Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

5 porad dla początkujących w League of Legends

League of Legends to gra sieciowa, która niedawno obchodziła swoje 10. urodziny, a mimo to nie zwalnia tempa. Tytuł wciąż gromadzi przed ekranami PC-tów setki tysięcy, a nawet miliony graczy, którzy razem walczą na Fields of Justice. Jak z nimi wygrywać?

5 porad dla początkujących w League of Legends

Spis treści:

League of Legends to gra typu MOBA (multiplayer online battle arena), co oznacza, że wzorem dla niej była słynna modyfikacja Warcrafta IIIDotA. Wyprodukowany przez Riot Games LoL został wydany w 2009 roku. Podczas rozgrywki na mapie spotykają się dwie pięcioosobowe drużyny. Celem jest zniszczenie Nexusa (bazy) drużyny przeciwnej lub wymuszenie poddania się. Każdy gracz może wybrać swojego bohatera spośród 148 dostępnych (na tę chwilę – ciągły rozwój gry poprzez aktualizacje sprawia, że ta liczba ciągle rośnie).

Twórcy League of Legends bardzo mocno stawiają na równe szanse w grze, dlatego ciągle wyważają umiejętności i siłę nowych bohaterów, a także modernizują starych w ramach kolejnych aktualizacji. Mapa, na której toczą się zmagania, także doczekała się paru update’ów na przestrzeni lat. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Jak rywalizować z ludźmi, którzy grają od lat i śledzą zmiany na bieżąco? Jak wygrywać i, co za tym idzie, czerpać z gry przyjemność? Jako fanka LoL-a, która swoją przygodę z nim zaczęła jeszcze w pierwszym sezonie i brała udział w profesjonalnych turniejach, postaram się dać Wam kilka praktycznych rad na start.

Nie rzucaj się na głęboką wodę

W wielu grach sieciowych po prostu kończysz instalację i ruszasz na serwer. To, że na początku inni gracze są lepsi, jest naturalne, a różnica zwykle nie jest tak duża, żeby nie dało się grać. LoL to jednak bardzo skomplikowana produkcja. Dlatego warto zacząć inaczej.

1 nie rzucaj się na głęboką wodę

Gdy już założysz konto, ściągniesz grę i wybierzesz serwer, zacznij od pojedynków z botami. W tym trybie rozgrywki Twoja drużyna to żywi ludzie, a przeciwnicy to sztuczna inteligencja. Pomoże Ci to poznać mapę, nauczy Cię mechaniki oraz pozwoli sprawdzić, jakim typem bohatera gra Ci się najlepiej – a wybór jest spory.

Gra z botami nauczy Cię także tzw. lasthitowania. Co to znaczy? Angielskie „last hit” tłumaczy się jako „ostatnie trafienie”. Na mapie w LoL-u graczom pomagają oddziały słabych jednostek, kierowanych przez SI – tzw. minionów. Złoto za pokonanie miniona otrzymuje ten z zawodników, który zada ostatni cios. To jest klucz do zwycięstwa. Lasthitując, zarabiasz, a to znaczy, że możesz zrobić zakupy i dodać nieco siły swojemu czempionowi. Jeśli to zaniedbasz, pod koniec meczu przeciwnicy mogą okazać się dla Ciebie zbyt potężni.

Rozeznaj się w umiejętnościach

Każdy czempion posiada umiejętność pasywną (działa cały czas) oraz cztery aktywne (które wymagają od gracza stuknięcia w klawisz), w tym jedną specjalną dostępną po zdobyciu szóstego poziomu. Pamiętaj tylko, że dostęp do umiejętności uzyskujesz wraz z doświadczeniem „zarabianym” w trakcie meczu. Przemyśl, którą z nich odblokować najpierw. Najprościej jest wybrać jako pierwszą tę, która na dystans zada dodatkowe obrażenia przeciwnikowi.

Pamiętaj też, żeby się nie spieszyć. Poznaj bohaterów, poczytaj o nich, nie kupuj od razu nowych – zacznij od tych darmowych. Praktyka pokazuje, że opis postaci czasem wprowadza w błąd i rozgrywka nią nie zawsze wygląda tak, jak teoretycznie powinna. Zanim zapłacisz za nowego bohatera, zagraj nim chociaż raz.

Orientuj się w sytuacji

Minimapa i chat to elementy gry niedoceniane przez nowicjuszy – obserwuj je często. Wielu graczy będzie Ci pisać, że potrzebuje Twojej pomocy na alejce albo w dżungli. Będziesz też mógł (mogła) sprawdzić, gdzie obrona jest osłabiona lub którędy nadciąga większa grupa minionów – czyli źródło złota. Staraj się też cofać, gdy zauważysz na minimapie, że zbliżają się do Ciebie przeciwnicy.

2 orientuj się w sytuacji

Używaj talizmanów, aby zdobyć tzw. wizje – to daje przewagę, dzięki nim wiesz, gdzie znajdują się gracze. Wizja da Ci też możliwość zobaczenia, czy stwory dające dodatkowe bonusy już się pojawiły w dżungli. Premia do ataku lub mocy umiejętności to zawsze dobra opcja.

Używaj też pingów (wbudowanego w grę systemu szybkiej komunikacji z innymi graczami), ułatwi to zmagania Tobie i Twoim sojusznikom. Szybko zasygnalizujesz im choćby, że przeciwnik się przemieszcza; będziecie wtedy przygotowani na atak lub zdążycie się wycofać.

Przeczytaj też:

Lepiej, żebyś nie zabił(a), ale przeżył(a)

W wielu grach sieciowych staramy się po prostu zabić jak największą liczbę przeciwników. Czasem pakujemy się w ryzykowne sytuacje w nadziei, że uda się zdobyć kolejnego „fraga”, nawet jeśli zapłacimy za to życiem. W League of Legends o wiele ważniejszy jest rezultat całego meczu niż Twój prywatny wynik.

3 lepiej nie zabić, ale przeżyć

Każda śmierć kierowanej przez Ciebie postaci kosztuje Cię czas, w którym nie bronisz swojej alejki i minionów, a w efekcie drużyna przeciwna gromadzi złoto, rośnie w siłę i zdobywa przewagę. Tak więc staraj się jak najdłużej przeżyć, nawet jeśli to oznacza ucieczkę.

Pamiętaj też, że wyczerpana grupka bohaterów może być dla Ciebie śmiertelnym zagrożeniem, nawet kiedy masz pełen pasek zdrowia. Nie traktuj ich jako łatwego łupu, bo może Cię spotkać przykra niespodzianka.

Zaopatruj się w runy

Runy zwiększają Twoje możliwości w grze. Istnieje pięć ścieżek, z których możesz wybrać dwie. Oto one:

  1. Precyzja – zwiększa obrażenia dodatkowe oraz szybkość i ciągłość ataku. Korzysta z niej większość bohaterów, aby poprawić obrażenia swoich ataków (attack dmg), jednak nie nadaje się, aby zwiększać siłę magiczną.
  2. Dominacja – gratka dla zabójców; ułatwia dostęp do nieprzyjaciela, pozwala też jako jedyna wybrać kradzież życia od przeciwnika. Runa bardzo chętnie wybierana przez junglerów.
  3. Czarnoksięstwo – coś dla magów, ale nie tylko; po prostu zwiększa siłę wszystkich bohaterów. Nawet postać wsparcia (support) powinna rozważyć ją czasem jako dobrą opcję. Gracze często łączą ją z dominacją.
  4. Determinacja – wzmacnia wszystkie tarcze, wydłuża pasek życia. Wybór głównie dla tanków.
  5. Inspiracja – coś dla wspierających. Bonusy, które oferuje ta ścieżka, bardzo ułatwią Ci grę, jeśli nie jesteś w stanie zdobywać dużo złota.

4 zaopatruj się w runy

Runy dobiera się do konkretnego bohatera, naucz się zatem grać dwoma, trzema na początek. Przeczytaj też informacje o innych czempionach. Pozwoli Ci to uniknąć zaskoczenia na mapie; zorientujesz się, jakich umiejętności będzie starał się używać przeciwnik.

Pomyśl o czempionach

Jeżeli już wiesz, kim chcesz grać i na jakiej linii, poczytaj w Internecie o tzw. buildach postaci. Wybierz ten, którym najczęściej gra się na starcie; pozwoli Ci to poznać słabe i mocne strony bohatera.

5 pomyśl o czempionach

Z pomocą przychodzą tutaj streamy zaawansowanych graczy. Pooglądaj na Twitchu, jak to robią inni, jak wygląda mapka i jak zachowują się bardziej doświadczeni od Ciebie. Poznasz też strategiczne punkty areny i nauczysz się, jak można wyjść z trudnych sytuacji. Skupiaj się przy tym na konkretnych postaciach, którymi chcesz grać, ale obserwuj także, jak działają Twoi potencjalni przeciwnicy.

Najfajniejszym elementem LoL-a jest nieprzewidywalność. Każda rozgrywka jest zupełnie inna. Za każdym razem będziesz musiał(a) użyć swoich umiejętności w odmienny sposób. Warto też czasem obejrzeć powtórkę swojej rozgrywki; będziesz w stanie zaobserwować swoje błędy i wyeliminować je w przyszłości.

Pamiętaj, początki są trudne

Nie poddawaj się, determinacja i czas potrafią zmienić wiele, nikt nie gra od razu perfekcyjnie! Po paru godzinach (każdy mecz trwa około 35–40 minut) zrozumiesz, że nie zawsze warto za wszelką cenę rwać się maksymalnie do przodu lub przepychać całą linię; dużo lepiej się czasem wycofać i chwilę przeczekać.

Z czasem nauczysz się rozpoznawać przeciwnika, przewidywać jego ruchy oraz wywierać presję. Dużo lepiej pójdzie Ci używanie umiejętności i zrozumiesz, że najważniejsze to znaleźć odpowiedni moment, aby to zrobić. Zaczniesz także czuć, kiedy jest dobry czas na powrót do bazy na zakupy – zostawianie linii bez obrony, gdy np. idzie cała fala minionów, to nie najlepszy plan.

Przede wszystkim staraj się jednak czerpać z gry radość i nie denerwować się. Jeżeli przegrasz, nic się nie stanie; kolejna rozgrywka na Summoner’s Rift może pokazać, że warto próbować. A jeżeli widzisz w drużynie kogoś, kto sobie nie radzi, pomóż mu (jej) i nagradzaj innych graczy punktami honoru. Zawsze warto się wspierać. Dobrej gry i widzimy się na serwerach!

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro