5 wskazówek jaką kupić wiatrówkę

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze strzelectwem, z pewnością masz wiele pytań i wątpliwości, jak wybrać odpowiedni sprzęt, na jakie parametry zwracać uwagę. Dlatego podpowiadamy, z czego możemy wybierać i co brać pod uwagę poszukując swojej pierwszej, wymarzonej wiatrówki.

Łukasz Kolasa Łukasz Kolasa / 05-08-2016

Rodzaje wiatrówek

Możemy wyróżnić kilka rodzajów wiatrówek ze względu na zastosowany w nich napęd. Pierwszym rozwiązaniem co wiatrówki sprężynowe. W tym przypadku możemy wybierać pomiędzy wiatrówką klasycznie łamaną. Należy ona wojennych w łatwiejszych w obsłudze i polecana jest początkującym strzelcom. Drugi rodzaj wiatrówka z naciągiem dolnym lub bocznym. W tych wiatrówkachładowanie następuje po odchyleniu specjalnej dźwigni położonych wzdłuż lufy zależności od nazwy. Ten rodzaj broni jest bardziej wytrzymały i osiąga lepsze efekty jeżeli chodzi o celność. Przy naciągu bocznym wygodniejsze jest też przeładowywanie broni. Tak wiatrówki pompki do strzału wykorzystując sprężone powietrze, dzięki temu nie mamy problemu z odrzutem i strzelanie staje się bardziej precyzyjne. Broń taka jesteś wielka i możemy regulować moc oddawanego strzału. Wiatrówki na co2 wykorzystują siła naboju wypełnionego dwutlenkiem węgla. Są bardzo lekkie nie wytrzymałem, ale niestety nie zagwarantują nam dużej mocy. Ostatni gatunek wiatrówki pcp, które wykorzystują pojemniki ze sprężonym powietrzem. Nie wymagają częstego ładowania, są lekkie, wytrzymałe i celne.

Kaliber

Wśród broni dostępnej bez zezwolenia, mamy do wyboru wiatrówki kalibru 4,5 oraz 5,5 mm. Większą popularnością cieszy się pierwsza opcja. Ten model ma większą prędkość początkową, płaski tor lotu, a także pozwala na szeroki wybór, jeżeli chodzi o dostępność różnych rodzajów śrutu w naszym kraju. Kaliber 5,5 mm ma cięższe naboje, przez co jest mniej podatny na podmuchy wiatru. Ma też większą siłę obalającą. Tor lotu śrutu jest w tym przypadku bardziej zakrzywiony, co na długich dystansach oznacza konieczność większego kalkulowania podczas celowania i oddawania strzału.

Rodzaj lufy

Przy wyborze lufy mamy dostępne dwie opcje. Pierwszą z nich jest lufa gładka. Sprawdza się dobrze przy śrucie stalowym okrągłym. Lufy takie są niestety mniej precyzyjne, ale różnice widać dopiero na długich dystansach. Drugim rodzajem jest lufa gwintowana – stosuje się ją przy śrucie grzybkowym. Zastosowanie gwintów powoduje podkręcenie nabojów, dzięki czemu strzały są bardziej precyzyjne. Różnica ta nie jest jednak zauważalna w przypadku wiatrówek o mniejszej mocy.

Magazynek

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zastosowania magazynku w wiatrówce. Umożliwia on oddawanie kolejnych, następujących po sobie strzałów, bez konieczności doładowywania ponownie broni. Najlepsze efekty zauważyć można w przypadku wiatrówek korzystających z napędu na dwutlenek węgla.

Celownik optyczny

Jeżeli planujemy oddawać strzały z dużych odległości, warto rozważyć zakup broni z celownikiem optycznym. Umożliwia on widzenie celu podczas przygotowywania się do strzału. Pozwala uwzględnić parametry opadania śrutu. Przy zwykłym celowniku często musimy zasłonić swój cel lufą, przez co strzały są mało precyzyjne. W przypadku celownika optycznego nie mamy takiego problemu. Decydując się na zakup wiatrówki, zawsze zwracaj uwagę na dostosowanie parametrów do twoich potrzeb. Broni używaj tylko w przeznaczonych do tego miejscach i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj również, żeby odpowiednio ją zabezpieczyć podczas przechowywania. Nie trzymaj w miejscach dostępnych dla dzieci, a także osób postronnych. Po użyciu zawsze upewnij się, że w lufie nie pozostał śrut. Nawet bronią, która nie wymaga zezwolenia, można zrobić komuś krzywdę. Zapobiegaj niebezpiecznym sytuacjom jak to tylko możliwe. Rozpoczynając przygodę ze strzelectwem, korzystaj najpierw ze strzelnicy z instruktorem. Osoba taka wytłumaczy ci wszystkie zasady dotyczące użytkowania broni, a także nauczyć się poprawnie technicznie oddawać strzały.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro