5 polecanych alkomatów elektrochemicznych

Dla wielu kierowców alkomat to urządzenie, z którym zdążyli się zaprzyjaźnić już na dobre, gdyż w wielu sytuacjach pomogło wskazać stan trzeźwości kierującego. Trzeba jednak pamiętać, że najtańsze produkty nie oferują precyzyjnego pomiaru. Z tego powodu warto zainwestować w droższe i skuteczniejsze alkomaty elektrochemiczne.

Paweł Szyszka Paweł Szyszka / 19-07-2016 / aktualizacja: 20-12-2017

Do 350 zł: AlcoFind Elite oraz PRO X-5

W większości przypadków nawet najtańszy alkomat elektrochemiczny będzie dokładniejszy od urządzenia z sensorem półprzewodnikowym. W cenie ok. 280 zł nabędziemy model AlcoFind Elite produkowany przez firmę DATECH. Jest on w stanie przeprowadzać pomiary w zakresie aż do 5 promili, a nad skutecznością alkomatu czuwa pneumatyczny system dokładnie dozujący odpowiednią dawkę wydychanego powietrza na sensor. Dodatkową zaletą urządzenia są jego poręczne wymiary i niska waga.

Za ok. 350 zł można natomiast kupić alkomat PRO X-5, który oferuje podobne możliwości, ale wyróżnia się 5-letnią gwarancją producenta, co czyni go pewniejszym w oczach konsumenta. Obydwa omawiane produkty cechuje precyzja pomiaru +/- 0,05 promila.

Do 600 zł: AlkoHIT X50

AkoHIT X50 to przykład alkomatu umożliwiającego przeprowadzenie pomiaru w dwóch trybach: bezustnikowym i z wykorzystaniem ustnika. Ma to szczególne znaczenie pod kątem higieny, szczególnie w sytuacji, gdy zużyjemy wszystkie ustniki. Alkomat wyróżnia się szerokim zakresem pomiaru sięgającym 6,3 promila, a wynik podaje z dokładnością do 0,001 promila. Warto zauważyć, że AlkoHIT X50 jest wyposażony w licznik ilości wykonanych pomiarów i wskazuje, po ilu kolejnych próbach należy oddać urządzenie do kalibracji. Precyzja pomiaru urządzenia wynosi +/- 0,05 promila, a okres gwarancji producenta to 3 lata.

Do 1000 zł: AlkoHIT X100

Za droższy model z rodziny alkomatów AlkoHIT przyjdzie zapłacić nam ok. 780 zł. Jest on przeznaczony do intensywnego użytkowania. W praktyce producent zapewnia, że alkomat może przeprowadzić nawet 350 pomiarów w ciągu godziny. Osiągnięcie takiego wyniku jest możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej jakości sensora wyposażonego w szybki, 32-bitowy mikroprocesor. Alkomat ma w zestawie akumulator litowo-jonowy pozwalający na pracę nawet przez 20 godzin. Model X100 wyróżnia się również ustnikiem, który można obracać w zakresie 360 stopni, co zwiększa komfort użytkowania. Wielu pracodawców z pewnością zadowoli fakt, że wyniki pomiarów można przesłać do drukarki przez moduł Bluetooth.

Do 1500 zł: AlcoBlow – alkomat policyjny

Urządzenie AlcoBlow z pewnością kojarzą kierowcy, którzy zostali poddani badaniu trzeźwości przez policjantów. Jest to bowiem ten sam model, z którego korzysta polska policja. AlcoBlow to produkt bezustnikowy, umożliwiający przeprowadzenie bardzo dużej ilości pomiarów – nawet do 5000 na jednym komplecie baterii. Co ciekawe, opisywane urządzenie posiada tryb passive, który umożliwia wstępne zbadanie trzeźwości osoby, która nie może lub nie chce zostać poddana badaniu z dostarczeniem odpowiedniej dawki powietrza na sensor elektrochemiczny. Cena tego urządzenia jest wysoka i oscyluje w granicach 1500 zł.

Zobacz też: Funkcjonalności rejestratorów jazdy, których możesz nie znać

Wybierając alkomat, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim przewidywaną częstość jego użytkowania. Jeśli ma on służyć sporadycznym pomiarom, to wystarczającym budżetem będzie kwota 500 zł i urządzenia ze średniej półki. Mając jednak w zamiarze przeprowadzanie wielu pomiarów w krótkich okresach czasu, należy skierować się ku droższym alkomatom posiadającym wysokiej jakości mikroprocesory sterujące. Podczas użytkowania alkomatu trzeba pamiętać o jego okresowej kalibracji. Producenci najczęściej zalecają jej wykonanie co 6–12 miesięcy lub co 500 pomiarów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro