5 zabawek rozwijających kreatywność dziecka do 2 lat

Pierwsze lata życia dziecka są bardzo ważne dla jego rozwoju. Dziecko poznaje wtedy świat, stawia pierwsze kroki. W tym czasie niezwykle istotny jest dobór zabawek rozwijających jego zdolności manualne oraz kreatywność. Dziecku nie potrzeba pokoju pełnego zabawek – wystarczy kilka takich, które będą stymulować jego integrację sensoryczną. Idealne dla dzieci do 2 lat są właśnie zabawki sensoryczne, które wpływają na zdolność reagowania na bodźce z otoczenia. Angażują one do pracy wszystkie zmysły dziecka.

Magdalena Bury Magdalena Bury / 25-08-2015

Zabawki sensoryczne dla maluchów

Zabawę z najmłodszymi możemy połączyć z elementami nauki. Takimi zabawkami będą np. dopasowywanki, czyli układanki, w których dziecko musi dobrać dany kolor, zwierzątko czy owoc do pasującego elementu. Wyzwalają one w maluchu umiejętność logicznego myślenia. Idealnym prezentem dla dziecka będzie też kula sensoryczna, np. kanadyjskiej marki B. TOYS. Zróżnicowana faktura i kolory małych piłek zachęcają dzieci do zabawy. Jest to zabawka polecana przez terapeutów.

Maty edukacyjne dla najmłodszych

Równie dobre dla małych odkrywców są maty edukacyjne. Wybieramy spośród tych interaktywnych, planszowych czy składanych. Ich plusem jest to, że można je łatwo złożyć i schować, by nikomu nie przeszkadzały. Przykładem może być znana na rynku mata interaktywna Rainforest Tropical Zoo firmy Fisher Price. Ma wbudowane światełka i muzykę, które zachęcają dziecko do wzmożonej koncentracji przy delikatnych melodiach.

Edukacyjny fotelik dla malucha

Edukacyjny Fotelik Malucha firmy Fisher Price to wspaniała okazja do zabawy i rozwijania nowych umiejętności. Zabawka ma trzy poziomy: odkrywanie (od 12. miesiąca życia), zachęcanie (od 18. miesiąca życia) i naśladowanie (od 24. miesiąca życia). Poziomy zmienia się specjalnym przełącznikiem, dzięki czemu możesz wybrać odpowiedni etap zabawy dla twojego dziecka. Fotelik ten jest również doskonałym wyposażeniem każdego dziecięcego pokoju. Dzięki siadaniu i wstawaniu dziecko uruchamia coraz to nowe zabawy i dźwięki.

Zabawki z postaciami z bajek

Dzieci niezależnie od wieku uwielbiają oglądać bajki. Najczęściej są to bajki Disneya, w których dobro zwycięża, a ich twórcy robią wszystko, by postacie były lubiane. Dzieci chcą mieć wokół siebie przedmioty związane z ulubioną postacią, np. Elzą i Anną z Krainy Lodu, Minionkami czy księżniczką Zosią. Na maluchów lubiących Myszkę Minnie czeka interaktywna maskotka mówiąca w języku polskim. Jest to zabawka edukacyjna – uczy alfabetu, kolorów i liczb. W 5 miejscach (brzuszek i łapki) posiada przyciski, które umożliwiają zabawę.

Lego Duplo dla całej rodziny

Układanie zamków i budowli z klocków Lego to frajda dla całej rodziny. Dla najmłodszych firma stworzyła serię Duplo, czyli powiększone klocki do konstruowania budowli. Budowa zamków i domków z Lego Duplo kształci u dzieci zmysł konstruktorski. Dzięki klockom dzieci mogą również uczyć się podstaw liczenia.

Pamiętajmy, że do dzieci w trakcie zabawy należy nieustannie mówić, ponieważ w ten sposób szybciej nauczą się składać poprawne zdania. Do 3. roku życia u dzieci występuje zjawisko echolalii, czyli powtarzania niektórych słów i wyrażeń. W tym okresie ważne są również zabawki, które uczą przez mowę i śpiewanie. Przy wyborze zabawek dla dzieci do 2. roku życia zwracajmy uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa i ryzyko połknięcia drobnych przedmiotów. Aby zabawka była dla dziecka dobra, musi być nie tylko atrakcyjna z wyglądu, ale też bezpieczna i stworzona z jakościowo dobrych materiałów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro