5 naturalnych sposobów na nadmierne pocenie się rąk
Zdaniem eksperta

5 naturalnych sposobów na nadmierne pocenie się rąk

Nadmierna potliwość, zwłaszcza rąk, jest ogromnym dyskomfortem. W pozbyciu się kłopotu pomoże specjalista, ale z uporczywą dolegliwością można walczyć również za pomocą naturalnych sposobów. Dobrym rozwiązaniem są antyperspiranty do rąk, maski oraz zioła.

udostępnij

ewa żuchowskaEwa Żuchowska / 19-03-2019

W organizmie człowieka pocenie się jest procesem fizjologicznym. Dzięki odpowiedzialnym za to gruczołom potowym ciało może się schłodzić i pozbyć nadmiaru szkodliwych substancji. Problem powstaje wtedy, gdy ilość wydzielanego potu jest zbyt duża, aby można było ją uznać za naturalną. Pocimy się na głowie, plecach i pod pachami. Mokre są też stopy i przede wszystkim dłonie.

Dlaczego ręce się pocą?

W organizmie człowieka za wydzielanie potu odpowiedzialne są dwa rodzaje gruczołów: rozmieszczone równomiernie ekrynowe, które uchodzą bezpośrednio na powierzchnię skóry, oraz apokrynowe, które wydzielają pot wyłącznie pod wpływem bodźców emocjonalnych. Zarówno jedne, jak i drugie umożliwiają człowiekowi wydalenie z organizmu szkodliwych substancji i obniżenie temperatury ciała, jeśli jest to konieczne. Potliwość rąk jest procesem zależnym od funkcjonowania gruczołów ekrynowych. Nieprawidłowości w ich pracy mogą się przyczyniać do nadmiernego wydzielania potu, czego skutkiem są mokre i śliskie dłonie.

Nadmierna potliwość dłoni może być oznaką choroby, dlatego warto udać się do dermatologa lub lekarza ogólnego, który zleci podstawowe badania diagnostyczne. Objawy tego typu mogą towarzyszyć cukrzycy, nadczynności tarczycy i zaburzeniom w pracy nerek. Nieustannie mokre dłonie są też sygnałem do diagnostyki pod kątem zaburzeń hormonalnych związanych z menopauzą. Mogą też świadczyć o zatruciu alkoholem lub nieprawidłowej diecie.

Pięć naturalnych sposobów na pocenie się rąk

Pocenie się rąk może być prawdziwym utrapieniem. Wiąże się z ogromnym dyskomfortem, może też utrudniać relacje z innymi ludźmi i uniemożliwiać należyte wykonywanie codziennych obowiązków. Osoby, które nie chcą iść do lekarza, mogą spróbować załagodzić problem jednym z 5 naturalnych sposobów, np.: antyperspirantami zawierającymi chlorek glinu lub ałun potasowy, maseczkami na bazie miodu i octu, kąpielami ziołowymi, kremami zawierającymi surowce roślinne oraz żelami odkażającymi, zawierającymi alkohol. Większość preparatów można przygotować samodzielnie. Co jest potrzebne do ich sporządzenia?

1. Antyperspiranty z chlorkiem glinu i ałunem potasowym

Antyperspiranty do rąk w postaci kremów lub sprayów można kupić w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych. W ich składzie jest chlorek glinu (aluminium), który w postaci uwodnionej lub w stężeniu 15% skutecznie minimalizuje nadmierną potliwość. Jego dodatkową zaletą jest możliwość maskowania i eliminowania nieprzyjemnego zapachu potu. Wiele osób uważa, że długotrwałe stosowanie aluminium sprzyja jego kumulacji w organizmie i prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Jest to mylne stwierdzenie, ponieważ teza nie została potwierdzona żadnymi badaniami.

Krem z chlorkiem glinu można przygotować samodzielnie. Do jego sporządzenia potrzeba 2 gramów czystego chlorku oraz około 30 gramów parafiny. Zmieszanie obu składników jest czasochłonne, dlatego lepszym wyborem będzie zakup gotowego produktu. Aluminium można dodać również do zasypki kupionej w aptece. W ten sposób powstanie puder hamujący wydzielanie potu. W nacieraniu rąk pomocny będzie roztwór chlorku glinu, ale nie wolno przesadzać z jego ilością (łyżeczka do herbaty na szklankę wody w zupełności wystarczy).

Niektóre preparaty hamujące pracę gruczołów potowych zawierają również ałun, który fachowo nazywa się dwunastowodnym siarczanem glinowo-potasowym. Surowiec ma postać kruchego minerału, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Na jego bazie sporządza się kremy. Jest też częstym składnikiem dezodorantów w kulkach.

2. Kąpiele ziołowe

Surowce roślinne to bardzo skuteczny i zarazem bezpieczny sposób na zahamowanie wzmożonej potliwości. Najczęściej stosowane są kora dębu i szałwia. Sporządza się z nich napary, których można użyć zarówno do kąpieli rąk, jak i stóp. Są dostępne bez recepty w postaci suszy ziołowych lub herbatek do zaparzania. Szałwia jest również składnikiem wielu kremów do rąk i nalewki na bazie alkoholu, którą można wykorzystać do smarowania dłoni.

3. Kremy do rąk i maści na bazie surowców roślinnych

Na rynku można kupić wiele produktów roślinnych, ale nie każdy będzie miał wpływ na pracę gruczołów potowych. Do zahamowania produkcji nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny nadają się jedynie: rumianek, tymianek, kora brzozy, korzeń imbiru oraz listki bazylii. Większość tych surowców to składniki maści lub kojących kremów, a niektórymi z nich – imbirem, bazylią, pokrzywą czy tymiankiem – można nacierać dłonie. Mają intensywny zapach, dlatego po zabiegu zaleca się dokładne umycie rąk wodą z mydłem antybakteryjnym, a następnie użycie kremu witaminowego.

4. Maseczka i mikstura z miodem oraz octem jabłkowym

Maseczkę do rąk lub miksturę do picia na bazie miodu i octu jabłkowego sporządza się samodzielnie. Do jej przygotowania potrzeba zaledwie 2 małych łyżeczek miodu i 2 octu jabłkowego. Gotowy napój można pić 3 razy dziennie lub wcierać go w dłonie. Pierwsze efekty będą zauważalne po kilku dniach od momentu zastosowania. Osoby, które nie przepadają za miodem, mogą smarować ręce samym octem jabłkowym.

5. Żele odkażające zawierające alkohol

Żele i spraye antybakteryjne mają działanie wysuszające, więc nie powinno się ich nadużywać. Są pomocne, gdy nie ma możliwości sporządzenia ziołowych naparów lub użycia kremów hamujących potliwość. Kupuje się je w aptekach lub drogeriach. Ich koszt to wydatek około kilkunastu złotych.

Nadmierna potliwość jest bardzo uporczywą dolegliwością. Jeśli domowe sposoby są nieskuteczne, a pot nadal utrudnia funkcjonowanie, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług kosmetyczki lub dermatologa, który podpowie, w jaki jeszcze sposób można powalczyć z nieprzyjemną przypadłością. Jest wiele zabiegów, dzięki którym można na nowo poczuć się komfortowo.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro