Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

5 propozycji puzzli dla dwulatka

Pierwsze puzzle dla dwuletniego dziecka powinny być lekkie i mieć duży rozmiar. Mogą być wykonane z pianki, drewna lub odpornego na zgniatanie tworzywa. Obrazek, jaki przedstawia układanka, powinien być konturowy i mieć możliwie jak najmniej drobnych elementów, co ułatwi maluchowi dopasowywanie puzzli.

Anna Bartoś
Anna Bartoś 28-10-2016 aktualizacja: 11-07-2019

Czas czytania: 5 min

5 propozycji puzzli dla dwulatka

Dopasowywanie poszczególnych elementów zajmie maluchowi dużo czasu, dlatego nie należy zostawiać go z tym samego, ponieważ może się szybko znudzić i zniechęcić. Dwulatki nie mają umiejętności globalnego oglądu, dzięki której potrafiłyby określić, jak będzie wyglądać całość.

Korzyści z układania puzzli: trening cierpliwości, spostrzegawczości i wytrwałości

Zabawa puzzlami jest przygotowaniem do wejścia w etap poznawania świata za pomocą zmysłu wzroku, a nie smaku. Układanie puzzli to trening zdolności manualnych, spostrzegawczości oraz strategii układania. W trakcie zabawy dzieci ćwiczą percepcję wizualną, kształtuje się też ich wytrwałość. Dopasowywanie poszczególnych elementów to także sposób na kształtowanie cierpliwości i okazja do wspólnej zabawy dziecka z rodzeństwem lub rodzicami.

Zabawa z puzzlami – nie tylko układanki

Dwuletnie dziecko nadal lubi wkładać różne przedmioty do ust, dlatego pierwsze puzzle powinny mieć dosyć duże rozmiary. Zwracajmy też uwagę na to, czy nie są zbyt ciężkie i czy maluch nie będzie miał trudności, by utrzymać je w dłoni. Puzzle dla dwulatka mogą być wykonane np. z pianki. Ich zaletą będzie nie tylko możliwość układania – posłużą także jako wygodna mata do zabawy. Ciekawą opcją są puzzle piankowe z literkami, które w przyszłości pomogą dziecku opanować alfabet. Podczas zabawy z dwulatkiem możemy układać wybraną literę obok przedmiotu lub osoby, np. M jak miś.

Kiedy dwulatkowi znudzi się układanie puzzli, możemy wykorzystać je do innych zabaw, np. do chodzenia po kamieniach w rzece, gdzie puzzle są kamieniami, po których możemy stąpać, lub do gry w klasy. Dwuletni maluch może też polubić zabawę w poszukiwanie konkretnych puzzli. Elementy układanki mogą nam też posłużyć jako szablony do odrysowywania. Jako pierwsze puzzle dobrze sprawdzą się układanki trzy- i czteroelementowe. Przy okazji dopasowywania elementów możemy dodatkowo zabawiać malucha, zadając mu zagadki lub naśladując odgłosy zwierząt, które znajdują się na obrazku puzzli.

Pierwsze puzzle – pięć propozycji

Najlepsze puzzle dla dwulatka to układanki piankowe oraz dwu-, trzy- lub czteroelementowe. Ułatwieniem w rozpoznaniu treści będzie wybór obrazków konturowych. Rozpoczynając zabawę z puzzlami, zwracajmy uwagę na to, aby ilustracja miała jak najmniej drobnych detali.

  • Puzzle piankowe – to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów pierwszych puzzli. Sprawdzą się podczas zabawy w domu, na tarasie i w ogrodzie. Najczęściej są dwustronne, dzięki czemu maluch zajmie się nimi na dłużej. Puzzle piankowe mogą służyć także jako klocki, za pomocą których zbudujemy kostki, domki i inne przedmioty. Planując zakup układanki piankowej, zwracajmy uwagę na to, aby tworzywo, z którego została wykonana, było wytrzymałe i miękkie. Pianka powinna być wolna od amoniaku i bezpieczna dla wrażliwej skóry dziecka. Zależnie od wybranego modelu, puzzle mają różne wymiary, a gotowa układanka zajmuje dosyć dużą przestrzeń w pomieszczeniu.

  • Układanki 4w1 – opakowanie zawiera cztery układanki z obrazkami, które przedstawiają np. zwierzęta, owoce lub środki transportu. Każda z ilustracji ma inną liczbę elementów, dzięki czemu możemy stopniować dziecku poziom trudności. Puzzle są odporne na zginanie i nie odbijają światła.

  • Puzzle Baby Classic – układanka jest jednocześnie sorterem kolorów, który uczy maluchy rozróżniać barwy oraz poznawać świat za pomocą symboli i skojarzeń. Do zabawy zachęcają żywe kolory i ilustracje, które przykuwają uwagę dzieci. Puzzle wykonane są z płótnowanego papieru, który został pomalowany ekologicznymi farbami spożywczymi.

  • Puzzle z dziurką – to puzzle dwuelementowe, które dedykowane są dla najmłodszych. Uczą rozpoznawania kształtów, kolorów i zwierząt. Jeden zestaw zawiera 12 układanek w rozmiarze 18 x 10,5 cm. W serii układanek CzuCzu dostępne są puzzle „Przyjaciele” i „Zwierzęta”, które można ze sobą łączyć.

  • Edukacyjne puzzle z uchwytami – to układanka, w której każdy klocek ma uchwyt o kształcie pinezki. Dzięki niemu maluchowi łatwiej chwytać drewniane elementy i dopasowywać je do otworów. Podczas zabawy dziecko dopasowuje obrazek do wycięcia w planszy wizualnie i manualnie. Układanki przedstawiają różną tematykę i zależnie od wybranego zestawu mogą mieć np. 4, 7 lub 12 elementów.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dziecko


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro