5 top kosiarek spalinowych

Piękny trawnik w ogrodzie to marzenie każdego właściciela domu. Na jego wygląd wpływa wiele czynników takich jak odpowiednie nawożenie czy nawadnianie. Kluczową kwestią jest także odpowiednie przycinanie trawy. To tego zaś jest potrzebna kosiarka.

udostępnij

zdjęcie autorkiDaria Jóźwicka / 09-03-2019

Wybór urządzenia do koszenia trawy nie jest prosty. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kosiarek spalinowych, które cechuje wysoka jakość materiałów oraz dodatkowych elementów wyposażenia ułatwiających prace ogrodowe. Ich liczba i konfiguracja mogą przyprawić o ból głowy, dlatego podczas wyboru urządzenia musimy pamiętać o kluczowych czynnikach, które pozwolą czerpać przyjemność podczas koszenia trawy, a przestaną być przykrym obowiązkiem.

Czym kierować się przy wyborze kosiarki spalinowej?

Podczas wyboru kosiarki musimy przede wszystkim zwracać uwagę na:

 • wielkość trawnika - w zależności od wielkości koszonej powierzchni należy dobrać moc silnika. Co więcej, to moment obrotowy silnika stanowi o skuteczności koszenia trawy. Im większy moment obrotowy, tym łatwiej skosić wysoką i gęstą trawę;
 • rodzaj silnika – dostępne są modele dwu- oraz czterosuwowe. Kosiarka spalinowa z silnikiem dwusuwowym wykorzystuje zdecydowanie więcej paliwa, a także emituje więcej hałasu i spalin. Mimo to ma więcej mocy i jest lżejsza, dlatego sprawdza się na nierównym terenie. Kosiarka spalinowa z silnikiem czterosuwowym emituje mniej spalin, jednak nie można nią komfortowo manewrować;
 • napęd – w przypadku urządzeń wyposażonych w napęd na koła koszenie jest znacznie łatwiejsze, ponieważ nie trzeba ich pchać. Jedyną czynnością, jaką musimy wykonywać, jest sterowanie urządzeniem, tak aby kosiło tam, gdzie tego potrzebujemy;
 • wysokość cięcia trawy – wysokiej jakości kosiarki umożliwiają kilkustopniową możliwość regulacji dźwigni, której przestawienie wpływa na wysokość koszenia;
 • szerokość cięcia trawy – dostępne modele oscylują w przedziale 40–60 cm, ale poleca się kosiarkę, której szerokość robocza wynosi ok. 51 cm, dzięki temu manewrowanie urządzeniem nie będzie uciążliwe;
 • multifunkcyjonalność – wyrzut boczny, wyrzut tylny, zbieranie do kosza oraz mulczowanie, czyli rozdrabnianie skoszonej trawy, aby była nawozem na trawnik.

Dodatkowe funkcje, które wpływają na jakość użytkowania kosiarki spalinowej, to: mycie obudowy, funkcja Ready Start, koszenie mokrej trawy. Są również dodatkowe uchwyty do przenoszenia.

5 topowych kosiarek spalinowych

Kosiarki spalinowe nie należą do urządzeń tanich. Przedstawiamy listę 5 kosiarek spalinowych, które zasługują na uznanie.

1. GERMAN TB53S12A z silnikiem BRIGGS&STRATTON DOV750 EX Series

Jeden z najlepiej ocenianych modeli kosiarek spalinowych z mocnym i bezawaryjnym czterosuwowym jednocylindrowym silnikiem Briggs & Stratton. Urządzenie posiada wysoki moment obrotowy silnika co stanowi o skuteczności koszenia trawy i jest wspaniałym wynikiem dającym ogromną wydajność podczas pracy.

Posiada wiele funkcji: workowanie, mielenie, wyrzut boczny, czesanie trawy, wyrzut tylny, napęd, co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem. 8 funkcji regulacji wysokości i 54 cm szerokość robocza. Wysokiej jakości materiały użytych do budowy z pewności pozwolą cieszyć się jej użytkowaniem przez długi czas. Możliwość mycia obudowy sprawi, że kosiarka będzie lśniła na zielonym i idealnie skoszonym trawniku. Nowy system ReadyStart proponowany przez firmę Briggs & Stratton pomaga wyeliminować problemy, których nastręcza uruchomienie kosiarki. Ręczne wtryskiwanie paliwa i uruchamianie ssania odchodzą do lamusa.

PLUSY:

 • dobre wyposażenie
 • oszczędny i bardzo mocny silnik
 • bezawaryjność
 • duża szerokość koszenia
 • ReadyStart

MINUSY:

 • brak

2. NAC LP50-575-H

To znana i chyba najczęściej wybierana marka kosiarek spalinowych. Ich ogromną zaletą jest czterosuwowy silnik o wysokiej mocy. Sześciostopniowa regulacja wysokości koszenia daje możliwość wyboru odpowiedniej wysokości trawy. Szerokość robocza wynosi 51 cm, co wydaje się wystarczające na przydomowy ogród. Kosiarka posiada napęd, który zapewnia przyjemną pracę, bez większego wysiłku.

Dodatkowe wyposażenie takie jak mielenie trawy, wyrzut tylny i boczny zdecydowanie ułatwią pracę, a duży kosz zmieści mnóstwo trawy bez konieczności ciągłych postojów. Możliwość mycia za pomocą specjalnej przejściówki utrzyma obudowę w czystości.

nac lp50

PLUSY:

 • dobre wyposażenie
 • oszczędny silnik
 • bezawaryjność

MINUSY:

 • niezbyt duża szerokość robocza koszenia

3. Riwall 5170

To czeska marka kosiarek spalinowych. Cechuje je przede wszystkim wytrzymałość oraz wysoka jakość materiałów użytych do ich skonstruowania. Mocny i wytrzymały silnik umożliwia efektywną pracę, a szerokość robocza wynosząca 51 cm skosi za jednym razem dość duży kawałek trawnika. Dużym plusem jest możliwość wyrzutu tylnego i bocznego, a także mulczowanie, czyli mielenie skoszonej trawy. Centralna regulacja wysokości koszenia posiada aż 7 pozycji, dzięki temu można wybrać satysfakcjonującą wysokość trawnika.

Ogromnym plusem jest możliwość podłączenia węża ogrodowego, by umyć obudowę po skończonej pracy. Dzięki temu kosiarka będzie czysta, bez resztek trawy, a dodatkowy uchwyt pomoże przenieść sprzęt.

riwall

PLUSY:

 • dobre wyposażenie
 • łatwe składanie
 • niskie zużycie paliwa – wersja eco
 • możliwość mycia

MINUSY:

 • niezbyt duża szerokość robocza koszenia
 • praca tylko na niewielkich wzniesieniach

4. NAC LS50-680

Wielofunkcyjna kosiarka spalinowa z górnozaworowym czterosuwowym silnikiem. Urządzenie zostało wyposażone w napęd, co sprawia, że nie trzeba się męczyć z pchaniem kosiarki. Dodatkowym plusem jest możliwość mulczowania, a jego produkt stanowi naturalny nawóz i w dużej mierze rozwiązuje problem pozbywania się ścinanej trawy. Trzy opcje wyrzutu trawy – klasyczny wyrzut do kosza, wyrzut boczny, przydatny w koszeniu dużych powierzchni oraz wyrzut tylny bez kosza tworzy multifunkcjonalny sprzęt do koszenia trawy.

Zmienna regulacja koszenia dostosuje cięcie trawy do wymaganej wysokości dzięki 7-stopniowej możliwości, a szerokość robocza, która wynosi 51 cm, pozwoli w szybkim czasie przystrzyc trawnik.

PLUSY:

 • dobre wyposażenie
 • oszczędny i mocny silnik
 • bezawaryjność

MINUSY:

 • niezbyt duża szerokość robocza koszenia

5. Oleo-Mac Gv 53 Tk

Kosiarka spalinowa z mocną jednostką górnozaworową, co sprawia, że jest nie tylko oszczędna w spalaniu paliwa, ale także generuje mniejszy poziom wibracji i hałasu. W tym modelu zastosowano silnik o wysokiej, który sprawi, że praca podczas koszenia trawy będzie efektywniejsza. Podwójne kulkowe łożyska wału korbowego zastosowane w tym modelu zdecydowanie obniżają tarcie, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną żywotność i trwałość całego silnika.

Wzmocniona i ergonomiczna dźwignia regulująca wysokość cięcia w zakresie 5 pozycji przystrzyże trawnik do wymaganej wysokości, a dodatkowe końcówki pozwolą zastosować wyrzut boczny, tylny czy do kosza. Z kolei funkcja mielenia trawy idealnie sprawdzi się podczas nawożenie trawnika, a szerokość koszenia wynosząca 51 cm zapewni sprawne skoszenie placu wokół domu.

PLUSY:

 • dobre wyposażenie
 • mocny silnik

MINUSY:

 • niezbyt duża szerokość robocza koszenia

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro