5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze czytnika e-booków

5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze czytnika e-booków

Czytniki e-booków systematycznie, coraz większej liczbie osób, zaczynają zastępować tradycyjne książki. Nie ma w tym nic dziwnego. To nie tylko ogromna wygoda, ale też oszczędność miejsca na półkach. Jednak przed zakupem nowego urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 29-08-2014

Na pewno wielu miłośników czytania jest zdania, że czytniki e-booków nie są w stanie zastąpić fizycznej książki. Rozumiem takie podejście i po części się z nim zgadzam. Jednocześnie jestem zdania, że o ile zapach kolejnych kartek i tuszu w połączeniu z ładną okładką, która świetnie prezentuje się na półce, są dużymi plusami, to jednak wygoda e-booków przeważa szalę na stronę elektronicznych książek. Dlatego też coraz więcej osób przychylnie patrzy na tego typu urządzenia. Tylko na co zwrócić uwagę, gdy już zdecydujemy się na zakup?

Rozmiar ekranu

W mojej ocenie najważniejszą kwestią każdego czytnika ebooków jest ekran. Jednak wiąże się z nim tyle osobnych aspektów, że lepiej podzielić je na osobne akapity. Zacznijmy od rozmiaru wyświetlacza. Standardem jest dzisiaj 6 cali. Taką przekątną w większości swoich modeli stosuje między innymi Amazon. Wyjątkiem jest tutaj tylko model Kindle Oasis, który jest minimalnie większy i może pochwalić się rozmiarem 7 cali. Takie przekątne zdają się być idealnym kompromisem pomiędzy wygodą czytania a komfortem użytkowania. Co prawda w sprzedaży nie brakuje większych urządzeń, ale są one skierowane raczej do wąskiego grona odbiorców. Dlatego najlepiej wybierać modele o przekątnej od 5 do 7 cali. Będą po prostu najwygodniejsze.

Typ ekranu

Wbrew pozorom typ ekranu ma ogromne znaczenie. Zdecydowana większość czytników e-booków korzysta z matryc E-Ink, czyli tzw. e-papieru. To zupełnie innego rodzaju wyświetlacz w porównaniu do LCD lub OLED. Przede wszystkim imituje on tradycyjny papier. Dzięki temu jest dobrze czytelny nawet w pełnym słońcu i nie męczy oczu jak ekrany smartfonów i tabletów (między innymi dlatego, że nie miga). E-Ink to jedyny typ ekranu w czytnikach e-booków, który powinien nas interesować. Na wielu aukcjach można znaleźć modele, które wyposażone są w matryce LCD, dzięki którym możliwe jest np. oglądanie filmów, ale to, co w teorii wydaje się bardziej funkcjonalne, w praktyce jest dużo gorsze do czytania. W tym momencie najlepsze ekrany typu E-Ink znajdziemy w takich modelach jak: PocketBook Touch Lux, InkBook Prime oraz Kindle Paperwhite.

Oświetlenie ekranu

Kolejna kwestia, ściśle powiązana z ekranem, to oświetlenie. Wyświetlacze E-Ink starają się jak najlepiej imitować papier, więc wiele starszych i tańszych modeli nie ma naświetlenia. Z jednej strony nie jest to wielka wada, bo przecież czytając książkę wieczorem lub w nocy, też musimy wykorzystywać jakieś zewnętrzne źródło światła. Z drugiej strony coraz więcej urządzeń oferuje jednak oświetlenie, które jest ogromnym krokiem w stronę jeszcze większej wygody użytkowania. Ważne jest, aby iluminację można było regulować. W tym miejscu wiele osób może się też zastanawiać, dlaczego używam określeń typu oświetlenie i naświetlenie, a nie podświetlenie. To dlatego, że czytniki ebooków nie są podświetlane. Światło nie wydobywa się spod ekranu i nie jest skierowane w stronę naszych oczu. Jest wręcz przeciwnie. Diody świecą od góry i oświetlają ekran. Dzięki temu nie męczy on tak naszych oczu. Czytnik e-booków z oświetleniem to między innymi InkBook Onyx.

Wbudowana pamięć

Skoro mówimy o urządzeniu elektronicznym, to zapewne wiele osób interesują parametry techniczne. Ale w przypadku czytników e-booków nie mają one takiego znaczenia jak w komputerach, tabletach czy smartfonach. Jedyną rzeczą, która powinna nas interesować, to wbudowana pamięć. Normą jest dzisiaj ok. 4 GB przestrzeni na e-książki. Pozwala to pomieścić ponad tysiąc tytułów w formacie EPUB lub MOBI. Jeśli jakieś urządzenie oferuje mniej miejsca, to warto, aby miało czytnik kart microSD.

Funkcje

Na koniec zostają funkcje oprogramowania. W mojej ocenie jedną z najważniejszych jest przede wszystkim moduł WiFi, który pozwala na dostęp do internetu. Nie chodzi jednak o przeglądanie stron internetowych czy oglądanie YouTube’a. Ekrany E-Ink kompletnie się do tego nie nadają. Ale dzięki dostępowi do sieci możemy np. bezprzewodowo wysyłać zakupione książki. W modelach marki Amazon jest to realizowane chyba w najprostszy możliwy sposób, czyli poprzez wysłanie e-maila. Wcześniej trzeba tylko na swoim koncie dodać konto pocztowe, z którego będziemy wysyłać e-booki. Inne modele pozwalają np. na integrację z chmurą Google lub Dropboxem. Miłym dodatkiem jest też słownik angielsko-polski lub angielsko-angielski, który pozwala na tłumaczenie trudniejszych słów.

Wystarczy zwrócić uwagę na tych kilka kwestii, aby mieć pewność, że kupimy dobrej jakości urządzenie. Nie ma co się też oszukiwać – modele za 150 zł raczej nie będą dobrym wyborem. Na solidny czytnik e-booków trzeba jednak wydać trochę więcej. Wciąż wzorem dla wielu są modele Amazon Kindle, ale świetnym wyborem będą też konstrukcje PocketBook czy też InkBook.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro