Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

5 porad dla początkujących w The Last of Us 2

„The Last of Us 2” po czerwcowym debiucie wywołało burzliwe dyskusje. Z naszymi poradami z łatwością uporasz się z ukończeniem gry, poznając jej niezwykłą fabułę i wyrabiając sobie własną o niej opinię.

5 porad dla początkujących w The Last of Us 2

Oryginalne The Last of Us zadebiutowało w 2013 roku na PlayStation 3 i z miejsca zostało obwołane jedną z najlepszych gier wszech czasów. Wydana w tym roku kontynuacja wzbudza znacznie bardziej spolaryzowane emocje – jedni uznali, że jest to tytuł równie wybitny co pierwowzór, inni nie szczędzą jej wyrazów rozczarowania czy nawet nienawiści. Jest to wyjątkowe dzieło i warto wyrobić sobie o nim zdanie osobiście – a zadanie to ułatwią nasze porady, dzięki którym łatwiej odnajdziesz się w postapokaliptycznym świecie.

Przeczytaj także recenzję The Last of Us: Part II.

1. Nie bój się wyższych poziomów trudności

the last of us 2 abby

The Last of Us 2 oferuje pięć poziomów trudności, różniących się głównie ilością znajdowanych zapasów oraz odpornością przeciwników na zadawane im obrażenia. Warto odważyć się spróbować swoich sił z wyższymi ustawieniami, na których gra staje się bardziej klimatyczna, a satysfakcja z radzenia sobie z przeciwnościami losu – większa. Szczególnie że jeśli sytuacja zacznie Cię przerastać, w dowolnym momencie rozgrywki możesz zmienić poziom trudności na niższy i kontynuować rozgrywkę na łatwiejszych ustawieniach bez utraty dotychczasowych postępów.

2. Bardzo dokładnie eksploruj okolicę

the last of us 2 ellie i dina

Żyjąc w postapokaliptycznym świecie, bohaterowie The Last of Us: Part II nauczyli się wykorzystywać przeróżne starocie i przerabiać je na pożyteczne rzeczy. Każdy zrujnowany sklep czy budynek mieszkalny to potencjalne źródło butelek, szmat i innych przedmiotów, które można zmienić w improwizowane koktajle Mołotowa, bomby i inne użyteczne narzędzia. Jeśli zaś szczególnie Ci się poszczęści, to możesz trafić nawet na bezcenną amunicję albo przewodniki przetrwania, odblokowujące możliwość rozwijania nowych umiejętności.

Oprócz względów czysto praktycznych, eksploracja lokacji w The Last of Us 2 opłaca się również z powodu licznych smaczków, jakie tu i ówdzie poukrywali twórcy. Zwiedzając ciemne zakamarki, możemy odnaleźć karty kolekcjonerskie albo notatki zdradzające interesujące historie ludzi, którzy byli w tych miejscach przed nami. Czasem odwiedzenie jakiegoś niestandardowego miejsca może aktywować także ciekawy dialog między postaciami, a nawet wyjątkową cut-scenkę.

3. Oszczędzaj zapasy

the last of us 2 okolice jackson

The Last of Us: Part II jest grą mocno stawiającą na narrację. Niekiedy historia prowadzi bohaterów do dramatycznych sytuacji, w których muszą oni na przykład szybko uciekać przed całymi hordami wrogów albo toczyć desperacką walkę o przetrwanie z grupą przerażających klikaczy. Warto jest być przygotowanym na takie przypadki i mieć pod ręką zapas pułapek, amunicji czy apteczek.

W tym celu dobrze jest nie tylko dokładnie eksplorować okolicę, ale również unikać, gdy tylko jest to możliwe, marnowania zasobów. Kiedy na przykład musisz przedostać się do określonego miejsca, a wrogowie nie są jeszcze świadomi Twojej obecności, warto unikać bezpośredniej walki, która kończy się koniecznością oddawania wielu strzałów czy używania bandaży. Zamiast tego możesz zakradać się za wrogów i eliminować ich po cichu albo w ogóle omijać patrole. Oba rozwiązania dają ten sam efekt co dokonanie rzezi, ale pozwalają oszczędzić zapasy i poradzić sobie lepiej w momentach, w których wyboru między działaniem po cichu a otwartą walką mieć już nie będziesz.

4. Zwracaj uwagę na okna

the last of us 2 prolog

Gra studia Naughty Dog w dużo większym stopniu niż większość konkurencyjnych tytułów wykorzystuje obecność realistycznie funkcjonujących okien. Eksplorując budynki, często natrafisz na zamknięte drzwi do jakiegoś pomieszczenia. Choć na pierwszy rzut oka oznacza to, że nie jesteśmy w stanie się do niego dostać, nie zawsze wszystko jest stracone. Warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, czy do danego miejsca nie prowadzi jakieś okno. Jeśli tak, często wystarczy je rozbić (na przykład rzucając w nie cegłówką), by uzyskać alternatywną drogę wejścia.

Zwracaj uwagę nie tylko na pionowe okna. Czasem, będąc na dachu, możesz natrafić na szklane podłoże, które po rozbiciu odkryje wejście do pomieszczenia. Innym razem szklany dach nad Tobą po rozbiciu może pozostawić szkieletową konstrukcję, na której zawiesisz linę i przeskoczysz do niedostępnej lokacji. The Last of Us 2 zachęca do takiego nieszablonowego myślenia i często nagradza je dodatkowymi zapasami.

5. Nie spiesz się

the last of us 2 szpital w seattle

Ukończenie The Last of Us: Part II zajmuje przeciętnemu graczowi od 25 do 35 godzin. Ponieważ prezentowane na ekranie wydarzenia potrafią wciągnąć, możesz czuć pokusę, by jak najszybciej „zaliczyć” całą grę. Nasze doświadczenie podpowiada, że lepiej jest tego nie robić w taki sposób.

Choć jest to kwestia mocno indywidualna, wśród naszej redakcji wiele osób, które starały się skończyć grę jak najszybciej, czuło, że jest ona momentami niepotrzebnie wydłużona. Podobnych uwag nie zgłaszały osoby, które rozgrywały przygodę na spokojnie. Z tego względu sugerujemy, by zamiast przeznaczać na przykład cały weekend na „maraton” grania, lepiej rozbić sobie rozgrywkę na garść maksymalnie kilkugodzinnych sesji. Wrażenia z obcowania z The Last of Us 2 powinny być wtedy zdecydowanie lepsze.

Sprawdź inne najlepsze gry na PS4, którymi żegnamy tę konsolę.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro