemnym hobby. Murphy i Mackenzie radzą, jak odzyskać pasję, a przy okazji podsuwają mnóstwo sprawdzonych trików na to, jak polepszyć swoje wyniki. „Biegacz niezłomny” zawiera porady żywieniowe, ciekawe połączenie treningów biegowych z siłowymi i wskazówki, jak przygotowywać się do biegów na wielu dystansach – od klasycznej „piątki”, czyli 5 kilometrów, aż po maraton.

3. „Sztuka biegania” Paula Radcliffe

Książek o bieganiu powstało już wiele. Paula Radcliffe to bowiem jedna z największych legend biegania, mistrzyni maratonów i prawdziwa specjalistka w tej dziedzinie. Nic więc dziwnego, że „Sztuka biegania” to porządny, dopracowany w każdym calu podręcznik dla wszystkich, którzy po prostu lubią biegać – niezależnie od dystansów i częstotliwości. Sporo tu wiedzy ogólnej, merytorycznej. Autorka dużo poświęca ważnym podstawom, jak choćby budowie stopy. Pomaga dobrać odpowiednie obuwie, a nawet skarpetki. Niezwykle ciekawy jest też rozdział o ćwiczeniach w czasie cyklu menstruacyjnego i ciąży. Wszystko po to, by z biegania mieć bezpieczną frajdę.

4. „I jak tu nie biegać” Beata Sadowska

Popularna dziennikarka nie owija w bawełnę i już na wstępie „I jak tu nie biegać” przyznaje, że… kiedyś nie znosiła tego sportu. Dzisiaj jednak Sadowska ma za sobą ponad 10 maratonów na różnych kontynentach, a w sobie – wielką pasję do biegania, którą z powodzeniem zaraża innych. Sadowska bieganie przedstawia, jako swoisty lifestyle: świetny sposób na nudę, doła czy lenistwo.

5. „Biegaj zdrowo” Lewis B. Maharam

Nie ma co ukrywać – bieganie to sport wyjątkowo kontuzyjny, a badania wykazały, że ponad 70% biegaczy przynajmniej raz doznało urazu, który na dłużej wyłączył ich z treningów. Prawdopodobieństwa kontuzji nie da się wykluczyć w stu procentach, jednak są sposoby na to, by maksymalnie się przed nimi zabezpieczyć. Autor „Biegaj Zdrowo” w wyjątkowo dokładny, niemal encyklopedyczny sposób analizuje najpopularniejsze „biegowe” urazy i tłumaczy, jak powstają i – co najważniejsze – jak się przed nimi ochronić.

6. „Jedz i biegaj” Scott Jurek

Odpowiednia dieta jest kluczowym elementem dla każdego sportowca, nawet biegacza amatora. Dobrze wie o tym Scott Jurek, autor książki „Jedz i biegaj”. Na waszą wyobraźnię podziała też z pewnością fakt, że słynny maratończyk największe sukcesy odnosił już jako… weganin. To wciągająca lektura, od której trudno się oderwać.

Bieganie może być pasją i dawać wielką satysfakcję. Warto jednak dobrze się do niego przygotować, nie tylko poprzez skompletowanie odpowiedniego stroju, ale również zapoznanie się z merytoryczną stroną tej aktywności.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro