5 ponadczasowych książek dla dzieci

5 ponadczasowych książek dla dzieci

Są książki, które czyta się wypiekami na twarzy i nigdy nie zapomina, a często również po latach się do nich wraca. Do kanonu dziecięcej literatury, którą powinno poznać każde dziecko, można chociażby zaliczyć Pippi Langstrumpf czy Kubusia Puchatka.

udostępnij

Joanna Jędrzejczyk Joanna Jędrzejczyk  / 18-10-2018

Poniżej znajduje się zestawienie 5 tytułów, które warto czytać lub podsunąć swoim pociechom. Są to książki mądre, zabawne, czasem również wzruszające i niezwykle wartościowe.

„Pippi Langstrumpf” - A. Lindgren

W Polsce nazywana Pipi Pończoszanką lub Fizią Pończoszanką jest bohaterką znakomitych książek nie tylko dla dziewczynek. Z chęcią sięgają po nią również chłopcy, ponieważ niesamowity życiorys oraz ciekawe przygody niesfornej, dzielnej i nadludzko silnej Pipi mają bardzo uniwersalny charakter. Zachowanie mieszkającej w willi Śmiesznotce i posiadającej konia oraz małpkę kilkuletniej dziewczynki wśród dorosłych budzi zgorszenie, natomiast rówieśnicy za nią przepadają. Astrid Lindgren jest autorką, która oprócz opowieści o Pippi stworzyła wiele innych, równie ciekawych książek dla najmłodszych, m.in. „Dzieci z Bullerbyn”.

„Kubuś Puchatek” - A. A. Milne

Opowieść o pulchnym misiu, który jest ukochaną maskotką chłopca o imieniu Krzyś zna już każde dziecko, ale nie każde czytało książkę A. Milne, która zawiera znakomite rysunki autora. Tego rodzaju lektura jest znakomitym czytadełkiem na dobranoc i pozycją, do której chętnie sięgają również nastolatki. Znajduje się w niej wiele życiowych mądrości, podkreślana jest rola prawdziwej i szczerej przyjaźni jako największej wartości w życiu człowieka.

Tytułowy Kubuś Puchatek to miś o małym rozumku, któremu wiecznie burczy w brzuszku i zawsze wplątuje się w tarapaty, jednak słowa, które wypowiada przepełnione są życiowymi mądrościami, które w bardzo przystępnej formie trafiają do dzieci.

„Mały Książę” – A. de Saint Exupery

„Mały Książę” to klasyka, literatura ponadczasowa, uniwersalna i dla każdego, bez względu na wiek, ale warto poznać ją jak najwcześniej. Przemyślenia głównego bohatera podane są w taki sposób, że odbiera się je inaczej na każdym etapie życia. Mały Książę to złotowłosy chłopiec mieszkający samotnie na odległej od Ziemi planecie. Pewnego dnia wyrusza w podróż, a czasie której spotyka niesamowitych i bardzo wartościowych postaci. Jednym z wielu walorów książki są znakomite ilustracje autorstwa Antoine de Saint Exupery.

„Alicja w Krainie Czarów” – L. Carroll

Charles Lutwidge Dodgson to wykładowca matematyki Uniwersytetu Harvarda, który pod pseudonimem Lewis Carroll wydał książkę napisaną dla swoich córek. Opowieść o Alicji, przeżywającej niesamowite przygody w Krainie Czarów stała się bestsellerem na skalę światową. Książka jest piękną podróżą w świat fantazji, budzi emocje i rozwija wyobraźnię. Alicja trafia do magicznego świata przez króliczą norę i odtąd nic nie wygląda już jak dawniej.

„Czarnoksiężnik z krainy Oz” – F. Baum Lyman

„Czarnoksiężnik z krainy Oz” to książka po brzegi wypełniona ważnymi przesłaniami. Wypowiadane przez głównych bohaterów słowa przesycone są symbolicznymi znaczeniami. Mówi się w niej o miłości, przyjaźni oraz o tym, że warto być dobrym człowiekiem. Przygody 12-letniej Dorotki i jej oryginalnych towarzyszy: Stracha na wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa są pełne niespodzianek, zaskakujących zwrotów akcji i przede wszystkim życiowych mądrości. Młody czytelnik odnajduje w tej książce samego siebie, często również identyfikuje własne dylematy z tymi, które nurtują bohaterów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro