5 praktycznych mebli do przedpokoju

Przedpokój pełni dziś funkcję reprezentacyjną, ale nie należy zapominać o jego głównym zadaniu – przechowywaniu garderoby, butów i niezbędnych akcesoriów. Dobry projekt domu powinien łączyć te funkcje.

Aneta Gawędzka-Paniczko Aneta Gawędzka-Paniczko / 30-09-2016 / aktualizacja: 22-08-2018

Przechowywania w przedpokoju nie należy mylić z magazynowaniem. W końcu to miejsce o ograniczonym metrażu, należy je więc zagospodarować w poręczny i funkcjonalny sposób. W tym celu niezbędne okażą się meble, dzięki którym mieszkanie spełni swoje zadanie.

Szafa w roli głównej

Zestaw mebli umożliwia użytkownikom przechowanie garderoby, a przy okazji ułatwia utrzymanie wnętrza w ładzie. Niezbędnym elementem takiego zestawu będzie szafa na ubrania. W końcu wszystko trafi na swoje miejsce, a kurtki nie będą gniotły się na jednym wieszaku. Aby kurtki i płaszcze zmieściły się w szafie, powinna mieć ona ok. 60 cm głębokości. W środku warto zamontować lampki, automatycznie włączające się po otwarciu drzwi szafy. Dzięki takim zabiegom będzie ona pełniła funkcję dobrze zorganizowanej garderoby.

Wszystkie buty pod ręką

Zmieszczenie wszystkich butów w przedpokoju to zadanie o wyższym stopniu trudności, zwłaszcza gdy w domu mieszka rodzina wielopokoleniowa. Ale odpowiednia szafka pozwoli na pozbycie się zabawek z podłogi i sprawi, że łatwiej będzie znaleźć potrzebną parę. Szafki na buty są dostępne w wielu wariantach. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu sprawdzają się wąskie, pionowe szafki, które nie zajmują wiele miejsca i nie przytłaczają wnętrza.

Wieszaki na garderobę

Aby nie otwierać szafy wielokrotnie, przyda się również wieszak ścienny, na którym można powiesić kurtkę, bluzę czy torebkę. Takie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w małych wnętrzach – gdyż zajmuje mniej miejsca niż wieszak wolno stojący. Jeśli w domu są dzieci, można pomyśleć o zawieszeniu kilku wieszaków nieco niżej, tak aby mogły swobodnie odwiesić swoje kurtki.

Lustro do poprawek makijażu

To ważny element wnętrza, pozwalający na szybką ocenę swojego wyglądu przed wyjściem i ewentualne poprawki. Lustro – w przypadku poprawek makijażu lub fryzury – powinno znaleźć się na wysokości wzroku. Dobrym rozwiązaniem będzie zawieszenie tafli pozwalającej na obejrzenie całej sylwetki. Jeśli przed lustrem zawisną lampy, we wnętrzu zrobi się znacznie jaśniej. Tafla pogłębi ich blask, doświetlając pomieszczenie. Duże lustro ponadto optycznie zwiększa przestrzeń, dodając jej głębi i stylu. Ciekawym pomysłem może okazać się również konsola z lustrem, ulokowana na granicy strefy wejściowej i strefy dziennej. To zaproszenie z przedpokoju do pozostałych wnętrz, a równocześnie praktyczny i elegancki schowek na klucze.

Wygodne wiązanie butów na siedzisku

Coraz częstszym elementem w domach są siedziska lub ławki, ułatwiające zakładanie i wiązanie butów. Mogą to być meble wolno stojące, przenośne, ale również będące fragmentem większej całości, np. komody lub szafki na buty. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, jeśli w domu przebywają dzieci, seniorzy lub ciężarne.

Styl, który zapamiętamy

Meble i dodatki do przedpokoju trzeba skomponować według określonego klucza. Może będzie to podobna kolorystyka mebli i dywanu? A może wyznacznikiem okaże się salon lub kuchnia. Przedpokój nie musi być pomieszczeniem zamkniętym, stanowiącym tradycyjny wiatrołap. Może otwierać się na pozostałe wnętrza, łącząc się bezpośrednio ze strefami dzienną i komunikacyjną. Kolorystyczny dobór mebli i dodatków powinien zatem uwzględniać sąsiedztwo pozostałych stref, do mebli powinien pasować również kolor ścian i podłóg, nawiązujących do stylizacji całego mieszkania.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro