Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

5 polecanych alkomatów elektrochemicznych

Alkomaty to niezwykle przydatne urządzenia, które mogą nam pomóc w rozwianiu wątpliwości na temat stanu własnego organizmu po zakrapianej imprezie. Sposoby działania oraz ceny są jednak różne, dlatego warto zgłębić wiedzę w tym zakresie.

5 polecanych alkomatów elektrochemicznych

Rodzaje alkomatów – który wybrać?

Na rynku znajdziemy trzy główne rodzaje alkomatów.

  • Najprostsze i jednocześnie najtańsze wykorzystują sensor półprzewodnikowy. Niestety, nie są zbyt dokładne i nawet zjedzenie posiłku może zakłócić ich pomiar. Właśnie dlatego nie warto w nie inwestować.
  • Z drugiej strony znajdziemy te spektrofotometryczne. W ich przypadku mamy do czynienia ze stacjonarną aparaturą bazującą na podczerwieni. Potrafią podać najdokładniejsze wyniki, ale są drogie, niepraktyczne i sprawdzają się głównie w roli dostarczycieli materiału dowodowego (korzystają z nich profesjonaliści).
  • Najbardziej rozsądnym wyborem dla zwykłych klientów pozostają urządzenia oparte na sensorach elektrochemicznych. Rozpoznają one alkohol w wydychanym powietrzu, ale nie reagują na inne związki i substancje, dzięki czemu pomiar jest precyzyjny. Ponadto ich wydajność jest znacznie wyższa niż w przypadku półprzewodnikowej konkurencji.

Kiedyś dostępność tych urządzeń była ograniczona. Dziś istnieje mnóstwo producentów oferujących je w przeróżnych konfiguracjach. Wybór nie jest łatwy, dlatego mamy dla was zestawienie przedstawiające kilka propozycji spośród tych, które są godne zainteresowania.

Prosty i tani: Xblitz AlControl Professional

Pierwszą z nich jest Xblitz AlControl Professional. Alkomat ma przyjemny design i jak większość tego typu urządzeń wymaga korzystania z ustnika. Jego sensor elektrochemiczny (produkowany w Wielkiej Brytanii) informuje o wynikach w zakresie od 0 do 4 promili z dokładnością do 0,05 promila. Istotną zaletą jest szybkie przygotowanie do pomiaru (po włączeniu wystarczy odczekać 10 sekund). Producent zaleca kalibrację co 6 miesięcy lub 500 pomiarów. Gwarancja wynosi 5 lat.

Gdy nie chcesz często kalibrować: Promiler AL-9000 Lite

Następną ofertę znajdziemy w gamie firmy Promiler. Model AL-9000 Lite jest bardzo prosty w obsłudze, dlatego każdy z łatwością wykorzysta jego możliwości. Prostokątny kształt urządzenia zawiera w sobie niewielki wyświetlacz i okrągły przycisk. Wynik badania pokazywany jest w zakresie od 0 do 4 promili (z dokładnością do 0,01 promila). Z kolei żywotność czujnika to 3000 pomiarów (producent zaleca kalibrację co 1000 pomiarów). Co ważne, nie trzeba mieć genialnej pamięci, bo ich liczba jest wyświetlana. Istotna wydaje się również 5-letnia gwarancja.

Bezpłatna kalibracja: Fitalco Neon F1

Ciekawą propozycję stanowi także produkt firmy Fitalco. Model Neon F1 ma kompaktowe gabaryty i choć nie wyróżnia się designem, posiada inne zalety. Jest gotowy do użycia po 15 sekundach i pokazuje pomiar w dokładności do 0,05 promila (jego skala wynosi 0-3 promile). Istotną rolę odgrywa 3-letnia gwarancja, którą uzupełnia darmowa kalibracja przez ten okres. To interesująca oferta, bo nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. Ile kosztuje ten sprzęt? Już za niecałe 500 zł można kupić fabrycznie nowe urządzenie.

Największe możliwości: Alkohit X60

W zestawieniu znalazł się także Alkohit X60. Niech was nie zwiedzie niepozorny wygląd – to najbardziej zaawansowane urządzenie spośród wszystkich prezentowanych. Jego zakres pomiarowy sięga 6,3 promila (z dokładnością wyświetlania do 0,001). Czas gotowości do użycia wynosi zaledwie 5 sekund. Alkomat ma wbudowaną baterię litowo-jonową, którą wyróżnia wysoka żywotność. Co ciekawe, pomiary można przeprowadzać przy użyciu nie tylko ustników, ale też nasadek lejkowych. Gwarancja czujnika trwa 3 lata, ale samo urządzenie chronione jest przez 6 lat. Z kolei kalibrację należy przeprowadzać co 4000 (!) pomiarów lub 6-18 miesięcy. Niezwykłą możliwością jest Bluetooth, który pozwala na łączność z dedykowaną drukarką. Dzięki temu rozwiązaniu możliwy jest szybki wydruk uzyskanych wyników.

Wykorzystywany przez policję: Lion Alcoblow

Każdy, kto był sprawdzany podczas policyjnej kontroli, doskonale zna Lion Alcoblow. Nie jest to rozbudowane urządzenie, ale spełnia swoją funkcję. Posiada sensor elektrochemiczny, którego odczyt przedstawiany jest za pośrednictwem diod – trzy kolory wskazują stan sprawdzanej osoby. Zaletą Alcoblow jest szybki pomiar (5 sekund), łatwość obsługi i brak konieczności korzystania z ustników. Kalibracja alkomatu powinna odbywać się maksymalnie co 6 miesięcy. Warto dodać, że nie ma limitowanej liczby testów.

Który z alkomatów wybrać?

Każde z prezentowanych urządzeń zasługuje na wysokie noty. Wybranie jednego z nich zależeć powinno od własnych wymagań oraz możliwości finansowych. Zakup konkretnego produktu jest więc kwestią indywidualną. Najważniejsze, by korzystać z niego zgodnie z zaleceniami producenta.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Motoryzacja


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro